۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۶
سوتی جدید و باور نکردنی صدا و سیما + فیلم

پخش تصویری غیرمتعارف بوسیدن روی آنتن در شبکه‌ نسیم باعث تعجب بود و بارها در فضای مجازی دست به دست شد.

همشهری آنلاین: حاشیه و گاف‌های تولید و پخش خبر و برنامه شاید از وجوه اجتناب ناپذیر یک رسانه باشد و البته هرچه رسانه فراگیرتر باشد، این حاشیه‌ها هم بازتاب گسترده تری دارد؛ خصوصا در شرایطی که یک رسانه داعیه‌دار طرز فکر و رویه‌ای خاص و مشخص است، خط شکنی عمدی یا سهوی از شیوه مرسومش به تبع این نگاه، واکنش‌های متعددی را به همراه خواهد داشت.

بر این اساس هر سال تلویزیون با حاشیه‌ها و بعضا اشتباهاتی از سوی برنامه سازانش مواجه می‌شود که البته به تبع ماموریت و نام این رسانه بازتاب گسترده‌ای هم دارد. در ادامه هم با رویکرد اتخاذشده توسط مدیران، گاه به آرامی از حاشیه‌ها گذر می‌کند و البته در مواردی با چالش جدی مواجه می‌شود.

اما در شرایطی که صداوسیما با کنار گذاشتن هرگونه احتمال و فردی برای ورود به چالش‌های جدید، تلاش کرد ۱۴۰۲ را سالی به دور از حاشیه آغاز کند و در این مسیر به گفته خودش تشویق شورای نظارت بر صداوسیما به خاطر معنویت و دوری از سلبریتی زدگی برنامه‌های نوروزی را هم به همراه داشت، پخش صحنه‌ای غیرمتعارف در یکی از برنامه‌های تلویزیونی ورق را به سمتی دیگر برگرداند.

از روز گذشته ویدئویی از یکی از برنامه‌های تلویزیونی در شبکه‌های مجازی دست به‌دست می‌شود که افراد با هر سلیقه و طرز نگاهی را حداقل در یک نگاه مشترک می‌بیند؛ اینکه قابی غیرمتعارف در رسانه ملی رقم خورده است.

مسوولان شبکه نسیم ـ شبکه پخش‌کننده این صحنه ـ با انتشار اطلاعیه‌ای تلاش کردند تا فضا را تا حدودی آرام کنند و به قول خودشان در جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی را ارائه دهند.

اما پرسش اصلی مخاطبان اینجا بود که آیا این صحنه عمدی یا سهوی در قاب رسانه ملی قرار گرفته است؟

پاسخ مسوولان شبکه نسیم به این پرسش هم تقریبا از قبل مشخص بود؛ «خطای رخ داده در یکی از برنامه‌های این شبکه بر اساس بررسی‌های اولیه، نتیجه سهل انگاری تیم تولید برنامه و بی‌دقتی ناظران پخش بوده است.»

بررسی‌های اولیه شبکه، حاکی از سهل انگاری در دو گروه است؛ نخست تیم برنامه ساز و دیگری ناظران پخش. ضمن اینکه بر اساس ویدئوی منتشرشده، برنامه زنده روی آنتن نرفته است که بتوان این پیش فرض را در نظر داشت که تصمیم به موقع نگرفتن در مدت زمان اندک عامل این اتفاق بوده است.

به هر ترتیب بر اساس آنچه در اطلاعیه آمده است، شبکه پخش کننده، برخورد قاطع با مسببان این سهل‌انگاری را در دستور کار خود دارد که نتیجه آن متعاقباً به استحضار خواهد رسید؛ نتیجه‌ای که البته تا این لحظه هنوز رسانه‌ای نشده است.

شاید لازم باشد در ادامه این گزارش، به این نکته هم اشاره‌ای کنیم که اشتباهاتی که منجر به عذرخواهی شبکه‌های تلویزیونی از مخاطبانشان شده است، حداقل در سال‌های اخیر به همین یک مورد ختم نشده است و شاید نباید انتظار داشت که به این مورد هم ختم شود.

عذرخواهی شبکه چهار بابت پخش زنده آوازخوانی پرواز همای با شعری نامتعارف، عذرخواهی شبکه پنج به دلیل پخش توهین‌های یک مداح به اهل سنت، عذرخواهی مدیر شبکه شما و توبیخ عوامل سازنده برنامه من و شما به دلیل آنچه در این برنامه با حضور مسعود فراستی رخ داد، عذرخواهی مجری زن شبکه افق به خاطر اظهاراتش که گفته بود: «اگر کسی اعتقاد ندارد جمع کند از ایران برود»، عذرخواهی شبکه دو سیما به دلیل اشتباه فاحش انتصاب عکس «سردار نوعی اقدم» به شهید فخری‌زاده در دیدار با سردار سلیمانی، عذرخواهی ۲۰: ۳۰ بخاطر پخش تصویر زن برهنه در این بخش خبری، عذرخواهی شبکه سه از باشگاه استقلال و... از نمونه‌های رسانه‌ای شده در سال‌های اخیر هستند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha