۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۴
این ۳ استان بیشترین آمار دعوا را دارند + جزییات

استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین  نزاع و استان‌های ایلام با ۲ هزار و ۸۵۱، بوشهر با سه هزار و ۲۸۵ و خراسان جنوبی با سه‌هزار و ۳۶۸ مصدوم کمترین تعداد مراجعان نزاع را داشته‌اند.

خبر آنلاین: سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در دی سال‌جاری، آمار مراجعان نزاع و درگیری به مراکز پزشکی قانونی به کمترین میزان در مقایسه با دیگر ماه‌های سال رسید.

در این ماه ۳۶ هزار و ۴۹۱ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۳ درصد کاهش یافته و این درحالی است که در دیگر ماه‌های سال آمار مراجعان نزاع بیش از ۴۰ هزار نفر و در مرداد با بالاترین تعداد، ۵۹ هزار و ۹۸۶ نفر بوده است.

ارجاع بیش از ۵۰۵ هزار مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی

بر اساس این گزارش، از ابتدای امسال تا پایان دی، ۵۰۵ هزار و ۴۶۶ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شدند و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۴۰۱) تغییر چندانی نداشته و پنج دهم درصد کمتر شده است.

در این مدت از کل ارجاعات نزاع به مراکز پزشکی قانونی۳۴۰ هزار و ۳۰۰ نفر مرد و ۱۶۵ هزار و ۱۶۶ نفر زن بودند.

استان تهران بیشترین مراجعه‌ کننده نزاع به پزشکی قانونی را داشته است

از ابتدای امسال تا پایان دی، استان‌های تهران با ۸۷ هزار و ۳۰۶، خراسان رضوی با ۴۴ هزار و ۸۲۴ و اصفهان با ۳۵ هزار و ۵۵۰ مصدوم بیشترین و استان‌های ایلام با ۲ هزار و ۸۵۱، بوشهر با سه هزار و ۲۸۵ و خراسان جنوبی با سه‌هزار و ۳۶۸ مصدوم کمترین تعداد مراجعان نزاع را داشته‌اند.

خویشتنداری تا حد زیادی از نزاع ها و عوارض ناشی از آن می‌کاهد

بر اساس این گزارش، نزاع و درگیری‌های خیابانی یا خانوادگی با وجود کاهش جزئی همچنان بخش قابل توجهی از ارجاعات واحدهای معاینات بالینی مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور را به خود اختصاص می‌دهد و طبق پرونده‌های ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی، بیش از ۴۵ درصد از کل ارجاعات این بخش مربوط به آسیب دیدگان نزاع است.

در تعداد قابل توجهی از این نوع ارجاعات مسئله به وجود آمده بدون زد و خورد و تنها با صحبت کردن قابل حل و فصل است و مهارت فرد در خویشتنداری و پرهیز از رفتار خشن می‌تواند میزان نزاع و خسارات ناشی از آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهداز سویی دیگر، بررسی مراجعان نزاع در واحدهای معاینات پزشکی قانونی نشان می‌دهد که بسیاری از این افراد از روی خشم و عصبانیت آنی دست به عملی می‌زنند که عوارض ناشی از آن نه تنها زندگی فرد آسیب دیده، بلکه زندگی فرد ضارب را نیز مختل و دچار بحران می‌کند؛ حال آنکه در تعداد قابل توجهی از این نوع ارجاعات مسئله به وجود آمده بدون زد و خورد و تنها با صحبت کردن قابل حل و فصل کردن است و مهارت فرد در خویشتنداری و پرهیز از رفتار خشن می‌تواند میزان نزاع و خسارات ناشی از آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

شکستگی بینی، آسیب دندان، فک و صورت یا آسیب‌های تنه و اندام‌ها و در کنار این موارد آسیب‌های روحی و روانی قابل توجه از بیشترین صدماتی است که افراد در منازعات با آن مواجه می‌شوند ضمن آنکه صدمات ناشی از نزاع‌های دسته جمعی یا موضوعات ناموسی بیشترین میزان آسیب و تبعات جسمی و روانی را به همراه دارد.

همچنین هرچند در بسیاری از پرونده‌های نزاع، آسیب‌ها سطحی و محدود است اما در مواردی به طور ناخواسته و شاید اتفاقی ضربات وارده به طرف مقابل، تبعاتی را به بار می‌آورد که جبران خسارات آن تقریبا غیرممکن خواهد بود. شکستگی بینی، آسیب دندان، فک و صورت و یا آسیب های تنه و اندام ها و در کنار این موارد آسیب های روحی و روانی قابل توجه از بیشترین صدماتی است که افراد در منازعات با آن مواجه می شوند ضمن آنکه صدمات ناشی از نزاع های دسته جمعی یا موضوعات ناموسی بیشترین میزان آسیب و تبعات جسمی و روانی را به همراه دارد.

سازمان پزشکی قانونی کشور به مردم توصیه می‌کند در صورت بروز اختلاف سعی کنند تا حد امکان مشکل را با گفت و گو حل کرده و به اختلاف خاتمه دهندزیرا در واحد معاینات بالینی سازمان مواری مشاهده می شودکه به دلیلی بسیار پیش پا افتاده فرد یک عضو بدن و یا حتی جان خود را از دست داده و یا موجب نقص عضو و یا مرگ فرد دیگری شده است

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha