۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۸
بالاخره تاریخ امضای توافق با عربستان اعلام شد

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای برگزاری دیدار دوجانبه در ماه مبارک رمضان توافق کرده‌اند.

همشهری آنلاین: رسانه رسمی عربستان سعودی گزارش داده حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی توافق کرده‌اند در ماه مبارک رمضان دیدار کنند. 

این خبر را خبرگزاری رسمی عربستان سعودی بامداد دوشنبه اعلام کرده است.

وزارت خارجه عربستان سعودی پیش از این، روز پنجشنبه هم اعلام کرده بود که وزیر امور خارجه عربستان سعودی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توافق کردند که «به زودی» برای اجرای توافق تاریخی احیای روابط با یکدیگر دیدار کنند.

 وزارت خارجه عربستان بیانیه‌ روز پنجشنبه اعلام کرده بود: «شاهزاده فیصل با امیرعبداللهیان تماس برقرار کرد و این دو نفر به مناسبت ماه مبارک رمضان به یکدیگر تبریک گفتند».

طبق این بیانیه،‌«این دیپلمات‌های ارشد توافق کردند به زودی به منظور هموار کردن راه برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های بین دو کشور نشست دو جانبه‌ای را برگزار کنند».

از طرف دیگر، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای روز پنجشنبه اعلام کرده بود فیصل بن فرحان وزیر در یک گفت‌وگوی تلفنی، ماه مبارک رمضان را به امیرعبداللهیان تبریک گفته است.

در آن بیانیه‌ آمده بود: «وزیر خارجه عربستان در این تماس تلفنی با اشاره به دستاوردهای مثبت نشست پکن، بر دیدار آتی وزرای خارجه و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور تأکید کرد».

این بیانیه در ادامه افزود:‌ «امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو ضمن تبریک متقابل ماه مبارک رمضان و استقبال از بازگشت مناسبات ریاض و تهران به حالت طبیعی، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تحکیم مناسبات با عربستان تأکید کرد».

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه دو کشور توافق کردند در اولین فرصت با یکدیگر دیدار نمایند و مقدمات بازگشایی سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها را فراهم سازند.

 روز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

طبق توافق دو کشور، قرار است عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران ظرف دو ماه سفارتخانه‌های خود را در دو کشور بازگشایی کنند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha