پیش بینی بورس فردا ۲۰ فروردین ۱۴۰۲
۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۱

بورس امروز بار دیگر به مسیر صعودی خود ادامه داد و با رکوردشکنی نیز همراه بود. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

فردای اقتصاد:  برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

بورس تهران شروع بسیار قدرتمندی را از خود در اولین روز هفته به نمایش گذاشت و در حالی که شاید برخی انتظار داشتند به دلیل حواشی صنعت خودرو، بازار سهام با توقف کوتاهی مواجه شود، نقشه‌ای یکدست سبز رنگ را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با افزایش ۳.۰۴ درصدی همراه شد و خود را به محدوده ۲.۲۰۲ میلیون واحدی رساند و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن که این روزها عملکرد بهتری را از خود به نمایش می‌گذارد، افزایش ۳.۹۱ درصدی را به ثبت رساند تا در گروه‌های کوچک و بزرگ شرایط مساعدی را شاهد باشیم. ارزش معاملات خرد سهام در بازار امروز رشد قابل توجهی داشت و عدد ۱۸۳۵۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند که از بهمن ماه سال ۹۹ تکرار نشده بود. در کنار این موضوع همچنان شاهد ورود پول کدهای حقیقی به سهام هستیم که امروز عدد قابل توجه ۱۴۴۸ میلیارد تومان را به ثبت رساند.

پس از شکست سقف تاریخی شاخص کل بورس، به نظر می‌رسد که در حال حاضر چیزی جلودار روند صعودی بورس تهران نیست و این بازار محل امنی برای ورود پول سرمایه‌گذاران شده باشد. اگرچه همچنان در این میان چالش‌هایی برای بازار سهام رخ می‌دهد اما روند معاملاتی به خوبی از قدرت خریداران حکایت دارد و گویی فروشندگان سهام از پشیمان‌های بزرگ این روزها باشند. با این حال اما نمی‌توان از مشکلات به سادگی گذر کرد زیرا ریسک‌هایی از این دست بودند که بورس تهران را برای مدت نزدیک به ۳ سال در مسیری فرسایشی قرار داده و اجازه حرکت به آن نمی‌دادند. در ادامه با بررسی مسائل و شرایط موجود به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

بازگشت منطق به بورس تهران

یکی از نگرانی‌های اصلی کارشناسان قبل از شروع بازار امروز، احتمال واکنش منفی تمامی صنایع به چالشی بود که برای گروه خودرویی ایجاد شده است. همانطور که بارها اشاره شد، به نظر می‌رسد که همچنان مخالفت‌هایی از برخی سمت‌ها با افزایش نرخ محصولات خودروسازان وجود دارد و این موضوع با نامه مخبر، معاون اول رئیس جمهور، به شورای رقابت به صورت مشخص علنی شد. این موضوع اگرچه در ابتدای بازار، نمادهای خودرویی را به محدوده منفی عقب رانده بود اما دیگر صنایع و گروه‌ها بدون توجه به این موضوع، در مسیر صعودی قدرتمندی قدم گذاشته و همگی در صف خرید یا محدوده‌های بالای دامنه نوسان در حال معامله بودند.

این اتفاق نشان داد که به نظر می‌رسد بورس تهران اکنون منطقی تصمیم می‌گیرد و دیگر خود را در بند رفتارهای هیجانی و به دور از تفکر نمی‌بیند. همین رفتار کافیست تا به مرور بتوان شاهد برگشت اعتماد سهامداران خرد به بورس تهران باشیم و این مسیر صعودی تداوم یابد. با این حال اما چالش خودرویی همچنان ادامه دارد و در آخرین واکنش‌ها به نامه مخبر، وزارت صمت اعلام کرده است که در رابطه با این موضوع جلسه‌ای برای تجدید نظر برگزار خواهد کرد. اگر اتفاقی خلاف آنچه در گذشته اعلام شده بود برای خودروسازان رخ دهد، می‌توان انتظار داشت که گروه خودرویی معاملاتی منفی را سپری کنند.

محرک‌های صعودی بورس پابرجاست

تاکنون بارها به این موضوع اشاره شده است که طی یک سال گذشته به خصوص در نیمه دوم سال، بورس تهران نتوانست هم‌پای بازارهای موازی رشد کند و به نوعی از یک دوره صعود تورمی جاماند. اکنون اما مدتی است که بازارهای موازی نسبت به ماه‌های گذشته با آرامش بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند و دیگر خبری از صعود یا ریزش‌های سنگین نیست. این روند متعادل در بازارها موجب شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران، جاماندگی بورس از رقبای خود را به عنوان فرصتی برای کسب بازدهی قلمداد کنند و سرمایه‌های خود را به سمت سهام حرکت دهند.

وضعیت تورم سنگین سال گذشته، چشم‌انداز تورمی برای سال جاری، نبود نگاه مثبت به بودجه ۱۴۰۲، تثبیت نرخ دلار بازار آزاد در کانال ۵۰ هزار تومانی، سیاست‌های اخیر ارزی بانک مرکزی با راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی و... همگی موجب شده‌اند تا اکنون بازار سهام بتواند پس از گذشت نزدیک به ۳ سال، شرایط مساعدی را برای صعود پیش روی خود ببیند و این موضوع موجب شده است تا سرمایه‌گذاران با قدرت نسبتا خوبی به خرید سهام در قیمت‌های منفی روزانه بپردازند و اجازه کاهش قیمت را به نمادهای بازار ندهند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که فعلا بورس تهران بتواند هرچند آرام اما به مسیر صعودی خود ادامه دهد.

نگاهی به روندهای روزانه بورس

اگر به روند شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن، ارزش و تعداد صف‌های خرید و فروش نگاهی بیاندازیم، به خوبی پیداست که قدرت مسیر صعودی در بازار امروز بسیار بالا بوده و فروشندگان حرف زیادی برای گفتن نداشته‌اند. این موضوع می‌تواند در معاملات بورس فردا نیز خودنمایی کند و مسیر صعودی بازار سهام را تداوم بخشد. با این حال اما وضعیت در دقایق پایانی بورس امروز تغییر اندک داشت و شاهد افزایش عرضه‌ها در گروه خودرویی بودیم. از همین رو ممکن است با خبرهایی که تا انتهای امروز منتشر خواهد شد، مسیر بورس فردا با تحولاتی همراه شود.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا و همچنین آنچه که در ادامه روز در انتظار است، می‌توان پیش بینی کرد که بورس فردا نیز به مسیر صعودی خود ادامه داده اما قدرت آن نسبت به روز جاری کمتر باشد.

پیش بینی بورس فردا ۲۰ فروردین ۱۴۰۲
روند روزانه شاخص کل و هم‌وزن
پیش بینی بورس فردا ۲۰ فروردین ۱۴۰۲
روند روزانه ارزش و تعداد صف‌های خرید و فروش

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 5
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • امید IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۰
    سلام رشد شاخص چند برابر بشه، ما از ضرر درمیایم؟

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار