ماموریت سیاستگذار بورسی پس از توافق
۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷

حسین خزلی/ کارشناس بازار سرمایه

به نظر می‌رسد بورس‌ها و بازار سرمایه بعد از برجام، مأموریت خاص جدیدی ندارد، ماموریت بورس‌ها همان مأموریت قبلی است.
در دو جمله:
۱. تأمین مالی برای رشد پایدار اقتصاد ایران
۲. ایجاد بازار کارا و منصفانه برای قیمت‌گذاری و تبادل دارایی‌های مالی


در بند یک:
آمارها نشان می‌دهد با وجود رشد بسیار زیاد و وسیع بازار سرمایه در ابزارها و نهادها و همچنین حجم، در سال‌های گذشته هنوز ۹۳ درصد تأمین مالی در اقتصاد ایران بانک‌محور است.
در ۱۲سال گذشته و بعد از تصویب قانون توسعه ابزارهای مالی و تعریف انواع ابزارهای جدید برای تأمین مالی و انواع صندوق‌ها و رشد بسیار قابل ملاحظه بازار بدهی و ابزارهای مختلف تأمین مالی در بورس‌ها و تولد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اما همچنان ۹۳ درصد تأمین مالی توسط بانک‌ها انجام می‌شود.
در یک نظام پیشرفته تأمین مالی، بانک‌ها باید عموما افراد و خانوارها را تأمین مالی کرده و پروژه‌ها و شرکت‌ها برای تأمین مالی‌های بزرگ از انواع ابزارهای مالی بازار سرمایه استفاده کنند.


در بند دو:
با وجود قوانین و مقررات بسیار زیاد تولید و اجرا شده در سال‌های گذشته، باوجود به کارگیری سامانه‌های متعدد نظارتی و اجرایی و با وجود درگیر شدن ۶۰ میلیون ایرانی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در بازار سرمایه و در کنار حضور یک بازار حدود ۷ هزار هزار میلیارد تومانی، اما متأسفانه به دلیل عدم توسعه زیرساختارها (infrastructur) و منسوخ بودن ریزساختارهای بازار (Microstructure of market)، بازار سرمایه هنوز از آنچه که هست تا یک بازار کارا و منصفانه فاصله بسیار دارد.
از این رو این مأموریت اصلی و قبلی بازار سرمایه، ربطی به برجام و گشایش‌های بین‌المللی ندارد و نیاز به تصمیم‌های هوشمندانه در سطوح نظارتی و اجرایی بازار سرمایه و مشخصا در سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس‌ها و ارکان تابع دارد.
امیدوارم با آرامش ضمنی ایجاد شده در برجام، هر دو مأموریت قدیمی بازار سرمایه با سرعت و کیفیت بسیار بسیار بیشتری محقق شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha