۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۷
 امام اعتقاد داشت دخالت و اقدامات دولت در اقتصاد مردم شرعاً حرام است

قالیباف: باید در عرصه حکمرانی اقتصادی تجدیدنظر جدی کنیم. حضرت امام(ره) اعتقاد داشتند دخالت و اقدامات دولت در اقتصاد مردم شرعاً حرام است.

فردای اقتصاد: قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین‌المللی هندسه نظم جدید جهانی اعلام کرده است که بدون توجه به سیاست داخلی و خارجی نمی‌توان به تغییر هندسه جهانی نگاه کرد.

 نمی‌توانیم به تغییر هندسه جهانی نگاه کنیم بدون اینکه به سیاست داخلی و خارجی توجه داشته باشیم.

به گفته قالیباف، بازیگران جدید و قدیمی و قلمروهای جدیدی وجود دارد که قواعد و اصول تغییر نظم جهانی را متحول می‌کند.باید در این مسیر حرکت کرد و  یادآور شد: ما به‌عنوان انقلاب اسلامی باید توجه داشته باشیم که نمی‌توانیم به تغییر هندسه جهانی نگاه کنیم بدون اینکه به سیاست داخلی و خارجی توجه داشته باشیم.

رئیس قوه مقننه تاکیدکرد:باور دارم نقش جمهوری اسلامی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی مهم و اساسی است لذا توجه به مسائل سیاست داخلی در سیاست‌های خارجی نیز اثرگذار است.

وی در این زمینه افزود: بعد از 40 سال فراز و نشیب باید به مسائل در سیاست داخلی و خارجی توجه کرده و نقاط ضعف و قوت مان را مبتنی بر بیانیه گام دوم که از سوی رهبر انقلاب طی چند سال گذشته تبیین شد برطرف کنیم و مبنای کارمان را محورهای این بیانیه قرار دهیم.

 باید در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و خارجی  برای حکمرانی نو  گام برداریم و  نقاط قوت را گسترش داده و نقاط ضعف را تقویت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نقش آفرینی جمهوری اسلامی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی کلیدی، مهم و اثرگذار است، اظهار کرد: این موضوع برای امت اسلامی امری قابل توجه است زیرا در انزوا قرار دادن ایران اسلامی، یکی از دسیسه‌های دشمنان است و بعضاً برخی نگاه‌ها و افراد در داخل کشور به آن دامن می‌زند؛ البته ایران عزیز ما آنقدر قوی، وسیع و تأثیرگذار است که هرگز منزوی نخواهد شد و عظمت انقلاب اسلامی در همه عرصه‌ها مشهود است.

رئیس قوه مقننه در این رابطه تصریح کرد: دشمنان تلاش می‌کنند آسیب‌ها را در نقاط ضعف به ایران وارد کنند که عرصه اقتصادی یکی از این نقاط محسوب می‌شود؛ بنابراین در عرصه حکمرانی اقتصادی باید تجدیدنظر جدی کنیم؛ ریشه اصلی چالش کنونی در حکمرانی اقتصادی است که دشمنان در خارج و داخل بر آن متمرکز شده‌اند و این چالش از جایی شروع می‌شود که ما از مبانی تحولی امام (ره) برای ایران اسلامی و امت اسلامی در عرصه اقتصاد فاصله گرفتیم.

رئیس مجلس، تصریح کرد: متکی بودن به مردم و مردمی بودن یکی از این مبانی است؛ به عنوان مثال اگر امروزه در عرصه بازدارندگی، دفاعی و امنیتی در اوج قدرت هستیم و این امر موجب شده دشمنان تا بن دندان مسلح بحث اقدام نظامی را از میز خود حذف کنند، به خاطر تکیه بر مردم از ابتدای انقلاب تاکنون بوده است اما در نقطه مقابل، اقتصاد را مردمی نکردیم.

وی در این راستا تصریح کرد: حضرت امام(ره) اعتقاد داشتند دخالت و اقدامات دولت در اقتصاد مردم شرعاً حرام است؛ به عبارتی اگر اقتصادمان مردمی بود حتماً دچار چالش‌های امروزی نمی‌شدیم.

 قالیباف با اشاره به اینکه باید اقتصاد را محور قطعی امور قرار دهیم، گفت: این موضوع با برنامه پنج‌ساله هفتم که مسئله محور است در اولویت قرار دارد زیرا برای اثرگذاری در تغییرات نظم جهانی و اتفاقاتی که در منطقه و سطح بین‌المللی رخ می‌دهد باید ضعف‌ها را برطرف کنیم و حتی در این راستا باید تغییر ساختاری و رفتاری در عرصه سیاست خارجی را با اولویت دنبال کنیم و به‌جای نگاه سیاسی و امنیتی کاملاً به مسائل سیاسی و تجارت بین‌الملل توجه داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز حربه دشمنان علیه جبهه مقاومت و کشورهای اسلامی خصوصاً ایران اقتصادی است لذا باید این بخش را تقویت کنیم؛ در این میان باید توجه داشت در نظم جهانی جدید بازیگران تغییر می‌کنند و فقط دولت‌ها ایفاگر نقش نیستند. در واقع بازیگرانی پیدا شده‌اند که نقش‌شان کمتر از دولت‌ها نیست. می‌توان فعال شدن این موضوع را در حوزه‌های ژئوپلیتیکی مشاهده کرد.

وی با اشاره به اینکه باید به موازنه‌سازی توجه داشت و این موضوع در منطقه خودمان دارای اهمیت دوچندان است، افزود: فرصت‌های بزرگی در قاره آسیا خصوصاً برای امت اسلامی از شرق این قاره تا شمال و غرب آفریقا وجود دارد که می‌توان در نظم جدید جهانی به آن‌ها توجه داشت و از آن‌ها بهره برد؛ در این میان حفظ استقلال و ارتباط با همه باید مورد توجه قرار گیرد و مبتنی بر تأمین منافع ملی، بشریت و اسلام پیش برویم.

وی در این رابطه ادامه داد: مسائلی مانند فناوری، هوش مصنوعی، پیگیری موضوعات و عدم قطعیت شرایط و اهمیت مسیرهای مواصلاتی و ژئوپلیتیک در میان قدرت‌های نوظهور باید مورد توجه قرار گیرد. برای جمهوری اسلامی اهمیت دارد که هماهنگی میان کشورهای اسلامی و منطقه وجود باشد

 قالیباف با اشاره به اینکه سیاست همسایه محوری یکی از اولویت‌هایمان بوده و در این راستا باید انسجام، اطمینان و همبستگی را افزایش دهیم، گفت: این موضوع باید بین کشورهای اسلامی، جبهه مقاومت و ایران اسلامی محقق شود تا شاهد انسجام بیشتری خصوصاً در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، مباحث فنی و تکنولوژی باشیم؛ باید یادآور شد این تغییر صرفاً محدود به حوزه سیاسی نمی‌شود و متغیرهای مختلفی در این رابطه وجود دارد؛ به‌عبارتی تغییرات تک بعدی نیست بلکه چند بعدی بوده و برای شناخت مختصات و ابعاد آن‌ها باید نگاه جامع داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بازیگران جدید و متعدد غیردولتی زیادی وجود دارند که ساختارهایشان تحت عنوان رژیم‌های بین المللی در این تغییرات اثرگذار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه، افزود: این ساختارها هرمی بوده و به شبکه‌ای شدن تبدیل شده و روند شبکه‌ای بودن آن روز به روز عمیق‌تر می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت ما از نسل دوم به نسل سوم حرکت کرده‌ایم و به عبارتی از نسل داینامیک به نسل سایبرنتیک منتقل شده‌ایم. به عبارتی نسل سوم مدیریت این شبکه‌ها را برعهده داشته و این بازیگران در ابعاد غیرسیاسی بسیار مهم و کلیدی محسوب می شوند که در نظم سیاسی باید به آن‌ها توجه کنیم و این تفاوت را نسبت به قرن 20 در مقایسه با قرن 21 درک کنیم.

وی افزود: سیستم‌های سایبرنتیک ویژگی‌های منحصر به فردی داشته که در ابعاد فنی، اقتصادی، زیست محیطی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کنترل پذیر بوده و برگشت پذیر است و اتفاقات مختلف را هدفمند دنبال می‌کند.


 

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار