۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۱
تراس حکم نخست‌وزیری را از ملکه الیزابت دریافت کرد

لیز تراس بعد از دیدار با ملکه الیزابت در اقامتگاه او در اسکاتلند، رسما کار خود به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا آغاز کرد.

فردای اقتصاد: لیز تراس بعد از دیدار با ملکه الیزابت، رسما کار خود به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا آغاز کرد.
پیش از او بوریس جانسون برای تقدیم استعفای خود، در اقامتگاه ملکه بریتانیا در اسکاتلند با او دیدار کرده بود.
جانسون در سخنرانی خداحافظی خود از اعضای حزب حاکم محافظه‌کار خواست که در این «دوران سخت اقتصادی» از لیز تراس، جانشین او حمایت کنند.
تراس روز دوشنبه پنج سپتامبر به عنوان رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا انتخاب شد و با جانشینی بوریس جانسون به نخست وزیری این کشور رسید.
او سومین نخست وزیر زن بریتانیا بعد از مارگارت تاچر و ترزا می -هر دو از حزب محافظه‌کار- و پنجاه و ششمین ساکن خانه شماره ده داونینگ استریت است.
پیروزی او در انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار پایان دوره پرتلاطم رهبری و نخست وزیری بوریس جانسون را رقم زد؛ کمتر از سه سال بعد از آن که پیروزی چشمگیری در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۹ به دست آورده‌بود.
تراس که هم‌زمان با بحران روزافزون اقتصادی به نخست وزیر بریتانیا رسیده وعده اقدام فوری برای مقابله با قیمت سرسام‌آور انرژی و همین طور کاهش مالیات داده تا ریسک رکود اقتصادی را کاهش دهد.

سخنان خداحافظی بوریس جانسون

بوریس جانسون در سخنرانی خداحافظی خود به مشکلات جدی تراس اشاره کرد که با انتقال قدرت به میراث خواهد برد و اذعان کرد که «دوره‌ اقتصادی سختی» در انتظار او خواهد بود.
جانسون خواهان پایان دادن به اختلافات سیاسی در میان هم‌حزبی‌های خود شد و از آنها خواست که با حمایت از برنامه‌ها و کابینه تراس به بهبود وضعیت مردم کمک کنند.
او با دفاع از عملکرد خود از همکارانش در کابینه قدردانی کرد که توانستند «برگزیت را به سرانجام برسانند»، «سریع‌ترین برنامه واکسیناسیون در اروپا» را اجرا کنند و «تامین سریع تسلیحات برای اوکراین را ساماندهی کنند.»
دوره نخست وزیری جانسون از پرماجراترین دوره‌ها در صحنه سیاست بریتانیا بود که با شدیدترین انتقادها روبرو شد. سیاست‌های جانسون و رسوایی‌های پی‌درپی دوره زمامداری او در نهایت به شورش سیاسی هم‌حزبی‌هایش منجر شد و او مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد.
جانسون درباره عملکرد سیاسی و آینده حرفه‌ایش، خود را به «یکی از آن پرتابگرهای راکت» تشبیه کرد که «کارش را انجام داده است.»
او گفت «من به آرامی وارد جو خواهم شد و در گوشه‌ای دوردست و ناپیدا در اقیانوس فرود خواهم آمد.»
جانسون خود را با سینسیناتوس، سیاستمدار و سردار نظامی روم باستان مقایسه کرد که بعد از نبرد با دشمن به مزرعه‌اش بازگشت. هر چند که برخی مورخان معتقدند که این سردار رومی بار دیگر بعد از بازنشستگی، رهبری رم را به دست گرفت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار