چرا تعداد پرستاران درحال کاهش است؟
۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۱

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: کمبود نیرو باعث می‌شود، پرستاران مجبور به اشتغال در چند شیفت شوند و گاهی شیفت اجباری هم داشته باشند.

 تسنیم: علیرضا سعادت‌جو با بیان اینکه یکی از موانع خدمتی برای پرستاران کمبود شدید نیروی انسانی در پرستاری است، اظهار کرد: براساس استانداردهای جهانی یکی از معیارهای صحیح در بخش پرستاری این است که به ازای هر تخت ۲.۵ نفر نیروی پرستاری داشته باشیم.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری ادامه داد: در یک مقطع زمانی با استخدام نیروی پرستاری این امید ایجاد شد که به استانداردهای قابل قبول نزدیک شویم و نیروی پرستاری به یک تا دو نفر به ازای هر تخت بیمارستانی افزایش یافت، اما متأسفانه در این دو سال اخیر دلایل مختلف از جمله مهاجرت پرستاران، ابتلا به کرونا و شهید شدن آن‌ها، بازنشسته شدن پرستاران، افزایش تخت‌های بیمارستانی و... موجب شد تا تعداد پرستاران نسبت به هر تخت کاهش قابل توجهی داشته باشد.

وی افزود: کمبود نیرو صدمات جبران‌ناپذیری را به بخش پرستاری و مراکز درمانی کشور وارد کرده و می‌کند، ما براساس آمارهای ارائه شده، می‌توانیم بگوییم که کشور با کمبود شدید نیروی پرستاری روبه‌رو است که اگر این کمبود جبران شود به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر خواهیم شد.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری، گفت: کمبود نیرو باعث می‌شود، پرستاران مجبور به اشتغال در چند شیفت شوند و گاهی شیفت اجباری هم داشته باشند، این موضوع باعث خستگی بیش‌ازاندازه پرستاران می‌شود و علاوه بر صدمات جسمی و روحی از نظر دوری از خانواده نیز دچار مشکل و آسیب می‌شوند.

سعادت‌جو ادامه داد: کمبود نیروی انسانی در پرستاری می‌تواند باعث کاهش کیفیت خدمات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شود، زیرا وقتی نیرو خسته باشد، نمی‌تواند خدمات مطلوبی هم ارائه دهد و از این نظر نیز بیمار دچار آسیب می‌شود و هم پرستار پیش از موعد فرسوده خواهد شد. البته این موارد به نوبه خود می‌تواند دلیلی برای مهاجرت پرستاران باشد.

وی درباره ایجاد فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه برای پرستاران بیان کرد: معرفی پرستاران به جامعه یکی از موضوعات مهم و نیاز است که جامعه پزشکی و مردم شناخت مناسبی از پرستاران داشته باشند، اما آنچه که باعث می‌شود مردم شناخت بیشتری از پرستاران پیدا کنند، توانمندسازی پرستاران از نظر علمی و عملی در سطوح مختلف است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری بیان کرد: اگر پرستاران ما توانمند باشند و بتوانند عملکرد خوبی ارائه دهند، به‌طورقطع بر دیدگاه مردم تأثیرگذار است. اگر ما به نیاز مددجویان توجه کنیم و با ارزیابی درست به آن پاسخ دهیم، به نوبه خود پرستاری تأثیر مثبت بر نگاه جامعه و مردم می‌گذارد.

سعادت جو ادامه داد: احترام به بیماران و به‌طورکلی مددجویان، یک رابطه دوطرفه میان اخلاق حرفه‌ای در پرستاری و نگاه مردم است، این احترام و اخلاق‌مداری باعث توجه مردم به جامعه پرستاری می‌شود. درواقع موضوع دیگری که باعث تغییر نگاه مردم به جامعه پرستاری شد؛ بیماری کرونا بود، زیرا پرستاران در این بحران با اخلاق‌مداری و ایثارگری تمام وارد میدان شدند تا توانستند این بحران را مهار کنند.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری خاطرنشان کرد: لازم است مسئولان توجه ویژه‌ای به معیشت و مطالبات پرستاران داشته باشند، توجه به پرستاران باعث افزایش انگیزه این قشر می‌شود و زمانی که کشور دچار بحرانی مشابه کرونا شد، این عزیزان بدون خستگی و دل‌زدگی وارد میدان می‌شوند؛ اما اگر به نیاز پرستاران توجه نشود، صدمات جبران‌ناپذیری به مردم و جامعه وارد خواهد شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha