۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰
پیش بینی بورس فردا ۱۸ تیر ۱۴۰۲

بورس امروز همانطور که پیش بینی می‌شد بار دیگر با معاملاتی متعادل و البته مثبت همراه بود و نوسانات زیادی در طول بازار مشاهده نشد. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

فردای اقتصاد: برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

به طور کلی روزهای گذشته شاهد خبرهای قابل توجهی از سمت اقتصادی و سیاسی نبودیم و همین موضوع باعث شد که بورس امروز بدون هیچگونه هیجان مثبت و یا منفی کار خود را دنبال کند. با این حال بررسی شواهد حال حاضر می‌تواند همین سیگنال روند متعادل بازارها را مخابره کند و فعلا نمی‌توان انتظار فوران خریداران و یا فروشندگان را در بازار سهام داشته باشیم. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک کاهش ۰.۳۴ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۱۹۵ میلیون واحدی جا خوش کرد و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن به دلیل عملکرد بهتر برخی گروه‌های کوچک، رشد بهتری داشت و با افزایش ۰.۱۷ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام طی بازار امروز با ثبت عدد ۵۹۱۴ میلیارد تومانی تغییر چندانی نسبت به روزهای گذشته نداشت و از سمت دیگر شاهد خروج پول ۲۲۶ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

کاهش اثرات حواشی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در کنار کاهش قیمت نسبتا زیادی که بسیاری از سهام در روزهای گذشته تجربه کرده بودند، موجب شد تا بورسی‌ها تمایل بیشتری برای خرید سهام از خود نشان دهند و شاهد افزایش قیمت بخش خوبی از نمادها در روزهای گذشته باشیم. در ابعاد کلان نیز تحولات رخ داده، سیگنال‌های متفاوتی را مخابره می‌کند که از سمتی می‌تواند به افزایش تقاضا در بازارها از جمله بازار سهام منجر شود و از سمتی نیز برخی آمار موجود از کاهش تلاطم‌های تورمی خبر می‌دهند. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به وضعیت روند روزانه شاخص کل بورس، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

سیگنال‌های تورمی و ضدتورمی به بورس تهران

همانطور که در گزارش روزهای گذشته نیز بارها اشاره شده بود، تحولات رخ داده در حوزه سیاست کلان و به خصوص روابط با آمریکا، این پیش بینی را قوت بخشیده بود که احتمالا نرخ دلار در بازار آزاد روندی افزایشی به خود بگیرد و این اسکناس در روزهای گذشته بار دیگر به بالای کانال ۵۰ هزار تومانی افزایش یافت که خود این موضوع نشان از بالا بودن انتظارات تورمی دارد زیرا با وجود انتشار خبرهای مثبت در هفته‌های گذشته هم کاهشی جدی در نرخ دلار تجربه نشد و نشان می‌دهد که احتمال افت شدید قیمت آن فعلا کمی دور از ذهن است. روند افزایشی قیمت دلار هم به هرحال بر مسیر بورس تهران اثرگذار خواهد بود و می‌تواند به افزایش تقاضای تورمی بازار سهام منجر شود.

از سمت دیگر انتشار آمار نقدینگی کشور از سمت بانک مرکزی برای خرداد ماه نشان می‌دهد که سیاست‌های پولی و بانکی ایجاد شده از سمت سیاستگذاران تا حدی توانسته موفقیت‌آمیز باشد و عطش شتاب رشد نقدینگی تا حدی کنترل شده هرچند که فعلا به صورت کامل مهار نشده است. طبق آمار منتشر شده، نرخ رشد نقدینگی ۱۲ ماهه کشور در ماه خرداد با کاهش ۸.۸ درصدی همراه بوده و عدد ۲۹ درصد را به ثبت رسانده که عمده دلیل آن نیز به تدوین و اجرای برنامه‌های پولی در کنار پیگیری جدی سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و جریمه بانک‌های متخلف بوده است. این موضوع نیز سیگنالی ضدتورمی منتشر می‌کند که می‌تواند تا حدی مانع از تقاضای تورمی در بازارها باشد که می‌تواند اثری مشابه در بازار سهام نیز داشته باشد. بنابراین از دو سیگنال متناقض بالا می‌توان اینگونه برداشت کرد که احتمالا فعلا بازارها اغلب در فاز انتظار و تعادل قرار داشته باشند و بازدهی‌ها به نوسانات کوچک روزانه محدود شود.

نگاهی به روندهای روزانه

اگر به مسیر روزانه نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای نگاهی بیاندازیم، همانطور که پیداست بازار سهام امروز دو نیمه متفاوت داشت به طوری که در ابتدا با برتری خریداران توانست در مسیری صعودی قدم بردارد اما در نیمه دوم این فروشندگان بودند که قدرت اصلی را در دست گرفتند و شاخص‌ها را از سقف روزانه خود عقب راندند به طوری که شاخص کل بورس در نهایت وارد محدوده سرخ‌رنگ شد.

پیش بینی بورس فردا ۱۸ تیر ۱۴۰۲
روند روزانه شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده در بالا و همچنین عقب‌گردی که نماگرهای اصلی بازار داشتند، انتظار می‌رود که بورس فردا نیز روزی منفی را سپری کند اما همچنان تعادل در بازار برقرار خواهد بود و برخی سهام مسیری متفاوت را طی می‌کنند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 3
  • بهرام IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۷
    تشکر از ر شما بابت پیش بینی . و قرار دادن نظرات کارشناسان بورس
  • حسن IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۸
    قطعا امروز بازار تعادل روبه منفی رو پشت سر خواهد گذاشت

پربیننده‌ترین‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار