۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۳
نوسانات بیت کوین در پی تهدیدها و فرصت‌های پیش رو

در طی چند روز گذشته بیت کوین دچار نوسانات قیمتی زیادی شده است و در یک ریزش تا محدوده ۲۴ هزار دلار کاهش یافت و کف قیمتی ۳ ماهه خود را لمس کرد.

فردای اقتصاد: در طی چند روز گذشته بیت کوین دچار نوسانات قیمتی زیادی شده است و در یک ریزش تا محدوده ۲۴ هزار دلار کاهش یافت و کف قیمتی ۳ ماهه خود را لمس کرد. در روز چهارشنبه، فدرال رزرو اعلام کرد که نرخ بهره در ۵.۲۵ درصد باقی خواهد ماند، این خبر باعث خوش‌بینی در بازار و رشد قیمت بیت کوین شد، اما بعد از سخنرانی جروم پاول این روند معکوس گشته و قیمت بیت کوین تا حوالی ۲۴۶۰۰ دلار کاهش یافت.

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی ایالت متحده در سخنرانی خود اعلام کرد که روند افزایشی نرخ بهره همچنان ادامه دار است و ممکن است تا ۲ سال خبری از کاهش نرخ بهره نباشد. به دنبال این سخنان قیمت بیت کوین پس از ۳ ماه حمایت ۲۵،۰۰۰ دلار را از دست داد.

این ارز دیجیتال در هفته گذشته در محدوده ۲۶ هزار دلار قرار داشت؛ اما شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از صرافی‌های بایننس و کوین بیس و همچنین صحبت‌های جروم پاول باعث شد که فشار فروش سرمایه‌گذاران افزایش یابد.

در روز گذشته بانک مرکزی آمریکا روند افزایش نرخ بهره این کشور را متوقف کرد؛ اما پس از آن، جروم پاول تأکید کرد که این مسئله مسیر فدرال رزرو در ماه‌های آینده را تعیین نمی‌کند. طبق گفته‌های او، احتمال این وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به افزایش نرخ بهره در آینده ادامه دهد. پاول در این باره گفته است، تقریبا همه اعضا باور دارد که افزایش بیشتر نرخ بهره امری ضروری است. ما به‌شدت نسبت به خطرات تورم بالا محتاط هستیم و همچنان قصد داریم این شاخص را به هدف ۲ درصد خود برسانیم.

نرخ تورم ماه مه (اردیبهشت) بهتر از انتظارات تحلیلگران بود؛ اما این شاخص همچنان در محدوده ۴ درصد قرار دارد. پاول اعلام کرده که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا روند کاهشی نرخ بهره آمریکا آغاز شود و رشد این شاخص، تنها برای بررسی سیاست‌های پولی فعلی متوقف شده است.

این خبر باعث افت شدید قیمت بیت کوین شد اما با خبر تشکیل صندوق ETF بیت کوینی توسط بلک راک بیت کوین دوباره در مسیر صعودی قرار گرفت و با ۷ درصد رشد وارد محدوده ۲۶ هزار دلار شد.

به نظر می‌رسد این خبر باعث امیدی دوباره در بازار شده است.

صندوق بیت کوینی قابل معامله در بورس (ETF) بلک راک

به تازگی خبری منتشر شده است که شرکت بلک راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان، در آستانه ثبت درخواست برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله بورسی (ETF) بیت کوین است. بلک راک یک شرکت خدمات مالی آمریکایی چندملیتی است، که در زمینه سرمایه‌گذاری، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت و مدیریت دارایی فعالیت می‌کند و با دارایی تحت مدیریت حدود ۱۰ تریلیون دلار آمریکا، به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی جهان شناخته می‌شود. هنوز مشخص نیست ETF بیت کوینی بلک راک به صورت آتی یا اسپات خواهد بود.

به گزارش کوین دسک، ظاهرا بلک راک به دنبال آن است تا از سرویس حضانتی صرافی کوین بیس و داده‌های بازار اسپات این صرافی برای قیمت‌گذاری ETF بیت کوین خود استفاده کند. صرافی کوین بیس هنوز در رابطه با این خبر اظهار نظر نکرده است. شرکت بلک راک از سال گذشته با هدف ارائه ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران سازمانی شروع به همکاری با کوین بیس کرد.

تا به امروز کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که بر صندوق‌های قابل معامله بورسی نظارت دارد، با تمام درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین مخالفت کرده و تنها با راه‌اندازی چند صندوق ETF آتی موافقت کرده است. علاوه بر این، نشریه بیت کوین کالچر (Bitcoin Culture) به تازگی گزارشی مبنی بر خریده شدن سهام شرکت مایکرواستراتژی توسط بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، این بانک‌ها و شرکت‌ها با خرید سهام MSTR، به دنبال سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستند. بیت کوین کالچر مدعی است بلک راک، فیدیلیتی و بنک آو آمریکا از جمله شرکت‌ها و بانک‌های بزرگی هستند که سهام مایکرواستراتژی را به منظور سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بیت کوین خریداری کرده‌اند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha