۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
ایرانی‌ها به کدام کالای عمان احتیاج دارند؟

در سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون دلار انواع کالاهای مختلف از عمان به ایران وارد شده است که افزایش ۲۹ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده و مجموع مبادلات دو کشور را نیز با صادرات بیش از یک میلیارد دلاری ایران به یک میلیارد و ۸۸۷ میلیون دلار رسانده است.

ایسنا: بر اساس آمارهای منتشر شده گمرک، در ۱۲ ماهه سال گذشته بیش از ۹۴۲ هزار و ۲۰۲ تن کالا در قالب ۴۲۴ کد تعرفه‌ای مختلف از عمان به ایران وارد شده است که با وجود کاهش ۱۴ درصدی از نظر وزنی، ایران حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان معادل ۸۰۰ میلیون و ۴۷۹ هزار دلار برای خرید آن‌ها هزینه کرده است که از نظر ارزش دلاری رشد ۲۹ درصدی داشته و از نظر ارزش ریالی با افزایش ۵۹۱ درصدی همراه بوده که ناشی از حذف ارز ترجیحی برای واردات کالاهای مختلف از ابتدای سال گذشته است.

عمان با این حجم تجارت با ایران در سال جاری  یازدهمین واردکننده محصولات مختلف به ایران بوده که یک پله صعود را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده است.

عمده کالاهای وارد شده از عمان در سال گذشته

در سال گذشته، رتبه نخست کالاهای وارداتی از عمان به ایران به زغال سنگ اختصاص دارد. این محصول در قالب یک کد تعرفه و آن هم با نام «سایر زغال سنگ ها، بهم فشرده نشده که در جای دیگری مذکور نباشد»، بیش از ۱۸۸ میلیون دلار برای تاجران ایرانی آب خورد و سهم ۲۳.۵ درصدی از کل واردات این کشور به ایران را داشت.

پس از زغال سنگ برخی کالاهای اساسی و نهاده‌های بخش کشاورزی صدر جدول واردات عمان به ایران را پر کردند که اگر این دسته از محصولات را جمع کنیم رتبه نخست را از آن خودشان می‌کنند. اما رتبه دوم به دانه سویا تراریخته با ۱۶۲ میلیون دلار و سهم ۲۰.۲۶ درصدی، رتبه سوم به روغن پالم با ۵۶ میلیون دلار و سهم ۷.۰۵ درصدی و رتبه چهارم نیز به ذرت دامی با ۵۳ میلیون و سهم ۶.۶۹ درصدی از کل واردات عمان به کشورمان اختصاص دارد.

در زیر می‌توانید جزییات واردات ۱۰ کالای وارداتی نخست از عمان به ایران را مشاهده کنید.
ایرانی‌ها به کدام کالای عمان احتیاج دارند؟

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha