۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۷
رایزنی برای عضویت ناظر ایران در اوراسیا

توافق تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر مهم‌ترین و جامع‌ترین توافق‌نامه تجاری کشور است که می‌تواند موجب جهش مبادلات تجاری بین ایران و پنج کشور عضو این اتحادیه شود.

فردای‌ اقتصاد: فعالان اقتصادی معتقدند تجارت آزاد ایران با اتحادیه اوراسیا فرصتی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها ایجاد کرده است. اما همکاری‌های ایران با این اتحادیه نباید صرفا تجاری باشد. در نشست امروز دیپلماسی ایران و اوراسیا در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی این موضوع از سوی نماینده وزارت امور خارجه مطرح شد که پیش‌نویس سند همکاری‌های ایران در زمینه‌های بانکی، حمل و نقل و انرژی نیز تبادل شده و در دست بررسی است. از سوی دیگر، مذاکرات دو طرف روی عضویت ایران در منطقه آزاد تجاری با پنج کشور عضو این اتحادیه است و به گفته مدیرکل دفتر همکاری‌های اقتصادی، چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه در اولین گام نیز در حال رایزنی برای عضویت ناظر ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستیم.

توافق تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر مهم‌ترین و جامع‌ترین توافق‌نامه تجاری کشور است که می‌تواند موجب جهش مبادلات تجاری بین ایران و پنج کشور عضو این اتحادیه شود. کاهش قابل توجه تعرفه‌های تجاری بین ایران و این اتحادیه بستر مناسبی برای تسهیل تجارت و ایجاد انگیزه برای فعالان اقتصادی در ایران، فدراسیون روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بلاروس فراهم می‌کند. در نشست امروز، سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: اتفاقات اخیر منطقه‌ای و جهانی نشان داده است منطقه اوراسیا و قفقاز با ویژگی‌های منحصر به فرد خود به عنوان محور اتصال آسیا و اروپا، تا اندازه زیادی نیازمند همگرایی و درک مشترک با رویکرد تعاملی با رخدادهای جهانی است و در تکمیل زنجیره‌های اقتصادی موازی یا سری خود نظیر رویکرد یک پهنه-یک راه، خواهد توانست به مدلی موفق از همگرایی بین دولت‌ها بدل شود که نه فقط رفاه و آسایش شهروندان، بلکه صلح را نیز در منطقه ارتقا بخشد.

مقیمی افزود: بدون شک، با امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا که برای اولین بار در کشور ما رخ می‌دهد و تصویب آن در مجالس هر ۶ کشور، مرزهای اتحادیه اوراسیا تا خلیج فارس گسترش یافته و با تثبیت شرایط همکاری دو و چندجانبه، فرصت‌های کم‌نظیری برای فعالان اقتصادی همه اعضای آن به ارمغان خواهد آمد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اعمال تحریم‌های ناعادلانه غرب علیه ایران و تعدادی از کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد که با این توافق‌نامه به نوعی یک همسویی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها به‌وجود آمده است.

مقیمی گفت: اهتمام جدی دولت‌های همکار برای رفع حداکثری موانع زیرساختی نظیر بهبود وضعیت شقوق مختلف حمل‌ونقل، وضع کانال‌های عملیاتی نقل‌وانتقالات پولی-مالی و نیز تعیین مقررات یکپارچه در حوزه‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای، مالیات، استاندارد و قرنطینه مورد درخواست جامعه تجاری و بخش خصوصی ایران است.

وی با نگاهی گذرا به آمار تجارت ایران با کشورهای این اتحادیه اقتصادی توضیح داد که مجموع تجارت بین ایران و اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۲۲ میلادی بیش از ۵میلیارد دلار بوده که رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های ماقبل آن داشته و با وجود تمام محدودیت‌ها، افق روشنی را پیش روی همه کشورها قرار داده است.

پایان مذاکرات تجارت آزاد ایران و اوراسیا

مدیرکل دفتر همکاری‌های اقتصادی، چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه نیز در این همایش از پایان مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.

سید جلال‌الدین علوی سبزواری، با بیان اینکه عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا هیچ‌گاه در دستورکار ایران و این اتحادیه نبوده، گفت: مذاکرات دو طرف روی عضویت ایران در منطقه آزاد تجاری با پنج کشور عضو این اتحادیه است و به دنبال بررسی آن هستیم تا امکان ارتقای مناسبات نهادینه را شکل دهیم و در اولین گام نیز در حال رایزنی برای عضویت ناظر ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستیم.

علوی عنوان کرد که در مرحله اول توسعه مراودات اقتصادی دو طرف، دو حوزه انرژی و ترانزیت مورد توجه قرار گیرد که علاوه بر بهبود سطح تعاملات تجاری به تسهیل روابط در دیگر حوزه‌ها نیز کمک می‌کند. وی در عین حال همکاری و شراکت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی با محوریت گاز را از جمله فرصت‌های پیش‌رو در تعاملات دو طرف عنوان کرد و توجه به توسعه زیرساخت‌های بانکی، استاندارد و قرنطینه‌ها برای ارتقای سطح مناسبات اقتصادی دو طرف ضروری دانست.

مدیرکل دفتر همکاری‌های اقتصادی، چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه همچنین بر تولید محتوا در عرصه روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد و از نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی خواست در این زمینه فعال شوند.

در ادامه این رویداد، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران طی سخنانی به الزامات توسعه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخت و گفت: طی سال‌های گذشته اگرچه اقدامات موثری در جهت ارتقا سطح مناسبات با پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا انجام گرفته اما سهم عمده تجارت ایران با این پنج کشور عمدتاً معطوف به روسیه و سپس قزاقستان است.

کاوه زرگران در ادامه با اشاره به مشکلات زیرساختی که مانع افزایش هرچه بیشتر همکاری‌های تجاری می‌شود، ادامه داد: زیرساخت‌های حمل‌ونقل به ویژه در دریای خزر با کاستی‌های بسیاری مواجه است؛ نتیجه آنکه به‌رغم تولید حدود ۱۵۰ میلیون تن غلات در روسیه و واردات حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیون تن غلات توسط ایران، حجم مراودات غلات میان ایران و روسیه کمتر از ۳ میلیون تن است. البته بخش عمده‌ای از این غلات نیز به طور مستقیم از دریای خزر وارد ایران نمی‌شود و ابتدا به دریای سیاه منتقل شده و از این منطقه به خلیج‌فارس انتقال پیدا می‌کند.

وی همچنین به افزایش کرایه حمل در دریای خزر همزمان با آغاز فصل سرد اشاره کرد و گفت: از گذشته حدود ۱۰۰ کشتی در دریای خزر برای انتقال محموله‌ها وجود داشته که با فرا رسیدن فصل سرما، کرایه حمل به رکورد ۱۱۰دلار در هر تن می‌رسد که این معادل ۴۰ تا۵۰ درصد ارزش فوب کالاست؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند مناسبات تجاری ایران و منطقه اوراسیا را دگرگون کند.

زرگران در ادامه گفت: ایران به عنوان یک کشور خوش‌اقلیم توان تولید محصولات کشاورزی خاصی را داراست و به طور طبیعی، صنایع تبدیلی گسترده‌ای نیز حول این محصولات شکل گرفته اما به‌رغم شکل‌گیری این ظرفیت، تجارت ایران و روسیه هنوز به سطح مورد انتظار افزایش نیافته است.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه لبنیات و صنعت آرد به توسعه قابل توجهی دست یافته است، عنوان کرد که اگرچه فعالیت این دو صنعت در بازار روسیه از حدود سه الی چهار سال پیش آغاز شده است، اما حضور فعالان این دو بخش در این بازار جای گسترش بیشتری دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران یکی از مشکلات توسعه مراودات ایران و روسیه را نبود کانال مستقیم نقل ‌و انتقالات مالی عنوان کرد و گفت: اکنون که روسیه نیز به باشگاه کشورهای تحریمی پیوسته است، ایجاد یک خط بانکی مستقیم میان ایران و روسیه در توسعه مراودات اقتصادی، بسیار اثرگذار خواهد بود. به بیان دیگر، برقراری یک تراکنش ساده مالی میان دو کشور و سپس تعمیم آن به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از جمله مطالبات فعالان اقتصادی است.

زرگران در ادامه سخنان خود با اشاره به برقراری محدودیت بر صادرات کالاهای اساسی در روسیه، درخواست رفع محدودیت صادرات این کالاها از جمله غلات به ایران را مطرح کرد.

هچنین دانیل ابرایف، عضو هیات رئیسه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در پیامی ویدئویی به این همایش، با اشاره به سطح قابل قبول مذاکرات صورت گرفته میان دو طرف طی چند سال اخیر، بر توسعه زیرساخت‌های حمل‌و نقلی میان دو طرف تاکید کرد.

وی همچنین خبر داد که طی ماه‌های آتی یک هیات تجاری از ایران به قرقیزستان سفر خواهد کرد تا زمینه‌های همکاری براساس موافقتنامه تجاری در میدان عمل نیز سنجیده شود. دنیل ابرایف در عین حال، ارتقای فناوری و آموزش را در پیشبرد سطح مناسبات اقتصادی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ضروری عنوان کرد.

تبعات تحریم بر تامین امنیت غذایی

در بخش پایانی مراسم افتتاحیه وزیر امور همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اوراسیا نیز در قالب یک ویدئو، سخنانی در باب تبعات تحریم‌ها در تامین مواد غذایی ایراد کرد.

سرگئی گلازیف در این پیام ویدئویی گفت: تحریمی که آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تامین‌کنندگان مواد غذایی اعمال کرده‌اند، نه‌تنها برای کشورهای در معرض تحریم مشکل ایجاد می‌کند، بلکه باعث گرسنگی و سؤتغذیه میلیون‌ها نفر در دیگر نقاط جهان می‌شود.

وی در ادامه گفت که محدودیت پیش آمده برای تولید و تامین مواد غذایی به دلیل عدم توانایی تولید نیست، بلکه این وضعیت به دلیل تحریم، جنگ هیبریدی و برهم خوردن نظم جهانی توزیع مواد غذایی است که مانع دسترسی یک میلیارد جمعیت گرسنه در جهان به این مواد می‌شود.  گلازیف سپس از ضرورت افزایش کارایی تامین مواد غذایی  و توسعه شبکه توزیع سخن گفت و بر لزوم ایجاد یک بازار مشترک، تبادل کالا از طریق پول‌های ملی و تمرکز بر ایجاد فرصت تولید به جای تثبیت قیمت تاکید کرد.

اخبار مرتبط:

ذینفعان موافقتنامه تجاری ایران با اوراسیا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار