۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲
اجاره کانکس‌نشینی هم نجومی شد! / نرخ جدید؟

بسیاری از مشاوران املاک در پی افزایش اجاره بها در سالهای اخیر به تازگی از روش جدید سکونت برخی مستاجران خبر داده و گفته اند کانکس نشینی جایگزین اجاره خانه شده است.

مهر: در پی افزایش اجاره بها در کلانشهرها به خصوص در کلانشهری چون تهران بد مسکنی رواج پیدا کرده است به طوری که بسیاری از مشاوران املاک به تازگی از روش جدید سکونت برخی مستأجران خبر داده‌اند که این مسئله بیشتر در حومه کلانشهرها در حال رخ دادن است. در سالهای گذشته خبرهایی از اجاره زیر زمین و پشت بام در رسانه‌ها منتشر شده بود اما این بار در کنار آن روش‌های سکونت ظاهراً کانکس نشینی نیز رواج پیدا کرده است.

 به گفته کارشناسان در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از کانکس‌ها برای سامان‌دهی به وضعیت خانوارهای بد مسکن استفاده می‌شود و اکنون تعداد خریدوفروش این نوع از کانکس‌های مسکونی در حومه تهران روزبه‌روز افزایش می‌یابد. به گفته کارشناسان در ایران حدود ۱۹ میلیون نفر بد مسکن داریم که به نظر می‌رسد دولت باید برای این قشر فکر عاجل کند.

بررسی‌ها در برخی از سایت‌های فروش و اجاره نشان داده است که مستأجران از مناطق بالایی به مناطق پایین‌تر می‌روند تا بودجه برای اجاره داشته باشند از سوی دیگر مستأجران مناطق پایینی به سمت حاشیه نشینی سوق داده شده‌اند.

به چند تولید کننده کانکس تماس گرفت و قیمت کانکس را برای خرید و اجاره پرسید فروشندگان کانکس ۱۸ متری و ۱۵ متری با قیمت ۳۵ و ۹۵ میلیون تومان می‌فروشند که به قول تولید کننده کانکس یک خانواده ۳ نفره در این کانکس‌ها می‌توانند با تمام امکانات زندگی کنند.

یکی دیگر از تولید کنندگان گفت کانکس ۱۸ میلیون تومانی هم است اما به اصطلاح قوطی گفته می‌شود که بیشتر برای نگهداری از لوازم خانگی استفاده می‌شود.

این تولیدکننده کانکس می‌گوید عمده خریداران این کانکس افراد و زوج‌هایی هستند که امکان اجاره واحد مسکونی ندارند و سعی می‌کنند بااجاره و یا خرید این کانکسها اسباب و وسایل خود را در آن نگهداری کرده وخود به خانه پدر و مدارشان بروند و جدا از هم زندگی می‌کنند.

یکی دیگر از شرکت‌های اجاره دهنده کانکس در این رابطه گفت: شرایط اجاره کانکس برای زندگی با دیگر موارد تفاوتی نداشته و شما می‌توانید یک سازه را اجاره کرده و برای تجهیز کارگاه، اسکان کارگران و یا برای زندگی خانواده به صورت موقت استفاده کنید. در این شرایط فقط می‌بایست فضایی برای قرارگیری یا نصب سازه داشته باشید که پس از اجاره کانکس را به محل خود منتقل نمائید و این محل نیز می‌بایست ملک شخصی شما باشد و نمی‌شود سازه را در مکان‌های عمومی یا اراضی کشوری قرار دهید.

برای تکمیل گزارش به یکی از سایت‌های اجاره کانکس سری می زنیم وچند آگهی اجاره کانکس را بررسی کرده و با یکی از این آگهی دهندگان تماس گرفتیم که آیا این کانکس‌ها حمام و سرویس بهداشتی دارد یا خیر؟

یکی از اجاره دهندگان می‌گوید: این کانکس در حیاط یک خانه واقع شده و حمام و سرویس، گاز سه شعله و سینک ظرفشویی دارد و خانواده‌ها بدون مزاحمت صاحبخانه می‌توانند در آن زندگی کنند.

محمود فاطمی عقدا، رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص چرایی افزایش کانکس نشینی می‌گوید: شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها مردم را به این سمت برده است که به سمت بد مسکنی حرکت کنند. هم چنین از سوی دیگر افزایش قیمت مصالح باعث شده تا قیمت تمام شده مسکن نیز گران‌تر از قبل شود و این موضوع روی اجاره بها نیز تأثیر مستقیم دارد.

وی در ادامه بیان کرد: کانکس نشینی یکی از بدمسکنی هایی است که در سالهای اخیر رواج یافته که از مناطق پایینی کلانشهرها به سمت حاشیه‌ها و روستاها سوق داده شده است.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه گفت: برای جلوگیری از رواج کانکس نشینی تأمین مسکن مناسب اقتصادی جامعه واجاره داری نوین اولویت دولت باید قرار گیرد به این مفهوم که سیستم اجاره کنترل شود به طوری که هم اکنون نهادهای دولتی و غیر دولتی مسکن‌هایی دارند که با توجه به نیاز جامعه و شرایط اقتصادی موجود می‌توانند اجاره دهند این در کوتاه مدت می‌تواند کمکی باشد به جلوگیری از بد مسکنی.

وی در ادامه افزود: حمایت سازمان‌ها و نهادها از بی خانمان‌ها و بد خانمان‌ها می‌تواند راهکار بعدی باشد تا مسکن سازی ها به پایان برسد.

محمود فاطمی عقدا در پایان گفت: در کوتاه مدت اشتغالزایی و تحویل مسکن از سوی سازمان‌ها و نهادها برای کنترل بازار اجاره بها تا کمبودهای مسکن جبران شود و ساز و کار در مسکن ساماندهی شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها