۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
سیگنال قوی اروپا به احیای برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اذعان به نقش دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در به نابودی کشاندن برجام تصریح کرد که جایگزین بهتری برای این توافق وجود ندارد.

فردای اقتصاد: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اذعان به نقش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در به نابودی کشاندن برجام تصریح کرد که جایگزین بهتری برای این توافق وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، «ایرنا»، جوزف بورل این مطلب را در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال مطرح کرد و با تکرار ادعاها علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران گفت که منتقدان برای تلاش‌های او در زمینه از سرگیری اجرای برجام ارزش قائل نیستند. او گفت: «تا آنجا که من می‌دانم، جایگزینی برای این توافق و برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران وجود ندارد.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تکرار مواضع مداخله‌جویانه غرب در امور داخلی ایران و ادعای بی‌اساس ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین مدعی شد که نقش او به عنوان هماهنگ‌کننده دیپلماسی هسته‌ای مانع از فشار روی تهران بر سر اقداماتش در داخل یا خارج نمی‌شود.
او در این رابطه به آخرین تماس تلفنی‌اش با وزیر امور خارجه ایران اشاره و ادعا کرد که به طرف ایرانی گفته که تداوم شرایط موجود کار «توافقات سیاسی» را دشوار می‌کند. بورل درباره ادعای نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد مبنی بر برنامه ایران در خصوص فروش صدها موشک به روسیه هم مدعی شد که از نظر او ایران متوجه پیامدهای این معامله ادعایی شده است.
به گزارش «ایرنا»، غرب به رهبری آمریکا از ماه‌ها پیش و همزمان با تشدید تنش ها در جنگ اوکراین، ادعای مردود مشارکت نظامی ایران با روسیه در جنگ را مطرح کرده‌است. آمریکا ابتدا ادعای ارسال پهپادهای ایرانی را مطرح کرد و پس از آن، ادعای انتقال احتمالی موشک‌های زمین به زمین از سوی ایران به روسیه برای استفاده در این جنگ را مطرح کرده‌است.
جمهوری اسلامی ایران بارها ادعای مطرح شده درباره ارسال پهپاد به روسیه را برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین رد و بطور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و به رغم موافقتنامه همکاری‌های دفاعی دوجانبه، هرگز به طرف‌های جنگ، سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین نه قبل و نه بعد از درگیری نداده‌است.
مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در این‌باره به وال استریت ژورنال گفت: «هر بار که با ایرانی ها صحبت می‌کنم، آنها اصرار دارند که این کار (فروش پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین) را انجام نداده‌اند.» وی افزود: «من هم به آن‌ها توصیه می‌کنم اگر این کار را انجام دهید، همه چیز از جمله برجام بسیار دشوارتر خواهد شد.»

برای جزییات بیشتر کلیک کنید:
لابی سنگین در واشنگتن برای احیای برجام
آخرین موضع بورل درباره برجام
 

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار