۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
خروج نیروگاه هسته‌ای « زاپوریژیا» اوکراین از مدار

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اتصال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین به آخرین خط بیرونی برق این کشور قطع شده است.

فردای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اتصال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین به آخرین خط بیرونی برق این کشور قطع شده‌است.
این سازمان روز شنبه اعلام کرد که خروج نیروگاه زاپوریژیا از مدار اصلی برق اوکراین به دنبال درگیری‌ها در اطراف این نیروگاه هسته‌ای به وقوع پیوسته‌است.
نیروگاه زاپوروژیا از نخستین روزهای حمله نظامی روسیه به اوکراین به کنترل نظامیان روس درآمد، اما کارکنان اوکراینی همچنان در این نیروگاه مشغول به فعالیت هستند.
بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیروگاه زاپوریژیا اینک از یک خط برق با ولتاژ پایین‌تر برای ادامه کار بخش‌های مهم مانند سیستم خنک‌کننده و جلوگیری از ذوب هسته‌ای، استفاده می‌کند.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که کارکنان ارشد اوکراینی به بازرسان این نهاد بین‌المللی گفته‌اند که چهارمین و آخرین خط عملیاتی شبکه انتقال برق از کار افتاده است. سه مدار دیگر پیش‌تر در پی درگیری‌های اطراف نیروگاه زاپوریژیا از مدار خارج شده بودند.
مدیریت شهری در انرودار، منطقه‌ای که نیروگاه زاپوریژیا در آن واقع شده است، گلوله‌باران مناطق نزدیک به نیروگاه اتمی زاپوروژیا توسط «نیروهای اوکراینی» در صبح شنبه را عامل تخریب یک خط انتقال برق اصلی عنوان کرد.
این مدیریت که توسط روسیه منصوب شده است، در پستی در کانال رسمی تلگرام خود اعلام کرد که تامین برق مناطق تحت کنترل اوکراین به دلیل «مشکلات فنی» به حالت تعلیق درآمده است.
اوکراین و روسیه در هفته‌های گذشته یکدیگر را به هدف قرار دادن نیروگاه اتمی زاپوریژیا و مناطق اطراف آن به منظور اخلال در کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرده‌اند.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرده‌است که نیروهای اوکراینی روز جمعه بار دیگر تلاش کردند تا این نیروگاه را با وجود بازرسان آژانس انرژی اتمی تصرف کنند.  این وزارتخانه مدعی شده است که هواپیماها و هلی‌کوپترهای روسیه، نیروهای اوکراینی را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌اند.
در مقابل، مقام‌های محلی اوکراین مسکو را متهم کرده‌اند که دو شهر مشرف به نیروگاه را هدف حملات موشکی قرار داده‌اند.
موضوعی که باعث نگرانی‌ بیشتر جامعه جهانی شده، احتمال نشت مواد رادیواکتیو در نیروگاه اتمی زاپوریژیا و وقوع یک فاجعه هسته‌ای در پی بمباران این نیروگاه و مناطق اطراف آن است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار