۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
هزینه حج تمتع اعلام شد + شرایط ثبت نام

نام‌نویسی حج تمتع ۱۴۰۲ از فردا دهم اسفندماه از سوی سازمان حج و زیارت آغاز می‌شود.

فارس: با توجه به اعلام سازمان حج و زیارت، افرادی که در حج تمتع ۱۳۹۹ ثبت‌نام و هزینه این سفر را واریز کرده بودند، اما به هر دلیلی به این سفر معنوی مشرف نشدند، در اولویت نخست تشرف به حج تمتع آینده هستند.

چه افرادی در اولویت تشرف به حج تمتع ۱۴۰۲ هستند؟

همچنین دارندگان فیش حج تمتع تا پایان سال ۱۳۸۵ به عنوان اولویت دوم اعزام به حج آینده به شمار می‌رود و ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین ۱۳۸۶، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ و اول خرداد ۱۳۸۶ در اولویت‌های سوم تا پنجم حج تمتع ۱۴۰۲ قرار دارند.

هزینه حج در ۵ گروه قیمتی با حداقل ۱۳۰ میلیون تومان

علاوه بر این، بر اساس برنامه مسؤولان، کاروان‌های حج تمتع در پنج گروه قیمتی اعلام خواهد شد که البته با توجه به اینکه تیم تغذیه و تدارکات، مسکن و سایر امور اجرایی حج همچنان برای انعقاد قراردادها در عربستان حضور دارند، قیمت نهایی همه گروه‌های حج تمتع مشخص نشده است.

با این وجود، بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته، مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان با احتساب سپرده و سود آن باید از سوی زائران واریز شود که به گفته منابع آگاه، این مبلغ علی الحساب بوده و پس از نهایی شدن مبلغ کاروان‌ها، بسته به نوع هتل‌ها هزینه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

زمان ثبت‌نام اولویت‌های حج ۱۴۰۲ در کاروان‌ها

بر همین اساس، اولویت‌ نخست (زائران ثبت‌نام کرده در حج ۱۳۹۹) از فردا ۱۰ صبح می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع کنند. پس از آن‌ها اولویت‌های بعدی امکان‌ثبت‌نام دارند؛ به طوری که اولویت دوم (ودیعه‌گذاران تا پایان سال ۱۳۸۵) از ۱۲ اسفند، اولویت سوم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین ۱۳۸۶) از ۱۴ اسفند، اولویت چهارم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶) از ۱۶ اسفند و اولویت پنجم (ودیعه‌گذاران تا اول خرداد ۱۳۸۶) از ۱۸ اسفند امکان انتخاب کاروان دارند.

هزینه حج تمتع هم امسال ۲ نرخی است: به طوری که افرادی در حج تمتع ۱۳۹۹ هزینه این سفر را واریز کرده بودند، با قیمتی پایین‌تر از سایر مشمولان به این سفر معنوی مشرف می‌شوند. افرادی که در حج تمتع ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده بودند، بین ۳۲ تا ۴۱ میلیون تومان برای این سفر معنوی پرداخت کرده بودند که در حج گذشته با افزایش هزینه سفر از سوی سعودی‌ها متوسط هزینه حج برای آن‌ها ۴۵ میلیون تومان شد.

هزینه حج تمتع آینده با نرخ دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه خواهد شد که البته برخی از مسؤولان هزینه این سفر را تا ۱۵۰ میلیون تومان هم اعلام کرده‌اند.

هزینه ۱۵۰ میلیون تومانی برای حج آینده نهایی نشده است

با این وجود، سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تلاش ما کاهش هزینه سفر حج تمتع است و هنوز هزینه ۱۵۰ میلیون تومانی برای این سفر معنوی نهایی نشده است و پس از مشخص شدن هزینه کاروان‌های حج آینده، اطلاع‌رسانی می‌شود.

مشمولان حج تمتع فیش خود را بروزرسانی کنند

این امر در حالی است که با این اقدام به نظر می‌رسد حداقل هزینه حج آینده برای اولویت‌های دوم تا پنجم،۱۳۰ میلیون تومان است که دریافت این هزینه به صورت قسطی امکان‌پذیر است. اما هزینه حج برای افرادی که هزینه حج را در سال ۱۳۹۹ پرداخت کرده بودند، در یک مرحله دریافت می‌شود.

سازمان حج و زیارت از مشمولان حج تمتع خواسته تا در صورتی که فیش آن‌ها با مبلغ ودیعه‌گذاری کم‌تر از یک میلیون تومان است، با مراجعه به دفاتر حج و زیارت استان‌ها، فیش خود را بروزرسانی کنند تا مشکلی در روند ثبت‌نام ایجاد نشود.

در حج گذشته که عربستان هزینه این سفر معنوی را به یکباره افزایش داد، یک هزار و ۲۰۰ دلار به هزینه نهایی این سفر معنوی افزوده و هزینه سفر حج برای ایرانیان پنج هزار دلار شد که البته با صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها زائران کم‌تر از نیمی از این مبلغ را پرداخت کردند.

با این وجود و با لغو محدودیت‌های کرونایی، سعودی‌ها هم هزینه سفر به خانه خدا را تا حدودی کاهش داده‌اند و به این ترتیب انتظار می‌رود هزینه سفر حج تمتع ۱۴۰۲ از حج گذشته کم‌تر شود و با توجه به همراهی دولت سیزدهم و اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به این سفر معنوی، مسؤولان حج کشورمان نیز نسبت به تعدیل هزینه‌ها اقدام کنند.

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی هزینه حج برخی کشورها از سوی سعودی‌ها

به گفته یک‌ منبع مطلع، عربستان برای بسیاری از کشورها هزینه حج را حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کم‌تر از حج گذشته کرده است که البته بر اساس نوع خدمات و به ویژه محل اسکان این هزینه برای هر کشوری متفاوت است.

یکی از راهکارها برای کاهش هزینه حج تمتع، کم شدن تعداد عوامل ستادی و اجرایی است که حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت نیز به آن اشاره کرده است و امیدواریم با تحقق این امر در کنار کاهش نیروهای ستادی و عوامل حج، بر تعداد زائران افزوده شود.

در حج آینده ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی بدون محدودیت سنی حاجی می‌شوند که البته با وجود پیگیری مسؤولان برای افزایش سهمیه کشورمان، سعودی‌ها مدعی شدند به هیچ کشوری سهیمه مازاد تعلق نگرفته است. این امر در حالی است که سعودی‌ها برای ثبت‌نام حج آینده برای زائران عربستان محدودیتی پیش‌بینی نکرده و حتی خارج از سهمیه اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند که این امر نشانگر افزایش سهمیه حج برای خودشان است. در حج گذشته با وجود اینکه سعودی‌ها زائران خارجی را پذیرش کردند، محدودیت سنی کم‌تر از ۶۵ سال برای تشرف به سرزمین وحی اعمال کرده و به این ترتیب ۲۲ هزار زائر ایرانی از گردونه حذف شدند که این افراد در حج آینده می‌توانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهدی جلالت IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
    خرید فیش حج تمتع