۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰
آژیر قرمز ورشکستگی دولت آمریکا

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در نامه‌ای خطاب به کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: «در صورتی که کنگره سقف بدهی‌ها را افزایش ندهد، دولت احتمالا از روز اول ماه ژوئن از پس انجام همه تعهدات مالی خود دیگر برنخواهد آمد.»

فردای اقتصاد: وزیر خزانه‌داری ایالات متحده هشدار داد، در صورت عدم پایان مناقشه بر سر افزایش سقف بدهی‌ها، دولت آمریکا از ماه ژوئن با خطر ورشکستگی روبرو می‌شود. جو بایدن، رهبر جمهوری‌خواهان را به گفت‌وگو دعوت کرده است.

به گزارش دویچه وله، به گفته جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، دولت این کشور با خطر ناتوانی انجام تعهدات مالی خود از ماه ژوئن روبرو خواهد شد.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در نامه‌ای خطاب به کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری­خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر سیاستمداران ارشد این حزب نوشت: «در صورتی که کنگره سقف بدهی‌ها را افزایش ندهد و یا لغو نکند، دولت در هفته‌های آتی یا احتمالا از روز اول ماه ژوئن از پس انجام همه تعهدات مالی خود دیگر برنخواهد آمد. به همین دلیل کنگره باید هرچه سریعتر در این زمینه اقدام کند.»

عبور از سقف بدهی‌ها

مناقشه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر «سقف بدهی‌های دولت» در چند ماه اخیر شدت گرفته­است. دولت آمریکا در اواسط ماه ژانویه سال جاری میلادی به سقط بدهی‌های تعیین‌شده رسید. سقف بدهی‌ها رسما ۳۸/ ۳۱ تریلیون دلار تعیین شده­است.

با این حال دولت آمریکا موفق شده است با انجام یک سری تمهیدات تعهدات مالی خود را انجام دهد.
در سال‌های گذشته سقف بدهی‌ها ده‌ها بار در دولت‌هایی که رؤسای جمهور آن دموکرات یا جمهوری‌خواه بودند لغو شده است.
حال جمهوری‌خواهان می‌خواهند از این موضوع برای بحث بر سر تعدیل هزینه‌های دولت استفاده کنند. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اما می‌خواهد لغو سقف بدهی‌ها منوط به انجام تصمیمات دیگری نباشد، زیرا این بدهی‌ها توسط دولت‌های دیگر ایجاد شده‌اند.

دعوت بایدن از مک‌کارتی

شامگاه دوشنبه اول ماه مه (۱۱ اریبهشت)، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن از کوین مک کارتی، رهبر اپوزیسیون برای انجام دیدار و گفت‌وگو در این راستا در روز ۹ ماه مه دعوت کرده‌است.

جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، به‌تازگی قانونی را  تصویب کردند که بر مبنای آن افزایش سقف بدهی‌ها به کاهش شدید هزینه‌های دولت وابسته شده است.

در قانون جدید کاهش شدید یارانه‌ها و اعتبارات مالیاتی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و بخشودگی بدهی‌های دانشجویان که از سوی دولت بایدن اعمال شده، درخواست شده‌است. البته تصویب این قانون در مجلس سنا که دموکرات‌ها در آن دارای اکثریت ضعیفی هستند، محتمل به نظر نمی‌رسد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار