۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۰
مقیاس عجیب بازار نفت

ارزش بازار نفت در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۲ هزار میلیارد دلار رسید. این یعنی ارزش این بازار بزرگ‌تر از هر بازار کالایی دیگر است. به طور مثال مقیاس بازار نفت را با ۱۰ بازار برتر فلزی مقایسه کرده‌ایم.

فردای اقتصاد: هرچند اقتصاد جهانی به بسیاری از کالاها متکی است، اما هیچ کدام به مقیاس عظیم بازار نفت خام حتی نزدیک هم نمی‌شوند.

نفت علاوه بر اینکه منبع اصلی انرژی برای حمل و نقل است، یک ماده خام کلیدی برای تولید بسیاری از صنایع دیگر مانند پلاستیک، کود، لوازم آرایشی و پزشکی است. در نتیجه، بازار جهانی نفت مقیاسی نجومی دارد و تاثیر اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن قابل توجه است. این در حالی است که کشورهای معدودی در جهان تولیدکننده نفت هستند. 

اینفوگرافیک بالا، اندازه بازار نفت خام را با ۱۰ بازار بزرگ فلزی مقایسه می‌کند. در سال ۲۰۲۲ جهان به طور متوسط ۸۰.۷۵ میلیون بشکه نفت در روز (با احتساب میعانات) تولید می‌کرد. این یعنی میزان سالانه تولید نفت خام حدود ۲۹.۵ میلیارد بشکه بوده که ارزشی بیش از ۲ هزار میلیارد دلار دارد. 

مجموع اندازه ۱۰ بازار برتر فلزی بالغ بر ۹۶۷ میلیارد دلار است که کمتر از نصف بازار نفت است. در واقع، حتی اگر همه بازارهای فلزی خام باقیمانده کوچکتر را اضافه کنیم، باز هم بازار نفت بسیار بزرگتر خواهد بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha