۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
برنامه‌های مهم بورس انرژی برای سال آینده

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در برنامه زنگ پایان سه‌شنبه به بررسی آخرین جزئیات اوراق گواهی سپرده نفت خام و آمار معاملات آن در روز نخست پرداخت.

فردای اقتصاد: در برنامه شمارش معکوس میزبان علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران بودیم و به بررسی آخرین جزئیات اوراق گواهی سپرده نفت خام و آمار معاملات آن در روز نخست پرداختیم. وی در ابتدا توضیحاتی را در رابطه با آمار معاملاتی روز نخست این گواهی ارائه کرد و گفت: تقریبا ۴۲ برگه گواهی سپرده نفت خام سنگین به‌قیمت هر بشکه ۷۰ دلار و ۷۸ سنت و همچنین حدود ۴۴ هزار  برگه گواهی سپرده میعانات گازی به‌قیمت هر بشکه  ۶۸ دلار و ۷۸ سنت در روز اول معاملات این گواهی فروخته شد

نقوی افزود: دیروز در تابلوی گواهی سپرده حامل‌های انرژی بورس انرژی ایران در مجموع ۸۵ هزار و ۸۲۱ گواهی سپرده به‌ارزش ۵ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۴۶۱ دلار معامله صورت گرفت. ارزش معاملات گواهی سپرده نفت خام سنگین ۲ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۸۶۰ دلار (معادل هزار و ۷۷ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال) و ارزش معاملات گواهی سپرده میعانات گازی ۳ میلیون و ۲۴ هزار و ۶۰۱ دلار (معادل هزار و ۱۰۰ میلیارد و ۳۸ میلیون ریال) بود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران درباره برنامه‌های آینده بورس انرژی گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در نظر داریم تا افزون بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام، با همکاری شرکت ملی نفت ایران و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالان برقرار و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

او در پایان نیز در پاسخ به دغدغه‌ فعالان بورسی مبنی بر تاثیر گواهی سپرده نفت بر بازار سهام که می‌تواند موجب خروج نقدینگی به سمت این گواهی‌ها شود، عنوان کرد: اساسا نوع جنس بازیگران و خود این ابزار متفاوت از سهام است و گواهی سپرده نفتی نه تنها ریسکی برای بازار سهام نیست بلکه با توجه به ارزش بازار بالای شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی که بالغ بر ۳۰ درصد ارزش کل بورس تهران را تشکیل می‌دهند و قیمت نفت خام در سودآوری و تحلیل این شرکت‌ها حائز اهمیت است؛‌ پس این ابزار می‌تواند به تحلیلگران کمک شایانی در جهت تحلیل درست این شرکت‌ها کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار