۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۲
تاریخ ازسرگیری حج عمره پس از ۸ اعلام شد

مدیرکل خلیج‌فارس وزارت امور خارجه درباره بازه زمانی راه‌اندازی پرواز مستقیم تهران و ریاض که پس از دیدار وزرای ایران و عربستان مطرح شد، اینطور گفت: ما یک موافقتنامه حمل و نقل هوایی میان ایران و عربستان داریم که این موافقتنامه نافذ است و مبتنی بر این موافقتنامه بود که پروازهای ایران و عربستان بین جده و تهران و مشهد صورت گرفت.

ایرنا: دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: در این گفت‌وگوها بر آن موافقتنامه تاکید شد و با توجه به اجرایی بودن آن موافقتنامه تیم‌های فنی از سازمان هواپیمایی هر دو کشور ایران و عربستان با یکدیگر خواهند نشست و درباره برقراری این پروازها گفت‌وگو خواهند کرد. آنچه که من به لحاظ شرایط زمانی تصور می‌کنم ممکن است زمان راه‌اندازی پروازها به بعد از ایام حج تمتع و کاهش ترافیک حجاج موکول شود.

از سرگیری عمره به زمان بعد از حج تمتع موکول شود

عنایتی درباره زمان دقیق اعزام حجاج ایرانی به عربستان برای حج عمره گفت: در بیانیه صادره میان ایران و عربستان به این موضوع اشاره شد که ایرانیان طی سال‌های گذشته یعنی از سال ۱۳۹۴ تاکنون که فقط عزیمت‌شان به عربستان منحصر به ایام حج تمتع بود الان در زمان عمره هم می‌توانند برای عمره مشرف شوند.

وی عنوان کرد: این موضوع نیازمند توافقی خواهد بود که سازمان حج و زیارت با طرف‌های سعودی صورت خواهد داد البته با توجه به زمان باقی مانده و اینکه در آستانه ایام حج قرار داریم از سرگیری حج عمره به زمان بعد از حج تمتع موکول شود.

مدیرکل خلیج‌فارس وزارت خارجه درباره زمان دقیق بازدید وزرای خارجه ایران و عربستان از پایتخت‌های یکدیگر بیان کرد: هنوز زمان دقیقی درخصوص این موضوع مشخص نشده است. همچنین هنوز در این زمینه که ابتدا کدامیک از وزاری خارجه دو کشور از کشور مقابل دیدار خواهد کرد هم توافقی صورت نگرفته است اما به نظر می‌رسد این اقدام در دستور کار دو کشور ایران و عربستان قرار دارد و در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

عنایتی درباره برنامه سفر وزیر اقتصاد و دارایی و یا در سطح بالاتر به عربستان اظهار کرد: در بیانیه مشترکی که میان ایران و عربستان صادر شد بر تبادل دیدارهای مسئولان دولتی و بخش خصوصی و اینکه بخش دولتی در برگیرنده همه وزرا و سازمان‌های دولتی خواهد بود تاکید شد و این اقدام در چارچوب فعال‌سازی مناسبات صورت خواهد گرفت.

وی افزود: زمانی که ما درباره از سرگیری روابط ایران و عربستان صحبت می‌کنیم باید به واقع ترجمه شود و با انجام اینگونه سفرها است که مناسبات تحقق پیدا می‌کند و از حالت اسمی به حالت واقعی تبدیل می‌شود بنابراین ما انجام اینگونه دیدارها را در بخش دولتی و خصوصی تشویق می‌کنیم و از سفر مقامات عربستان سعودی در هر دو بخش دولتی و خصوصی استقبال می‌کنیم.

سفر وزیراقتصاد در چارچوب بانک توسعه اسلامی است/ امکان دیدارهای دو جانبه با طرف سعودی

دستیار وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: سفر وزیر اقتصاد و دارایی در چارچوب بانک توسعه اسلامی صورت می‌گیرد و یک اجلاس منطقه‌ای است و ممکن است در این سفر فرصتی باشد که دیدار دوجانبه یا ملاقات‌های دوجانبه‌ای هم با طرف‌های سعودی انجام دهیم.

برای حضور در اجلاس اتحادیه عرب دعوتنامه دریافت نکردیم

عنایتی درباره دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس اتحادیه عرب گفت: در این زمینه دعوتنامه‌ای دریافت نکرده‌ایم.

مدیرکل خلیج‌فارس وزارت امور خارجه درباره اقدام وزارت خارجه درباره برگزاری جلسه‌ای به ریاست ملک سلمان درباره روابط با ایران عنوان کرد: این موضوع در هیات وزیران عربستان سعودی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است و پیش از آن و بعد از آن هم در نهادهای بالادستی ایران بررسی شده است و وزارت خارجه هم در این چارچوب حرکت کرده است.

عنایتی افزود: در وزارت خارجه جلسات متعددی در زمینه محتوا و شکل‌گیری و اجرای این توافقات در سطح کارشناسی و در سطح شورای معاونین و جلساتی با بخش‌های بیرونی برگزار شده است.

دستیار وزیر امور خارجه تصریح کرد: آنچه که اکنون توسط وزارت خارجه محقق شده در سقف دو ماهه‌ای که مدنظر بود وزرای خارجه در حدود یک ماه با یکدیگر دیدار کردند که به نظر می‌رسد گام بسیار مهمی بود که ما قبل از فرارسیدن موعد این دیدار صورت گرفت و مبتنی بر آن هیات‌های دو کشور تبادل شدند.

عنایتی خاطرنشان کرد: شاید من از سوی طرف ایرانی بتوانم‌ این را مورد تاکید قرار بدهم که ما قبل از دو ماه بتوانیم سفارت و سرکنسولگری ایران را افتتاح کنیم این موضوع قابل توجهی است که در سقف زمانی و برنامه‌ای که پیش‌بینی شده بتوانیم خودمان را با آن برنامه تطبیق بدهیم.

وی یادآور شد: از سوی دیگر با توجه به فرا رسیدن ایام حج ما حتماً تلاش می‌کنیم که این کار انجام شود و شاید در ۱۹ اردیبهشت‌ماه که محدوده زمانی سقف دوماه است این کار صورت بگیرد.

مدیرکل خلیج‌فارس وزارت امور خارجه در ارزیابی خود از طرح موضوع برقراری روابط ایران و عربستان در اجلاس جی سون در ژاپن و تاثیر آن در منطقه گفت: ما همواره چارچوبی را طی دهه‌های متمادی مطرح‌ کرده‌ایم و آن این است که امنیت در منطقه امر درون‌زا است و این امنیت باید توسط کشورهای منطقه تامین شود.

عنایتی افزود: مداخله خارجی نه تنها به امنیت نمی‌انجامد و امنیت‌زا نیست بلکه امنیت‌زدا است. تجربه ما طی دهه‌های متمادی نشان داده است که مداخله بیگانگان به ناامنی در خلیج‌فارس انجامیده است و هزینه‌های امنیتی را در این منطقه فوق‌العاده افزایش داده است.

توافق ایران و عربستان می‌تواند موجب امنیت منطقه شود

وی بیان کرد: ما با خلیج‌فارسی مواجه هستیم که نیروهای خارجی در قالب‌های مختلف از جمله به شکل نیرو، شناور و پایگاه در منطقه حضور دارند. قطعاً همکاری ایران و عربستان می‌تواند مولفه‌ای برای تحقق امنیت درون‌زا و درون‌نگر در منطقه باشد و بر امنیت منطقه، کشورهای منطقه و فرامنطقه تاثیرگذار باشد.

دستیار وزیر امور خارجه اظهار کرد: ما در گذشته با پدیده‌ای مواجه بودیم و شاید این کار از سوی بیگانگان و یا نیروهایی که از خارج منطقه به منطقه نگاه می‌کنند و شاید برای دوقطبی کردن منطقه میان شمال خلیج‌فارس و جنوب خلیج‌فارس تلاش دارند صورت گرفته است.

عنایتی یادآور شد: به اعتقاد من با همکاری ایران و عربستان ما از این دو قطبی که ممکن است در بطن خود یک نوع رقابت غیرسازنده را داشته باشد خارج می‌شویم و به سمت همکاری میان دو کشور حرکت می‌کنیم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha