۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۹
قم شهری با خانه‌های ۵۰۰ میلیاردی / قیمت خانه در مناطق مختلف قم

دانستن اطلاعاتی درباره گران‌ترین خانه همیشه برای مردم جالب بوده است اما شاید کمتر کسی بداند در شهری که زندگی می‌کند گران‌ترین خانه‌ها چقدر قیمت دارد؛ برای مثال شاید کمتر شهروند قمی بداند خانه‌هایی در این شهر وجود دارند که صدها میلیارد تومان ارزش دارند و معامله می‌شوند.

شاید شنیدن نرخ‌های عجیب و غریب برخی از این خانه‌ها برای مدت کوتاهی جالب توجه باشد اما وقتی کمی می‌اندیشیم دیگر جذابیت گذشته را ندارد و حتی دردناک هم می‌شود که چگونه در فاصله‌ای کمتر از ۲۰ دقیقه‌ای دو منطقه از یکدیگر، قیمت خانه‌ها گاهی تا ۵۰۰ برابر می‌شود، امری که گاهی باورش هم سخت است.

در کنار خانه‌های گران قیمت‌، خانه‌هایی که پایین‌ترین قیمت را دارند برای کسانی که تصمیم به خانه‌دار شدن گرفته‌اند کاربرد بیشتری دارد با گشتی در آگهی‌های مسکن ارزان‌ترین خانه هایی که در شهر قم می‌توان خریداری کرد را پیدا کردیم.

با وجودی افزایش قیمت شدیدی که قیمت مسکن طی سال‌های اخیر تجربه کرده است هنوز هم خانه‌هایی در قم یافت می‌شوند که کمتر از یک میلیارد تومان هستند.

حداقل متراژ مناسب برای یک خانواده سه نفر ۸۰ متر است

برای بررسی دقیق‌تر قیمت حداقل‌ها و حداکثرها و مقایسه‌ای نسبی بین قیمت گران‌ترین و ارزان‌ترین خانه‌ها در شهر قم گفت‌وگویی با کارشناس املاک داشتیم:

امیر حاجی موسایی، کارشناس املاک، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بیشترین رنج معاملات در واحدهای آپارتمانی برای متراژهای حدود ۸۰ متر است، عنوان کرد: به طور استاندارد حداقل متراژ برای هر نفر ۲۵ تا ۲۷ متر برای هر نفر است و معمولاً برای یک خانواده سه نفر به ۸۰ متر نیاز است.

وی ادامه داد: اگر به صورت عادلانه و استاندارد قیمت‌گذاری شود و قیمت یک مجتمع ۱۰۰ واحدی حدوداً متری ۱۳ میلیون تومان و در شخصی‌سازی متری ۱۸ میلیون تومان است و در شهرک‌ها نیز قیمت مجتمع ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان و شخصی سازهای چهار تا شش واحدی بین ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود اما همیشه ارزش واقعی و ارزیابی‌ها باقیمت‌هایی که رایج است تفاوت دارد.

مشاور امور حقوقی و آموزشی اتحادیه املاک قم با بیان اینکه فقط در مسکن مهر است که عرصه محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: قیمت در مسکن در قم برای عرصه و عیان است اما عیانی سهم بیشتری در قیمت دارد.

وی با بیان اینکه همانند ۲۰ سال گذشته، منطقه سالاریه، بخش لوکس نشین قم است، عنوان کرد: در گذشته کسانی که در مناطق صدوق و کوچه‌های منتهی به صفاشهر زندگی می‌کردند از قشر معمولی بودند؛ اما امروزه جز مناطق لوکس نشین محسوب می‌شوند.

قیمت مسکن در مناطق مختلف قم
قیمت مسکن در مناطق مختلف قم

ماجرای خانه‌های ۵۰۰ میلیاردی در قم

در برخی از این مناطق واحدهای آپارتمان از متری ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان شروع می‌شود و گاهی تا ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد، ادامه داد: نوع سازه تفاوت زیادی در قیمت ایجاد نمی‌کند و امکاناتی مانند کاشی، سرامیک، بهداشتی، وان و... که بعد از نازک‌کاری اضافه می‌شود باعث افزایش قیمت می‌شود.

کارشناس املاک با اشاره به قیمت‌گذاری ۵۰۰ میلیاردی یک واحد مسکونی در قم که بالاترین نرخ قیمت‌گذاری در قم است، ادامه داد: در سایت‌ها و روزنامه‌ها اغلب خانه‌های تا متری ۳۰ میلیون تومان درج می‌شود و این نوع خانه‌ها در روزنامه‌ها و سایت‌ها آگهی نمی‌شوند و بیشتر در دست می‌چرخند و به دلال نمی‌رسد.

وی در خصوص حداقل قیمت خانه در قم عنوان کرد: در شهر پردیسان و جعفریه قم با ۵۰۰ یا ۶۰۰ میلیون تومان هم می‌تواند واحدهایی ۶۰ تا ۷۰ متری تا متری ۷ تا ۸ میلیون تومان خریداری کرد.

موسایی بیان کرد: در بلوار ۱۵ خرداد، روبه روی دانشگاه که به زمین‌های ایران مرینوس شهرت دارند هم می‌توان آپارتمانی با ۱۳ سال ساخت که برخی از آنها آسانسور هم ندارند را تا متری ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان خریداری کرد.

وی اضافه کرد: در ۷۵ متری عمار یاسر که به بلوار تعاون نیز راه دارد، پروژه‌هایی سه تا چهار طبقه که ۱۵ تا ۲۰ ساله هستند و برخی از آنها آسانسور هم ندارند را می‌توان تا متری ۱۲ میلیون تومان خریداری کرد که از ۴۰ متر تا ۱۰۰ متر هم هستند.

علت تفاوت عجیب قیمت خانه در محلات مختلف چیست؟

وی در رابطه با تفاوت قیمت‌هایی که محلات در یک منطقه تصریح کرد: قیمت ملک در یک محله به فرهنگ و اینکه چه کسی در آن منطقه ساکن هست مرتبط است؛ برای مثال در خیابان شهدا (صفائیه) برخی از کوچه‌ها به مصلی راه دارد و خیابان مصلی نیز رو به رو پل نیروگاه است یعنی از پل نیروگاه تا صفائیه حدود ۲۰۰ متر است اما قیمت املاک در نیروگاه پایین است در حالی که گاهی املاک مسکونی، تجاری یا اداری در صفائیه را با ارقام بسیار بالا قیمت‌گذاری می‌کنند.

کارشناس فنی و حقوقی املاک ادامه داد: وقتی فرهنگ یک محله را دوست دارید و به آن مراجعه می‌کنید قیمت آن محله رشد می‌کند؛ اما اگر محله‌ای متقاضی نداشته باشد قیمت آن نیز رشد پیدا نمی‌کند.

مشاور امور حقوقی و آموزشی اتحادیه املاک قم یادآور شد: به متقاضیان و مشتریان توصیه می‌کنم که حتما به افراد متخصص، معتمد و اهل فن مراجعه کنند و بدون مشورت با افراد اهل فن کاری را نکنند همچنین به همکاران نیز توصیه می‌کنم تا زمانی که در این حرفه فعالیت می‌کنند از آموزش غافل نشوند و خود را به روز نگه دارند تا بهترین خدمات را به مردم ارائه کنند.

غفلت از عرضه متناسب با تقاضا در سال‌های گذشته افزایش قیمت و تناقض‌های آشکاری را در بازار مسکن در پی داشته است که این امر نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

برای ایجاد رضایت و آرامش در بین مردم فراهم کردن ضروریات یک زندگی ساده نقشی مهم دارد.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 20
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  باعث تاسف است که خانه های نزدیک مصلی درشهرمذهبی قم ارزش کمتری دارددرصورتیکه بایدبرعکس می بود
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  همش برمیگرده به فرهنگ... همیشه جاهایی که مردمش بافرهنگ قیمت خونه هاش بالاست
  • خلیل IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   متاسفم برای افراد مثل تو که که فرهنگ را با پول مقیاس می کنی!!!
 • عسگر موذن IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  سلام یک مسلمان پیدا میشه تو قم یک واحد مسکونی به یک خانواده بصورت نیم بها بدهد البته جای پرت نباش
 • امیر IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  فکری برای مسکن قم بکنید داریم بیچاره میشیم چرا در قم با وجود اینهمه زمین بایر قیمت زمین مسکونی و خانه اینقدر گران است دلیلش گروگانگیری خانه و زمین مسکونی طبق نقشه دشمن و سرمایه او توسط نفوزیها که به دنبال انقراض نسل ایران هستند و سوداگری توسط سرمایه داران و دلالان و محتکرین که به دنبال سودهای نجومی
 • امیر IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  مالکیت خانه و زمین مسکونی را محدود به تعداد انگشت شمار نه یکی و مالیات برای مازاد ان به اندازه 50 تا 100 درصد ارزش روز ملک باشد تا دست دلال و محتکر از این نیاز ضروری تشکیل خانواده و فرزند اوری کوتاه شود و مردم امیدوار به زندگی و فرزند اوری شوند
 • الم IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  همه زمینهای که خدا افریده از ارزش یکسانی برخوردارند و فرقی بین مناطق وجود ندارد این تفاوتها به دست مسیولین ناکارامد یا نافهم در عین حال سودجو که خودشان نیز از این سفره بی ثمر نیستند ایجاد میشود یعنی با تمرکز امکانات و خدمات شهری بیشتر به مناطق خاص این شکافها به وجود میاید
 • حسین IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  جالب اینجاست که وقتی به سالاریه مراجعه می کنی اکثر کسانی که دارای خانه های چند ده میلیاردی وماشین های گران قیمت هستند یا قشر تجار هستند یا قشر روحانی . اگر باور نمی کنید بیایید ببینید. وجدای از این مطلب گاهی مواقع قیمتهایی می گویند که انسان سردرگم می شود .

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها