۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
فرصت‌سازی بشار اسد از زلزله سوریه

اسد دوشنبه شب وارد عمان شد. به باور برخی تحلیلگران، رییس‌جمهور سوریه تلاش می‌کند از زلزله اخیر برای بهبود روابط با کشورهای عربی استفاده کند.

فردای اقتصاد: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در نخستین سفر پس از وقوع زلزله مرگبار در این کشور، عصر روز دوشنبه (۲۰ فوریه) وارد عمان شد. دفتر اسد در بیانیه‌ای اعلام کرد او در مسقط با سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان، دیدار و گفت‌وگو کرد. عمان یکی از معدود کشورهای عربی است که پس از تعلیق سوریه از اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ روابط عادی خود را با دمشق حفظ کرد.

به گزارش دویچه وله، در بیانیه‌ دفتر ریاست‌جمهوری سوریه آمده، اسد در دیدار با پادشاه عمان گفته که مسقط «اعتبار و سیاست‌های متعادل» خود را همواره حفظ کرده و منطقه به نقش عمان برای تقویت روابط میان کشورهای عرب بر اساس «احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها» نیاز دارد.

وزارت خارجه عمان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پادشاه عمان و بشار اسد در کاخ سلطنتی در مسقط با یکدیگر گفت‌وگو کردند و سلطان هیثم بن طارق «بار دیگر مراتب تسلیت و همدردی صمیمانه» خود را با رئیس‌جمهور و مردم سوریه به دلیل وقوع زلزله ویرانگر ابراز کرد. در این بیانیه بدون اشاره به جزئیات گفته شده که اسد و پادشاه عمان پیش از برگزاری یک «دیدار خصوصی» در مورد مسائل منطقه‌ای و روابط دو جانبه گفت‌وگو کردند.

اسد که پس از بروز جنگ داخلی در سوریه و تحریم‌های سخت بین‌المللی به یکی از منزوی‌ترین رهبران جهان تبدیل شده، در سال‌های گذشته به ایران، روسیه و امارات متحده عربی سفر کرده بود.

پس از وقوع زلزله مرگبار در ترکیه و سوریه در روز ششم فوریه، عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات با اسد دیدار کرد. دیگر کشورهای عربی به ویژه عربستان و مصر، که در طول جنگ سوریه روابط خود را با این کشور قطع کرده بودند، دیداری با اسد نداشتند و تنها کمک‌های بشردوستانه به سوریه ارسال کردند.

هفته گذشته وزیر خارجه اردن به دیدار اسد در دمشق رفت. این نخستین سفر یک مقام رسمی اردن به سوریه، پس از بروز جنگ داخلی در این کشور بود.

در سال ۲۰۱۲ عمان و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، سفارتخانه‌های خود را در سوریه تعطیل و سفیران‌شان را از این کشور خارج کردند. در این میان تنها عمان که تلاش در حفظ بی‌طرفی و دیپلماسی بین منطقه‌ای دارد، سفارتخانه خود در سوریه را تعطیل نکرد.

در سال ۲۰۲۰ عمان پس از هشت سال سفیر خود را به سوریه فرستاد.

امارات متحده عربی و بحرین در سال ۲۰۱۸ روابط خود با سوریه را از سر گرفتند. اسد سال گذشته در نخستین سفرش به یک کشور عربی پس از وقوع جنگ داخلی در این کشور، به امارات سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تحلیل‌گران می‌گویند اقدامات دیپلماتیک که با هدف کمک‌رسانی به سوریه پس از زلزله صورت گرفته‌اند، می‌توانند به تقویت روابط اسد با کشورهای عربی که تا کنون در مقابل عادی‌سازی روابط مقاومت کرده بودند، منجر شوند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار