قانون جدید واردات دستگاه‌های ماینینگ رمزارز
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی اجباری شد و واردات ماینرهای با برچسب انرژی پایین‌تر از A و B ممنوع است.

فردای اقتصاد: طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی اجباری شد. همچنین در این بخشنامه ذکر شده است که دستگاه‌های استخراج رمزارز مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی هستند و بنابراین واردات ماینرهای با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

مدت‌هاست بحث ماینینگ و استخراج رمزارزها در ایران با چالش‌های زیادی مواجه است. اگر نگاهی به تاریخچه استخراج رمزارزها در ایران داشته باشیم، می‌بینیم که این صنعت روزهای سخت زیادی را پشت سر گذاشته است.

در ابتدای ورود، این صنعت با مخالفت‌های زیاد مواجه شد و امری غیر قانونی بود. کم کم این حوزه مورد حمایت قرار گرفت و تحت چارچوب خاصی به شکل قانونی بهره‌برداری شد. اما از آنجایی این قوانین بسیار سخت بودند و مراحل اخذ مجوز پیچیده و مشکل بود، نه تنها برای مدت طولانی فارمی موجوز تاسیس نگرفت بلکه تعداد مزارع غیرقانونی نیز بسیار افزایش یافت.

از دیگر مشکلات این حوزه می‌توان به قطعی مکرر برق و اینترنت اشاره کرد که آنها را از استفاده تمام ظرفیت خود دور می‌کند. همچنین محاسبه تعرفه برق بر حسب برق صادراتی، سودآوری این صنعت را کاهش داده و انگیزه برای فارم‌های قانونی را با نزول مواجه کرده است.

هرچند قانون‌گذاری به معنی رسمیت بخشیدن به این حوزه و سامان دادن به شرایط صنعت فوق است، اما به نظر می‌رسد این قوانین تا حدی سختگیرانه بوده و از کارایی آن کاسته است.

بخشنامه جدید واردات دستگاه‌های ماینر

به تازگی بخشنامه‌ای در حوزه واردات دستگاه‌های استخراج ابلاغ شده است. به نقل از رمزارزمدیا، طی این بخشنامه برای واردات دستگاه‌های ماینر مقررات استاندارد اجباری وضع شده است که به شرح است:

ترخیص دستگاه‌های استخراج رمزارز، منوط به ارائه مجوز سازمان ملی استاندارد ایران در سامانه جامع امور گمرکی است.

واردکنندگان دستگاه‌های استخراج باید شماره سریال هر دستگاه را روی اظهارنامه خود در سامانه جامع گمرکی ثبت کنند.

ارزیابی فیزیکی دستگاه‌های وارداتی مستلزم بررسی و مطابقت انتخابی حداقل ۵ درصد از شماره سریال‌های اعلامی واردکننده با شماره سریال‌های درج‌شده بر کالاهای اظهاری است.

بخشنامه گمرک در مورد واردات دستگاه‌های استخراج رمزارز

اظهارنامه دستگاه‌های استخراج رمزارز در مسیر قرمز است و باید ارزیابی کالا انجام شود. طبق فهرست کالاهای مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی، واردات دستگاه‌های ماینینگ با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

این بخشنامه به معاونت امور گمرکی و معاونت برنامه‌ریزی امور بین‌الملل رونوشت شده است و طی آن از درخواست شده است تا ترتیبی جهت عملیاتی شدن دریافت شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی صورت بگیرد. این بخشنامه، بر اساس ابلاغ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد ایران تهیه شده است.

موضوع قابل رهگیری بودن استخراج‌کنندگان رمزارز در انتهای سال ۱۴۰۱ برای اولین بار مطرح شد. بر اساس مصوبه وزارت نیرو، تمام صاحبان دستگاه‌های ماینر ملزم هستند از سال ۱۴۰۲ نام مالک و مکان استقرار دستگاه‌ها را به سامانه جامع تجارت وزارت صمت اعلام کنند. اطلاعات هر ماینر برای وزارت نیرو، پلیس امنیت اقتصادی و سایر دستگاه‌های ذی‌نفع با مجوز وزارت صمت رویت‌پذیر خواهد شد

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار