۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹
هزینه ساخت گوشی بومی چقدر می‌شود؟/ عددی که باور نمی‌کنید

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، اعلام کرده بود که تقاضای ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از دولت دارند تا بتوانند به اپراتورها وام بدهند. مقرر شد تا برای تحریک بازار تقاضا، گوشی تولید داخلی را به‌صورت اقساطی به کاربران ارائه دهند. آذری جهرمی در همان زمان هم اعلام کرده بود که در این زمینه با بانک مرکزی هماهنگی نشده و موضوع به سازمان برنامه ارجاع شده است.

عصر ایران به نقل از سیتنا: با گذشت چندین سال از امضاء تفاهم نامه‌ای با عنوان «حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم تلفن همراه هوشمند تولید داخل» در دولت دوازدهم و تقاضای ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از دولت، بررسی‌ها نشان می‌دهد که طرح تولید گوشی بومی، به نحو شایسته به سرانجام مطلوب نرسید، حال خبر رسیده است که رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفته است که امسال حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی با هدف‌ ساخت یک‌ میلیون گوشی هوشمند در نظر گرفته شده است؛ حال باید دید با این همه وعده و تجربه ناموفق در تولید گوشی تلفن همراه بومی و صرف هزینه‌های چند صد میلیارد تومانی، چه شده است که دولت سیزدهم هم به فکر ارائه تسهیلات برای تولید گوشی بومی افتاده است.

راه‌اندازی خط تولید گوشی تلفن همراه در سال 1398 طی تفاهم نامه‌ای فی‌مابین پست بانک ایران، اپراتورها و معاونت فناوری نوآوری وزارت ارتباطات شکل جدی‌تری گرفت. به ویژه این‌که محمدجواد آذری جهرمی،  وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تخمین زد که با این خط تولید، می‌توان دو میلیون دستگاه تلفن همراه بومی تولید کرد. این تفاهم نامه با عنوان «حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم تلفن همراه هوشمند تولید داخل» امضا شد و در این طرح حمایت مالی از طریق اعطای تسهیلات کم بهره و یارانه سود برای سرمایه گذاری ثابت، سرمایه در گردش، تحقیق و توسعه و صادرات محصولات در نظر گرفته شد.

تقاضای ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از دولت برای گوشی تولید داخلی و ارائه اقساطی به متقاضیان

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، اعلام کرده بود که تقاضای ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از دولت دارند تا بتوانند به اپراتورها وام بدهند. مقرر شد تا برای تحریک بازار تقاضا، گوشی تولید داخلی را به‌صورت اقساطی به کاربران ارائه دهند. آذری جهرمی در همان زمان هم اعلام کرده بود که در این زمینه با بانک مرکزی هماهنگی نشده و موضوع به سازمان برنامه ارجاع شده است.

دستیابی به اهداف سهم بازار گوشی با مشارکت اپراتورها و باندلینگ سرویس‌های ارتباطی روی سیم‌کارت

بر اساس اظهارات دکتر سیدستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم ، جی‌ال‌ایکس، جی‌پلاس، صاایران، مجموعه‌ای در منطقه‌ ویژه‌ اقتصادی پیام، شرکت تبریزی پارلار صبح آسیا و شرکت ارگ جدید، برندهایی بودند که حتی با نگاه توسعه‌ی صادرات به کشورهای منطقه مشمول برنامه‌ حمایتی وزارت ارتباطات در این زمینه قرار گرفتند.

وی همچنین در این زمینه اعلام کرد که طرح جامع حمایت از توسعه‌ زیست‌بوم همراه کشور با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت صمت و سازمان برنامه‌وبودجه بازنگری و به مجلس نیز ارائه شده و ابراز امیدواری کرد که در بودجه‌ ۱۴۰۱ از محل افزایش تعرفه‌ای که در سنوات گذشته برای گوشی‌های گران‌تر از ۶۰۰ دلار در نظر گرفته شده، منابعی به این امر مهم تخصیص یابد.

دکتر امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات دولت دوازدهم نیز، پیرامون طراحی و نصب سیستم عامل بومی بر روی برخی تلفن‌های همراه موجود در بازار چنین گفت: از نظر ما سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی کشور باشد، اما این سیستم عامل قرار نیست جایگزین همه سیستم عامل‌ها شود؛ بلکه ما یک درصدی از نیازمندی‌هایمان که به سیستم عامل مطمئن با دو فاکتور امنیت و استقلال احتیاج دارد را از طریق سیستم عامل بومی تأمین می‌کنیم. اگر دیگران تصمیم گرفتند اپلیکیشن‌های ما را حذف کنند، ما سیستم عاملی داشته باشیم که اختیار عمل در دست خودمان باشد و اپلیکیشن‌های ما از آن حذف نشود.

 معاون وقت وزیر ارتباطات طی اظهاراتی در سال 1398، در مورد اینکه آیا سازندگان گوشی در این طرح با ایران همکاری می‌کنند و آیا می‌توان به این طرح امیدوار بود، گفت: هم‌اکنون این سیستم عامل بومی قابلیت نصب روی برخی از مدل‌های گوشی ایرانی را دارد و در همین حال با یکی از برندهای خارجی تلفن همراه که حدود ۸ درصد بازار ایران  را در اختیار دارند برای نصب این سیستم عامل بومی روی گوشی‌های آن شرکت وارد مذاکره شده‌ایم.

وزیر ارتباطات: توانمندی لازم برای تولید گوشی تلفن همراه ایرانی را داریم

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم سال گذشته در پاسخ به سوالی پیرامون صحت سنجی وزارت ارتباطات در اختصاص بودجه‌ به پروژه‌های مختلف طی سال‌های گذشته همچون تولید گوشی ایرانی، سیستم عامل ایرانی و جویشگر بومی، گفت: ما نسبت به بودجه‌هایی که در دوره‌های قبل برای جویشگرهای بومی صرف شد، نمی توانیم پاسخگو باشیم.

وی افزود: ما می توانیم در داخل کشور محصولات با کیفیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را تجهیز و هم خدمات با کیفیتی را ارئه دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در خصوص تلفن همراه ایرانی نیز همین طور است، اکنون تلفن همراه و سیستم عامل بومی با کیفیتی در داخل کشور نداریم، تمام تلاش ما در کشور برای این است تا این نیاز را که سهم قابل توجهی از واردات کشور را دارد، برطرف نماییم.

زارع پور تاکید کرد: ما در کشور توانمندی لازم برای تولید تلفن همراه ایرانی را داریم و در صورتی که گوشی با کیفیت و با قیمت مناسب ارائه شود حتما مردم نیز استقبال و استفاده خواهند کرد.

۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای تولید یک میلیون گوشی هوشمند بومی ارائه می‌شود

در همین حال، محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، در تشریح برنامه‌های این سازمان در صنعت فاوا برای سال ۱۴۰۲ گفته است: «یکی از برنامه‌ها تولید گوشی هوشمند داخلی است که امسال حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی برای آن در نظر گرفته شده و هدف‌گذاری ما ساخت یک‌ میلیون گوشی هوشمند است.»

حال باید دید با این همه وعده و تجربه ناموفق در تولید گوشی تلفن همراه بومی و صرف هزینه‌های چند صد میلیارد تومانی، چه شده است که سازمان فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم هم به فکر ارائه تسهیلات برای تولید گوشی بومی افتاده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار