۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
چشم کشورهای همسایه به دنبال دام زنده ایران

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با اشاره به تولید سالانه حدود ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور گفت: بیش از ۳ میلیون رأس دام سبک و حدود ۳۰۰ هزار رأس دام سنگین مازاد داریم که درحال برنامه‌ریزی برای صادرات هستیم.

تسنیم: ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی در اتاق تعاون ایران به رادیو اقتصاد گفت: نگرانی برای تأمین گوشت قرمز برای بازار داخل وجود ندارد.

وی افزود: براساس آماری که وجود دارد سالانه حدود ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز نیاز داریم برای مصرف داخلی که تقریباً در سالجاری و سال  گذشته تحقیقاً تمام آن توسط تولید داخل انجام شده است.

قاسمی گفت: بیش از ۳ میلیون رأس دام سبک و حدود ۳۰۰ هزار رأس دام سنگین را مازاد داریم که درحال برنامه ریزی برای صادرات هستند که وزارت جهاد کشاورزی دنبال این قضیه است و صادرکننده‌ها هم دنبال بازاریابی مناسب هستند.

به گفته وی، دام مازاد ناشی از چند دلیل است یکی تولید است و دیگری خشکسالی و بعدی بحث کاهش مصرف گوشت قرمز به دلیل شرایط اقتصادی بوده و در مجموع ما یک مقداردام مازاد داریم و بایستی فکر صادرات باشیم که دام را هم نمی‌شود نگه داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران افزود: نیاز بازار تأمین می‌شود ولی دام مازاد داریم که باید فکری برای صادرات آن کنیم که چرخه اقتصادی دامپروری بتواند به حقیقت خودش  ادامه دهد.

وی همچنین گفت: در سالجاری و سال گذشته نیاز به واردات نداشتیم، چون تولید داشتیم. وقتی که می‌گویم دام مازاد داریم معنایش این است که بازار داخل را تأمین کرده ایم و نگرانی برای تأمین گوشت قرمز برای بازار داخل وجود ندارد.

قاسمی افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس بخصوص کشورهای پیرامون دنبال این هستند که دام به این‌ها صادر کنیم، از نظر کیفیت و مزه و قیمت نسبت به بازارهای جهانی در شرایط مناسب تری به سر می‌بریم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار