۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
کرونا به زودی در جهان تمام می‌شود؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که جهان به پایان مرحله اضطراری همه‌گیری کووید-۱۹ «بسیار نزدیک‌تر» است. با این حال این سازمان همچنین هشدار داد که سویه امیکرون هنوز هم به طور گسترده در سراسر جهان در گردش است و همچنان باعث مرگ و میر قابل توجهی می‌شود.

"تدورس آدهانوم قبریسوس"، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری گفت: ما بسیار به پایان مرحله اضطراری همه گیری کووید۱۹ نزدیک‌تر هستیم اما هنوز به طور کامل به آن نرسیده‌ایم.

دلیل این امر آن است که سویه امیکرون به طور قابل توجهی از سویه دلتا قابل انتقال تر است و به دلیل شدت انتقال، همچنان باعث مرگ و میر قابل توجهی نیز در جهان می‌شود.

در همین حال قبریسوس افزود: شکاف‌ها در نظارت، تست، توالی‌یابی و واکسیناسیون در حال ایجاد شرایط عالی برای ظهور سویه جدیدی است که می‌تواند باعث مرگ و میر قابل توجهی شود.

آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که تعداد مرگ و میرهای کرونایی هفتگی گزارش شده به این سازمان طی پنج هفته گذشته اندکی کاهش یافته است با این حال در هفته گذشته بیش از ۸۵۰۰ نفر جان خود را بر اثر عوارض ابتلا به کووید-۱۹ از دست دادند.

قبریسوس در این باره گفت: این تعداد مرگ و میر کرونایی تقریبا سه سال پس از همه‌گیری این بیماری قابل قبول نیست، زیرا ما ابزارهای زیادی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و نجات جان انسان‌ها داریم.

با این حال، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد سویه امیکرون که بیش از ۵۰۰ زیرشاخه از آن در جهان در گردش هستند، نسبت به سویه‌های قبلی کووید-۱۹ بیماری زایی کمتری دارد.

همچنین سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که حداقل ۹۰ درصد از جمعیت جهان درحال‌حاضر به دلیل ابتلای قبلی یا واکسیناسیون تا حدودی نسبت به سارس-کوو-۲ مصونیت دارند.

به گفته یکی دیگر از مقامات سازمان جهانی بهداشت، تنها در هفته گذشته حداقل ۲.۵ میلیون مورد ابتلا به کووید۱۹ در جهان گزارش شده است. برخی تخمین‌ها نیز نشان می‌دهد که تعداد موارد جدید ابتلا به این بیماری می‌تواند در برخی از کشورها تا پنج برابر بیشتر باشد به این معنی که ویروس هنوز به طور گسترده در سراسر جهان در گردش است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، مقامات سازمان جهانی بهداشت همچنین اعلام کردند که ما هنوز به هدف واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی افراد بالای ۶۰ سال، افراد با بیماری‌های زمینه ای، نقص ایمنی و کارکنان بهداشتی نرسیده‌ایم و این چیزی است که ما می‌خواهیم دولت‌ها روی آن تمرکز کنند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها