رگولاتوری، چالش اول کسب و کارهای «فینتک» در ایران
۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳

به گفته رئیس انجمن فینتک در حوزه‌های مختلف فینتک چالش‌های زیادی وجود دارد و با توجه به اینکه این حوزه عمر زیادی ندارد در این حوزه رگولاتور با نمونه‌های جهانی این عرصه آشنا نیست و با توجه به اینکه رگولاتور می‌خواهد ریسک صفر را در این عرصه داشته باشد عملا در برابر پدیده های جدید رویکرد محدود کننده و بسته را در نظر می‌گیرد. 

فردای اقتصاد - محمد مهدی فاطمیان رئیس جدید هیات مدیره انجمن فینتک گفت تمام کسب وکارهایی که در فضای فناوری‌های مالی فعالیت می‌کنند در حوزه فینتک قرار می‌گیرند و چند زیرمجموعه دارد مثل Pay Tech ( پرداخت) ، اینشورتک ( بیمه ) ، Reg Tech ( رگولاتوری ) ، مدیریت دارایی، رمزارزها و تکنولوژی‌های بانکی را در بر می‌گیرد.  

به گفته فاطمیان ورود تکنولوژی به این حوزه باعث دریافت خدمات با سهولت و سرعت بیشتر می‌شود مثلا در بخش پرداخت تا ۱۵ سال قبل شما برای همه امور بانکی باید به بانک مراجعه می‌کردید و خدمات انتقال وجه و کارت را به صورت حضوری دریافت می‌کردید اما الان همان خدمت توسط نئوبانک‌ها را داریم که افتتاح حساب و صدور کارت را بدون نیاز به مراجعه از طریق اپلیکیشن دریافت می‌کنیم. 

به گفته فاطمیان کسب و کارهای پرداخت یار با سرعت و سهولت بیشتر درگاه پرداخت به کسب و کارها و حتی شرکت‌های بزرگ ارایه می‌دادند و با توجه به اقبالی که مشتریان از این شرکتها داشتند این بخش در حوزه فینتک شکل گرفت. 

به گفته فاطمیان در حوزه‌های مختلف فینتک چالش‌های زیادی وجود دارد و با توجه به اینکه این حوزه عمر زیادی ندارد در این حوزه رگولاتور با نمونه‌های جهانی این عرصه آشنا نیست و با توجه به اینکه رگولاتور می‌خواهد ریسک صفر را در این عرصه داشته باشد عملا در برابر پدیده های جدید رویکرد محدود کننده و بسته را در نظر می‌گیرد. 

رئیس هیات مدیره انجمن فینتک با اشاره به دو چالش در دو حوزه و برخوردهای متفاوت با شرکتهای نوآور در عرصه فینتک گفت: در سال ۹۵ و ۹۶ شاهد بسته شدن و فیلتر شدن برخی از این کسب وکارها بودیم و خوشبختانه بعدا این برخوردها کمتر شد.در حوزه بورس اما شاهد بودیم وقتی بورس در حال اوج بود کسب وکارهای فعالی در این عرصه وجود داشتند فیلتر شدند و دسترسی‌هایشان گرفته شد. شاید اگر کسب و کارهای نوآور در بازار سرمایه وجود داشتند تا اندازه‌ای سقوط بازار مدیریت می‌شد. 

به گفته فاطمیان ما با شناسنامه دار شدن کسب و کارها مشکل نداریم اما مشکل آنجا بود که اینماد را تبدیل به یک مگامجوز تبدیل می‌کرد و این جلوی هر نوع کسب و کار جدید را گرفته است. عملا اینماد جلوی شروع کسب و کارها را می‌گیرد و شاخص سهولت کسب وکار در ایران را بالا برده است. مشکلی که داریم این است که تعداد کسب و کارهایی که مجوز نمیگیرند هم اعلام نمی‌کنند. 

رئیس هیات مدیره انجمن فینتک معتقد است حالا که نماد اعتماد الزامی شده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسوولیت تعیین هویت و مشکلات و شکایت کاربران را از کسب وکارها را هم برعهده بگیرد. 

به  اعتقاد فاطمیان در حوزه رمزارز متولیان زیادی وجود دارد و در این ستادها و کارگروهایی که در زمینه این حوزه تصمیم‌گیری می کنند کسب وکارهای خصوصی حضور ندارند . علی رغم اینکه این کسب و کارها تلاش کرده‌اند به حاکمیت این دید را بدهد که رمزارز یک فرصت برای کمک به اقتصاد کشور به خصوص در دوران کروناست اما الزامات و طرح‌ها در دولت و مجلس در حال بررسی است بدون اینکه نظر بخش خصوصی را دریافت کنند. 

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین ویدیوها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار