۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۳
رجیستری آیفون ۱۴ همچنان در ابهام

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که بعد از گذشت بیش از دو ماه هنوز خبری از رجیستر شدن آیفون ۱۴ نیست.

فردای اقتصاد - گزارشها نشان می‌دهد همچنان تصمیمی برای رجیستر شدن آیفون ۱۴ گرفته نشده، اما این مدل تلفن همراه در بازار بسته به ویژگی‌های آن، از نزدیک به ۵۲ تا ۹۹ میلیون تومان فرخته می‌شود.

 تقریبا از مهر ماه آیفون ۱۴ وارد ایران شد. اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که بعد از گذشت بیش از دو ماه هنوز خبری از رجیستر شدن این کالا نیست.

دهم آذرماه سخنگوی وزارت صمت گفته بود: روند رجیستری آیفون ۱۴ در حال انجام است و به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

پیش‌تر سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفته بود: موبایل‌های آیفون ۱۴ که در حال حاضر در بازار هستند به صورت قاچاق یا از طریق رویه مسافری به کشور وارد شده و رجیستر نشده است.

گفتنی است هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می‌تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیر قانونی است و رجیستر هم نمی‌شود. اما در حال حاضر مسئله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴، تعیین تکلیف نشده است. البته اگر کالایی به صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش شود. اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و این کالاها در بازار فروخته می‌شوند.

او همچنین هشدار داده بود که فروشندگان و مردم از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند. چرا که اگر این موبایل‌ها رجیستر نشود، به عنوان دستگاه ثانویه‌ای که در شبکه ارتباطی کشور فعال نخواهد شد، قابل استفاده است.

این شرایط در حالی است که موبایل‌های آیفون ۱۴ در بازار و فضای مجازی به فروش می‌رسد. بررسی قیمت‌ها در فضای مجازی نشان می‌دهد که آیفون ۱۴ بسته به ویژگی‌های آن، از حدود ۵۲ تا ۹۹ میلیون تومان قیمت دارد.

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی از تصمیم گیری درباره رجیستر شدن آیفون ۱۴ در آذر ماه منتشر شده بود، اما تا لحظه نوشته شدن این گزارش تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است.

منبع: ایسنا 

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

تک شاخ

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار