۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
کدام کشورهای عربی بیشترین حقوق را می‌دهند؟ / حداقل حقوق در منطقه چقدر بالا رفت؟

در چند ماه گذشته، تظاهرات در محکوم کردن قیمت‌های بالا در بسیاری از کشورهای عربی و غیر عربی افزایش یافته است، که در آن معترضان خواستار بهبود دستمزدها با توجه به دستمزدهای پایین یا راکد خود برای سال‌ها در ازای افزایش قابل توجه هزینه‌ها به ویژه افزایش قیمت مواد اولیه در سال‌های اخیر شدند.

وضعیت دستمزد در کشورهای منطقه در دوره اخیر چه شد؟ و چگونه قیمت مواد اولیه در کشورهای عربی در سال‌های اخیر با توجه به لرزه‌هایی که جهان را درنوردیده است، توسعه یافته است؟

قدرت خرید خانواده‌ها در کشورهای عربی به ویژه خانواده‌های فقیر و متوسط در سال‌های اخیر به دلیل افزایش مداوم هزینه‌های زندگی کاهش یافته است.

به گزارش الجزیره در چند ماه گذشته، تظاهرات ضد گرانی در بسیاری از کشورهای عربی و غیر عربی افزایش یافته است، که معترضان خواستار افزایش دستمزدهای پایین یا ثابت خود شدند که برای سال‌ها متناسب با افزایش هزینه‌ها به ویژه گرانی کالاهای اساسی در سال‌های گذشته تغییری نکرده است.

وضعیت دستمزدها در کشورهای منطقه در دوره اخیر چگونه است؟ قیمت اقلام اولیه در کشورهای عربی در سال‌های اخیر و در سایه حوادث جهانی چگونه بالا رفت؟

افزایش دستمزدها

«سازمان بین‌المللی کار» در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد دستمزدها در کشورهای عربی در امسال شاهد افزایش جزئی ۱.۲ درصدی بوده است، این میزان در سال ۲۰۲۱ حدود ۰.۵ درصد و در سال ۲۰۲۰ معادل ۰.۸ درصد بوده است.

با این حال، خود این سازمان، که وابسته به سازمان ملل است، هشدار داد که این درصدها با احتیاط در نظر گرفته شود، زیرا اطلاعات موجود در منطقه در این زمینه اندک است.

در جدولی که در پیوست گزارش دستمزدهای جهانی در پایان نوامبر گذشته منتشر شد، دستمزدها در تعدادی از کشورهای عربی تغییرات زیر را تجربه کردند:

رشد منفی:

مغرب: ۲.۶ درصد (سال ۲۰۲۰)

مصر: ۱.۵ درصد (سال ۲۰۲۱)

رشد مثبت:

عُمان: ۴.۶ درصد (۲۰۱۹)

بحرین: ۲.۲ درصد ( ۲۰۲۱)

کویت: ۱.۸ درصد (۲۰۱۸)

قطر: ۰.۹ درصد (۲۰۲۱)

عربستان: ۰.۵ درصد (۲۰۲۰)

اردن: ۰.۱ درصد (۲۰۲۰)

در مورد بقیه کشورهای عربی، هیچ اطلاعاتی از آنها در دسترس سازمان بین‌المللی کار نیست.

میانگین دستمزدها

به گفته همین منبع نرخ دستمزد در منطقه عربی به شرح زیر است:

قطر: سه هزار و ۲۱۴ دلار

بحرین: ۲ هزار ۱۶۷ دلار

عمان: هزار ۸۳۳ دلار

عربستان سعودی: هزار ۷۴۵ دلار

کویت: هزار ۱۱۲ دلار

لبنان: ۷۷۷ دلار

اردن: ۷۶۹ دلار

مراکش: ۴۸۸ دلار

الجزایر: ۳۰۳ دلار

مصر: ۲۲۶ دلار

میانگین دستمزد به معنای تقسیم کل دستمزد کارکنان در یک کشور بر تعداد کارمندان است.

در گزارش سازمان ملل اطلاعاتی در مورد سایر کشورهای عربی وجود ندارد.

هزینه‌های زندگی

آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره شرایط اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، که در اکتبر گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که نرخ تورم در کشورهای عربی از سال ۲۰۱۹ با نرخ تصاعدی افزایش یافته است.

نرخ تورم از ۳.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۶.۲ درصد در سال ۲۰۲۰ رسید، سپس در سال بعد به ۹.۳ درصد افزایش یافت. انتظار می‌رود با توجه به اینکه متوسط نرخ تورم بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۸ معادل ۴.۷ درصد بوده، این رقم در امسال حدود ۹.۴ درصد باشد، پیش از آنکه در سال آینده به ۷.۴ درصد کاهش یابد.

بر اساس گزارش « صندوق بین‌المللی پول»، افزایش نرخ تورم عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است و این افزایش بر محصولات و کالاهای مختلف تأثیر گذاشته است که منجر به بحران هزینه زندگی در بسیاری از کشورها شده است.

نرخ تورم در کشورهای عربی بر اساس طبقه بندی آنها، بین کشورهای واردکننده غذا و انرژی و کشورهای صادرکننده، متفاوت است.

از سال ۲۰۱۹، نرخ تورم قیمت مواد غذایی در منطقه بین ۶ تا ۴۹ درصد در کشورهای واردکننده نفت و بین ۷ تا ۲۴ درصد در کشورهای صادرکننده نفت متغیر بوده است.

ایجاد تعادل

با توجه به اختلاف زیاد بین افزایش دستمزد و افزایش هزینه زندگی، از دولت‌های منطقه تقاضاهای فراوانی شده تا سیاست‌های اقتصادی‌ای اتخاذ کنند که به تعادل بین دستمزد و قیمت‌ها بیانجامد.

اکتبر گذشته، «اولیویه دی شوتر»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد فقر شدید و حقوق بشر، از دولت‌های جهان خواست تا پاداش‌ها و دستمزدها را به سطوح تورم برسانند. این در حالی است که قیمت‌های کالاهای اساسی «بیش از حد» بالاست که میلیون‌ها نفر قادر به تأمین آن نیستند.

گزارشگر سازمان ملل افزود که چه در اروپا که تورم به رکورد ۱۰ درصد رسیده است و چه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا که قیمت مواد غذایی حدود ۲۴ درصد افزایش یافته است، درآمد خانوارها در سراسر جهان به نقطه سقوط می‌رسد.

وی افزود: همانند پاندمی کووید-۱۹، بار دیگر آسیب پذیرترین افراد هزینه بحران‌های جهانی را می‌پردازند. پیش‌بینی می‌شود این بحران‌ها در مجموع بین ۷۵ تا ۹۵ میلیون نفر را تنها در امسال به فقر شدید بکشاند.

منبع: جماران

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسن IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۴
    نگفتیدحقوق در ایران چقدراست150دلار درماه باتبرم150درصد رتبه اول جهان