۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
توریست‌های این کشور آماده سفر به ایران می‌شوند

با بررسی آمارهای موجود، مشخص شده است که ۲۰ درصد از کابران روسی سرویس آژانس توریستی، ایران را به عنوان محبوب‌ترین مقصد خود جهت انجام سفر در بازه زمانی ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۸ ژانویه ۲۰۲۳ انتخاب کرده‌اند.

با بررسی آمارهای موجود و اطلاعات حاصله از سرویس آژانس توریستی OneTwoTrip، مشخص شده است که کابران روسی این سرویس آنلاین، ایران را به عنوان محبوب‌ترین مقصد خود جهت انجام سفر در بازه زمانی ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۸ ژانویه ۲۰۲۳ انتخاب کرده‌اند.

به نقل از روزنامه گازتا، مطابق اعلام تحلیل‌گران، ۲۰ درصد از کابران روسی برای رزرو هتل و اقامتگاه‌های ایران در تعطیلات سال نو در این سرویس جست‌وجو کرده‌اند، به عبارتی ایران با کسب ۲۰ درصد آراء صدرنشین کشورهایی است که مردم روسیه برای تعطیلات سال نو در مورد آن جست‌وجو کرده‌اند.

توریست‌های روس در ایران
توریست‌های روس در ایران

بعد از ایران، ۱۸/۶ درصد از کابران روسی کشور ترکیه را به عنوان مقصد محبوب خود جهت گذران تعطیلات پیش‌رو برگزیدند. بعد از آن نیز کشور بلاروس با قرار گرفتن در جایگاه سوم، گزینه انتخابی ۹/۸ درصد از روسی‌ها است.

علاوه بر آن نیز کشورهای امارات متحده عربی (۵.۶ درصد)، بریتانیا (۵.۵ درصد)، ارمنستان (۴.۷ درصد)، قزاقستان (۴.۱ درصد)، تایلند (۳.۶ درصد)، ازبکستان (۲.۴ درصد) و مصر (۲.۳ درصد) به ترتیب با قرار گرفتن در جایگاه چهارم تا دهم این فهرست، توانسته‌اند بیشترین پرس‌وجو اینترنتی جهت انجام رزرو را به خود اختصاص دهند.

گفتنی است که هرچند تورهای بسته سال نو به اسرائیل با پرواز مستقیم از مسکو، سوچی، Mineralnye Vody و یکاترینبورگ پیشنهاد شده است، اما به دلیل هزینه بالا سفر به اسرائیل که تنها بلیت رفت و برگشت آن در ماه دسامبر بالغ بر ۸۴ هزار روبل خواهد شد، در فهرست کشورهای محبوب روسی‌ها برای گذاردن تعطیلات جایی ندارد.

گردشگری روسیه تحت تأثیر تحریم پروازهای بین‌الملل این کشور در جریان جنگ با اوکراین، به شدت آسیب دیده و از این رو سفرهای خارجی روس‌ها بیشتر به کشورهای آسیایی و خاورمیانه معطوف شده است و این وضعیت فرصتی مغتنم جهت رونق بخشیدن به گردشگری خارجی ایران را نیز پدید آورده است.

روسیه یکی از شش کشور بازار هدف گردشگری ایران است که تراز گردشگری ایران و روسیه در سال‌های اخیر روند روبه رشدی را تجربه کرده است. ایران نیز در سال ۹۸ و قبل از همه‌گیری ویروس کرونا میزبان ۳۶ هزار گردشگر روسی بوده که این تعداد در مقایسه با سال ۹۷ که تعداد ۳۲ هزار نفر ورودی از این کشور داشته‌ایم، ۱۱ درصد رشد فزونی داشته است.

هرچند که گردشگران روسی به دلیل شرایط و اقلیم ویژه کشور خود، علاقه وافری به ساحل و آفتابگیری دارند و تاکنون مقاصدی از جمله ترکیه و مصر را از حیث دارا بودن ویژگی‌های مورد علاقه خود و همچنین ارزان بودن هزینه سفر به این کشورها، نسبت به مقاصد دیگر مانند ایران ترجیح می‌دادند اما به نظر می‌رسد مطابق آمارهای مذکور این رویه در تعطیلات پیش‌رو تغییر جهت داده و بیشتر معطوف و متمایل به ایران است و اقبال صنعت گردشگری ایران از این حیث بلند باشد.

توریست‌های روس در ایران
توریست‌های روس در ایران

ایران در نیمه‌های سال ۱۴۰۰ پس از آن‌که صدور ویزای گردشگری از سرگرفته شد، اقدام به برگزاری یک تور آشناسازی برای آژانس‌داران روس برگزار کرده بود. این تورهای آشناسازی با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران، به دنبال امضاء برنامه اجرایی موافقت‌نامه "لغو روادید گروهی گردشگری" بین ایران و روسیه اجرا شد. این موافقت‌نامه به شهروندان دو کشور اجازه می‌دهد به صورت گروهی و بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند، موافقت‌نامه‌ای که تا سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

لغو روادید گروهی ایران و روسیه هنوز اجرایی نشده است

علاوه بر آن به جهت بهره‌مندی بیشتر از فرصت پیش‌آمده و جذب حداکثری گردشگران روسیه، تور آشناسازی دیگری برای ۱۵ فعال گردشگری شامل توراپراتورها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی روسیه برای نخستین برنامه در سال ۱۴۰۱ اجرا شد که این گروه از استان‌های تهران، اصفهان و شیراز بازدید از ظرفیت‌های گردشگری آن آشنا شدند.

افزون بر این موارد به نظر می‌رسد استقبال و تمایل مردم روسی به ایران را می‌توان تا اندازه‌ای مرهون راه‌اندازی پروژه‌ای تحت عنوان "مامان من ایرانم" که توسط مدیریت کریستینا بوش‌چه، یک زن روسی تبار اداره می‌شود، دانست.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها