۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۱
هوای مشهد در وضعیت بحرانی + فیلم

خراسان رضوی کیفیت لحظه‌ای هوای مشهد با شاخص ۳۱۰ در وضعیت بحرانی و خطرناک قرار دارد و از تمام ایستگاه‌های سطح شهر وضعیت قرمز گزارش شده است.

ایرنا: بنا بر اعلام مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد و بر اساس آخرین اطلاعات واصله از ایستگاه‌های سطح شهر، میانگین شاخص کیفیت هوا از کل ایستگاه‌های مشهد در ۲۴ ساعت گذشته با عدد ۱۷۵ در وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌ها گزارش شده است.

شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای مشهد نیز با عدد ۳۱۰ و در شرایط بحرانی برای تمام گروه‌ها قرار دارد.

درحال‌حاضر از ایستگاه‌های فعال سنجش کیفیت هوا در سطح مشهد شامل الهیه، آوینی، چمن، شهر، خیام شمالی، خاقانی، هفت‌حوض و سرافرازان وضعیت قرمز و هوای ناسالم برای تمام گروه‌ها گزارش کرده‌اند.

تغییرات ساعتی شاخص کیفیت هوای مشهد نیز از ساعت ۳ بامداد ۱۵ مردادماه تا ساعت ۷ امروز، افزایش آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

در سطح شهر مشهد ۲۳ ایستگاه سنجش کیفیت هوا فعالیت دارد که روزانه از ۱۰ الی ۲۰ ایستگاه گزارش کیفیت هوا اعلام می‌شود. برخی از ایستگاه‌ها به دلیل سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرات، خرابی و... به‌صورت موقت در شبکه فعال نیست.

کیفیت هوای مشهد از ابتدای امسال تاکنون ۶ روز پاک و ۱۰۰ روز قابل‌قبول، ۳۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای بسیار ناسالم بوده است. سال گذشته مشهد ۳۵ روز هوای پاک، ۲۳۵ روز هوای قابل‌قبول، ۸۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها را گزارش کرده است.

در شرایطی که کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌ها گزارش می‌شود، احتمال افزایش بروز علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان وجود دارد و بهتر است افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

شاخص کلی کیفیت هوا در وضعیت پاک از صفر تا ۵۰ ای. کیو.‌ای و در وضعیت قابل‌قبول بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو.‌ای است. به همین ترتیب اگر شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی قرار بگیرد، وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است. شاخص عدد ۱۵۱ تا ۲۰۰ وضعیت هوای ناسالم برای همه گروه‌ها، عدد ۲۰۱ تا ۳۰۰ وضعیت خیلی ناسالم و بالاتر از عدد ۳۰۰ بحرانی و خطرناک را نشان می‌دهد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha