۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
توجیه عجیب گرانی مرغ به سبک روزنامه دولت

روزنامه ایران (روزنامه دولت) معتقد است که قیمت مرغ در اروپا و آمریکا ۳.۳ یورو به فروش می‌رود و از مرغِ ۵۵ هزار تومانی در ایران، گران‌تر است! این روزنامه در ادامه نوشت: همچنین نمودارهای قیمت مرغ طی ۹ ماهه مورد بررسی منتهی به آگوست ۲۰۲۲ نشان می‌دهد قیمت محصولات کشاورزی از جمله مرغ همیشه دستخوش تغییر و نوسانی بوده که این امر در سراسر جهان امری طبیعی است.

این روزنامه نوشته: طی دو سال اخیر قیمت مواد غذایی و محصولات اساسی کشاورزی در بازارهای سراسر جهان به تبع خشکسالی گسترده در قطب‌های تولیدات کشاورزی دنیا و همچنین جنگ بین اوکراین و روسیه با نوسانات زیادی روبه‌رو بوده است، به طوری که این امر سبب شده قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی با افزایش چندین برابری نسبت به گذشته روبه‌رو شود که همین امر سبب شده امنیت غذایی بسیاری از کشورها از بین رفته و کشورهای بزرگ به سمت افزایش ذخایر استراتژیک خود بروند، به طوری که تنها در یک مورد، طی یک ماه گذشته قیمت مواد غذایی در انگلستان رکورد ۴۵ سال اخیر را شکسته، ۱۶.۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به بالاترین نرخ از سپتامبر ۱۹۷۷ (۱۷.۶ درصد) تاکنون رسیده است.

در ایران نیز علاوه بر تولید داخلی محصولات کشاورزی و مواد غذایی که از قضا طی یک سال اخیر به‌دلیل حمایت‌های قیمتی و غیرقیمتی با رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته روبه‌رو بوده، برای تأمین نیاز مصرف‌کنندگان واردات این کالاها صورت می‌گیرد، به طوری که براساس آمار گمرک، در هشت ماه امسال ۱۵ میلیون و ۸۶۴ هزار و ۳۵۱ تن و ۶۱۶ کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش ۱۱ میلیارد و ۳۰۲ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۷۳ دلار از طریق بنادر جنوبی و شمالی وارد کشور شده است.

همین امر سبب شده با توجه به قیمت‌های جهانی، شاهد نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ایران نیز باشیم؛طبیعتاً همانند سایر کشورهای جهان، به طوری که انتظار داریم قیمت این محصولات نمی‌تواند در همه برهه‌های زمانی ثابت بماند.

برای کنترل قیمت نمی‌توان صادرات را ممنوع کرد

از طرف دیگر بسیاری از دولت‌ها طی سالیان اخیر برای کنترل قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی سعی کرده‌اند برای تنظیم بازار و جلوگیری از نوسانات قیمتی به سمت محدودیت‌ها و موانع صادراتی بروند.با این حال اما ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی برخلاف قانون است، به طوری که در ماده ۲۳ قانون دائمی اعلام شده است که اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی ممنوع بوده و در بند (ش) تبصره ۸ قانون بودجه سال۱۴۰۱ نیز اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی مشروط بر اعلام هیأت دولت از شش ماه قبل شده تا کشاورزان با علم، آگاهی و متناسب با نیاز تولید و در حوزه بازارهای صادراتی حضور داشته باشند.

از همین رو هم‌اکنون صادرات محصولات کشاورزی همچون پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و دیگر صیفی جات به مقصد پاکستان، عراق، افغانستان و دیگر کشورها در حال انجام است، همین امر سبب شده قیمت این محصولات در بازار داخلی با افزایش روبه‌رو شود، با این حال وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون نمی‌تواند مانع صادرات این محصولات شود.

با این حال براساس آمارهای قیمتی منتشر شده توسط فائو (سازمان خواربار جهانی) قیمت این سه محصول و سایر صیفی‌جات عرضه شده در اتحادیه اروپا و امریکا تا سه برابر قیمت عرضه شده در بازار کشور است.

تفاوت فاحش قیمت گوشت مرغ در ایران و جهان

آمارهای ۹ ماه نخست امسال نشان می‌دهد قیمت مرغ به‌طور متوسط در بهار امسال ۳۷ هزار تومان بوده که در تابستان امسال و پس از اصلاح ارز ترجیحی به ۵۷ هزار تومان رسید.

همچنین طی یک ماه اخیر نیز قیمت مرغ در کشورمان بین ۵۰ تا ۵۴ هزار تومان در نوسان بوده که این امر به معنای کاهش ۱۳ هزار تومانی این کالای اساسی نسبت به قیمت مصوب آن است. با این حال قیمت مرغ عرضه شده در بازار امریکا ۳ دلار و ۵۰ سنت بوده، که اگر قیمت دلار نیمایی (۲۹ هزار تومان) را مبنای محاسبه قرار دهیم قیمت این کالای پروتئینی در امریکا ۱۰۲ هزار تومان به فروش می‌رسد، همچنین اگر قیمت یورو نیمایی (۳۱ هزار تومان) را مبنای محاسبه قرار دهیم مشخص می‌شود قیمت مرغ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز همان ۱۰۲ هزار تومان است.

این امر نشان‌دهنده این است که قیمت مرغ هم‌اکنون در کشورمان با مرغ عرضه شده ۵۰ هزار تومان کمتر از اتحادیه اروپا و امریکا است، همچنین نمودارهای قیمت مرغ طی ۹ ماهه مورد بررسی منتهی به آگوست ۲۰۲۲ نشان می‌دهد قیمت محصولات کشاورزی از جمله مرغ همیشه دستخوش تغییر و نوسانی بوده که این امر در سراسر جهان امری طبیعی است.

منبع: انتخاب

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها