۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
کارگران ۱۲ میلیون تومان حقوق می‌خواهند؟

کرمانشاه یک فعال کارگری معتقد است، دریافتی سال آینده کارگران و بازنشستگان باید به رقم ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نزدیک شود.

ایسنا: جواد اکبری با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت خانوار کارگری که برای یک خانوار چهار نفره حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است، گفت: معتقدیم این رقم هم با واقعیات هزینه زندگی کارگران تفاوت دارد و قطعا در شهرهای بزرگ جوابگو زندگی قشر کارگری نیست.

وی ادامه داد: با وجود آنکه حداقل دستمزد باید متناسب با هزینه سبد معیشت خانوار و نرخ تورم محاسبه شود و در شرایطی که نرخ بالای تورم بر هیچکس پوشیده نیست، اما حتی اگر دریافتی کارگران به همین رقم ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم نزدیک شود تا حدودی راضی هستیم.

به گفته این فعال کارگری، هم اکنون دریافتی بسیاری از کارگران و بازنشستگان کارگری نزدیک به نصف هزینه سبد معیشت خانوار و حتی در برخی موارد کمتر است.

اکبری اضافه کرد: به نظر می‌رسد آنچه که تاکنون باعث شده برای تعیین حداقل مزد سال آینده توافق حاصل نشود، تفاوت نظرات و اختلاف قابل توجه بین ارقام پیشنهادی است.

وی با بیان اینکه برخی عقیده دارند افزایش دستمزد کارگران نباید تفاوت جدی با افزایش ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده برای حقوق کارمندان داشته باشد، تاکید کرد: اما به این نکته توجه نمی‌شود که همین حالا دریافتی کارگران و بازنشستگان کارگری متناسب با کارکنان دولت نیست که بخواهیم بر اساس آن افزایش‌ها را یکسان در نظر بگیریم.

عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان  تامین اجتماعی کشور یادآور شد: از سوی دیگر رقم دریافتی کارگران  و بازنشستگان کارگری آنقدر پایین است که حتی اگر افزایش ۱۰۰ درصدی هم داشته باشد جوابگوی زندگی آنها نیست. برای مثال سال گذشته که افزایش ۵۰ درصدی دستمزد را داشتیم تنها نزدیک به ۱.۵ میلیون تومان به دستمزدشان اضافه شد.

اکبری ابراز امیدواری کرد، در روزهای باقی مانده تا پایان سال تکلیف حداقل دستمزد سال آینده کارگران مشخص شود و عنوان کرد: امیدواریم واقعیات زندگی کارگران در تعیین حداقل مزد لحاظ شود.

وی در پایان تاکید کرد: در مجموع چیزی بجز اجرای قانون را در تعیین حداقل دستمزد سال آینده نمی‌خواهیم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محراب IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  با سلام حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رو مطابق قانون افزایش بدین یعنی با توجه به نرخ تورم. کمتر از اون ظلم هست به این قشر
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  الان یک گوشی همراه نرمال 8 میلیون هست چطور یک حقوق نباید کارگر ۱۲ میلیون باشد چرا فقط یک طرفه قضاوت میکنید وفقط خودتان را میبینید اگه مردی بیا کارگر شو
 • علیò IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  پدر آمرزیده طرف دکترا داره با ۲۴ سال سابقه ۱۲ میلیون نمی گیره شما دستمزد کارگران با کارمندان مقایسه می کنی حداقل کارگر زورش نمی گیره که چندین سال از عمرش بیهوده برای درس هدر داده فکری به حال همه باید کرد مقایسه هیچ دردی را دوا نمی کنه