تنش «بالونی» در روابط پکن-واشنگتن
۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۱

به گفته مقامات آمریکایی، این بالون قبل از ظاهر شدن بر فراز ایالت مونتانا، که محل استقرار تعدادی از سایت‌های حساس موشک‌های هسته‌ای است، بر فراز آلاسکا و کانادا شناور بود.

فردای اقتصاد: چین اعلام کرد که وانگ یی، وزیر خارجه این کشور، تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد آنچه که «کشتی هوایی» یا «بالون» چینی شناور بر فراز ایالات متحده خوانده است، صحبت کرده است.
به گزارش بی.‌بی.سی، این دو در مورد چگونگی برخورد با حوادث تصادفی به شیوه‌ای آرام و حرفه‌ای مکالمه کردند. بلینکن سفر خود به پکن را به دلیل عبور آنچه که ایالات متحده ادعا می‌کند یک بالونی تجسسی و نظارتی چین از حریم هوایی آمریکا است، لغو کرده‌است.
وزارت امور خارجه چین روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد پکن «هرگز قلمرو و حریم هوایی هیچ کشور مستقلی را نقض نکرده است.»
چین می‌گوید حضور این بالونی در حریم هوایی آمریکا یک حادثه است. سخنگوی پنتاگون گفته است که یک بالونی دیگر چینی نیز در حال عبور از آمریکای لاتین گزارش شده است.
پکن خواستار برخورد «خونسردانه و محتاطانه» برای کاستن از تنش‌ها با آمریکا شده است.
دولت چین از «برخی سیاستمداران» و رسانه‌ها در ایالات متحده به دلیل «تهییج» تنش‌ها بر سر یک بالون چینی که بر فراز آمریکای شمالی در ارتفاع بالا شناور است، انتقاد کرده است.
چین می‌گوید این یک بالون تحقیقاتی هواشناسی است که از مسیر خود منحرف شده است، اما مقامات آمریکایی می‌گویند که می‌توان از آن برای جاسوسی استفاده کرد.
این کشور گفته است «هیچ حدس و گمان یا هیاهوی بی‌اساس» در مورد بالونی را نمی‌پذیرد.
انتظار می‌رود این بالون به زودی به سواحل شرقی آمریکا در نزدیکی کارولینا برسد. آمریکا تصمیم گرفته است به دلیل خطر سقوط آوار، این بالون را ساقط نکند.
به گفته مقامات آمریکایی، این بالون قبل از ظاهر شدن بر فراز ایالت مونتانا، که محل استقرار تعدادی از سایت‌های حساس موشک‌های هسته‌ای است، بر فراز آلاسکا و کانادا شناور بود.

دومین بالون

در حالی که رؤیت اولین بالون چین بر فراز آمریکا بهبود روابط این دو قدرت اقتصادی را به مخاطره انداخته وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد، دومین بالون چین نیز بر فراز آمریکای لاتین مشاهده شده است.
پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون بدون ذکر محل دقیق مشاهده این بالون گفت: «ما گزارش‌هایی در مورد یک بالون را می‌بینیم که از آمریکای لاتین می‌گذرد. بنا بر ارزیابی ما، این یک بالون دیگر تجسسی [جاسوسی] چین است.»
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین که سعی دارد در رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ برای رفتن به کاخ سفید تلاش کند در «تروث سوشال»، رسانه‌ اجتماعی خود خواستار شلیک به این بالون شد.
به گفته محافل دولتی، ارتش آمریکا نیز چنین اقدامی را مد نظر خود قرار داد. اما در نهایت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم دیگری گرفت تا از خطرات ناشی از ریزش لاشه بالون جلوگیری کند.
پنتاگون می‌گوید، روز جمعه بالون مسیر خود را تغییر داد و اکنون در ارتفاع ۱۸ کیلومتری مسیر شرق را در پیش گرفته‌است.
پاتریک رایدر که در کنفرانسی رسانه‌ای در این مورد سخن می‌گفت در مورد چگونگی هدایت این بالون و این که چه نهادی در چین کنترل این هدایت را بر عهده دارد توضیحی نداد.
او تنها گفت که طبق گزارش‌ها، این بالون آخرین بار در ایالت‌های کانزاس و میزوری مشاهده شده است. ارتش آمریکا ارزیابی کرده که این بالون چند روزی در آسمان آمریکا حضور خواهد داشت.
رایدر همچنین از بیان اقدام‌های آینده دولت در این باره خودداری کرد. برخی می‌گویند، بایدن ممکن است دستور شلیک به این بالون را صادر کند یا آن را در کنترل آمریکایی‌ها درآورد.
رهبری پکن تلاش کرده اوضاع را آرام کند. سخنگوی دولت این کشور گفت: «چین قصد ندارد قلمرو یا حریم هوایی هیچ کشوری را نقض کند.»
چین سرگرم گفت‌وگوهایی با آمریکاست تا بر این «وضعیت غیرقابل منتظره» چیره شود.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید، این کشور از «ابراز پشیمانی» چین واقف شده اما وجود این بالون نقض آشکار و غیرقابل قبول حاکمیت آمریکا و حقوق بین‌المللی است.
در تابستان گذشته بعد از دیدار نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان این کشور از تایوان تنش‌هایی بین چین و آمریکا درگرفت. از آن پس این دو قدرت اقتصادی تلاش کردند تنش‌ها را کاهش داده و روابط خود را بهبود ببخشند.
با این حال ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز پنج‌شنبه گفت، نباید جاه‌طلبی‌های چین در مورد تایوان را دست کم گرفت.
غرب بیم آن دارد که چین مانند رویکرد روسیه نسبت به اوکراین، به تایوان که حکومتی دموکراتیک دارد حمله کند. چین تایوان را استانی‌ جداشده از قلمرو خود می‌داند.
آمریکا با برآوردهای اطلاعاتی خود تا کنون خطر بالون چین را کم تلقی کرده است. یکی از مقام‌های دولت آمریکا گفته است، تهدید ناشی از این بالون «محدود» است.
کاریگ سینگلتون، کارشناس چین در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها به رویترز گفته است که این نوع از بالون در زمان جنگ سرد بارها توسط شوروی و آمریکا استفاده شده است. به گفته او، این بالون را می‌توان نوعی «جاسوسی نسبتا ارزان» به حساب آورد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار