۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۹
کارکنان دولت در کدام استان‌ها بیشترند؟

استان‌های ایران از نظر نسبت کارکنان دولت به جمعیتشان متفاوت‌اند.

فردای اقتصاد: شغل دولتی به عنوان شغلی که عموماً دائمی است و مزایای خاص خودش را دارد، همواره مورد توجه بوده و به ویژه در دوره‌هایی که دولت‌ها دست به افزایش ابعاد بودجه و حوزه‌های زیر نفوذ خود می‌زده‌اند، به یکی از راه‌های معمول شاغل‌شدن افراد تبدیل می‌شده‌است. این روند افزایش فرصت‌های شغل دولتی در تمام ایران با نرخ یکسانی صورت نگرفته است. نمودار بالا نشان می‌دهد نسبت به جمعیت هر استان، تعداد کارکنان دولت در سطوح متفاوتی قرار گرفته است. 

در استان کهگیلویه و بویراحمد به ازای هر هزار نفر جمعیت، ۴۴ کارکن دولت وجود دارد. پس از این استان، ایلام، بوشهر و خراسان جنوبی تعداد کارکنان دولت زیادی نسبت به جمعیتشان دارند. از سوی دیگر، اصفهان، قم و البرز در این شاخص، پایین‌ترین رتبه‌ها را دارند. به طوری که به ازای هر هزار نفر جمعیت البرز، ۱۷.۳ نفر کارکن دولت وجود دارد.

سطح جمعیت استان‌ها و سهم جمعیت روستایی و شهری آن‌ها در این تراکم کارکنان دولتی مؤثر هستند. مثلاً هر استان هر قدر هم کم‌جمعیت باشد، نیازمند حداقلی از تشکیلات و کارکنان دولتی است و بنابراین ممکن است در یک استان کم‌جمعیت، نسبت کارکنان دولت به جمعیت بالا به نظر بیاید. این موضوع درباره شهرهای کوچک و روستاها هم برقرار است. بنابراین، استانی که تعداد شهرهای کوچک و روستاهای بیشتری دارد، احتمالاً نسبت کارکنان دولت به جمعیتش بیشتر است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار