۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
بودجه بیشتر خرج کدام امور می‌شود؟

در بودجه ۱۴۰۲ بزرگ‌ترین بخش امور رفاه اجتماعی است و پس از آن، امور دفاعی و امنیتی قرار دارد.

فردای اقتصاد: در سال‌های اخیر که دولت به خاطر کاهش درآمدهای نفتی و افت رشد اقتصادی در تنگنای بودجه‌ای بیشتری قرار دارد، نحوه تخصیص بودجه آن بین بخش‌های مختلف با حساسیت بیشتری روبه‌رو شده است. نمودار بالا تصویری کلی از این که امور مختلف چه سهمی در بودجه ۱۴۰۲ داشته‌اند، ارائه می‌دهد.

بخش موسوم به امور رفاه اجتماعی با ۳۵ درصد سهم، بزرگ‌ترین بخش نمودار بالاست. اما باید توجه داشت که از بودجه ۵۴۵ همتی (هزار میلیارد تومانی) این امور، عملاً حدود چهارصد همت مربوط به فصل بیمه‌های اجتماعی است. این موضوع نشان می‌دهد سهم دولت در جبران برخی معافیت‌ها به همراه تعهدات به صندوق‌های بیمه چه بخش بزرگی از بودجه را تشکیل می‌دهد.

امور دفاعی و امنیتی هم ۱۸ درصد از بودجه را دربرمی‌گیرد. پس از آن امور آموزش و پژوهش قرار دارد. در نمودار بالا به خاطر اهمیت خاص آموزش عمومی، این بخش از سایر فصولی که ذیل امور آموزش و پژوهش قرار می‌گیرند، جدا شده است. همان‌طور که می‌بینید، آموزش و پرورش به اندازه ۱۳ درصد از مخارج بودجه عمومی سهم دارد. سایر امور آموزش و پژوهش هم حدود ۶ درصد از بودجه سهم می‌برد.

در رابطه با بودجه آموزش عمومی و ارتباط آن با افت تحصیلی سال‌های اخیر، بخوانید:‌ دلایل اقتصادی باعث افت تحصیلی در ایران شد؟

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار