۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲
پیش‌ بینی بورس فردا ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

بورس تهران امروز نیز روندی متعادل و مثبت را در پیش گرفت اما با وجود انتشار خبرهایی در رابطه با فرموله شدن نرخ خوراک و احتمال تغییر نرخ ارز فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا، قدرت روند به اندازه انتظار اهالی بازار سرمایه بالا نیست. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

فردای اقتصاد: برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

مسیر صعودی در بورس تهران به آرامی در حال طی شدن است اگرچه برخی صنایع عملکرد بهتری را نسبت به دیگران به نمایش گذاشتند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک افزایش ۰.۳ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۱۱۱ میلیون واحدی ایستاد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی مشابه شاخص کل، با یک افزایش ۰.۲۸ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز اگرچه به قدرت روزهای هفته گذشته نبود و با کاهش همراه شده اما با ثبت عدد ۵۱۲۶ میلیارد تومانی، در محدوده‌های قابل قبولی نسبت به هفته‌های قبل قرار گرفت که این موضوع با خروج پول ۱۳۲ میلیارد تومانی همراه بود.

انتشار خبر وزیر اقتصاد در رابطه با فرموله شدن نرخ خوراک در روز گذشته، یکی از مهم‌ترین اتفاقات چند ماه اخیر بازار سهام بود که البته همچنان بورسی‌ها واکنش قدرتمندی به آن نشان نداده‌اند. برخی اعتقاد دارند که وجود ابهام در برخی مسائل این فرمول و مشخص نبودن نرخ گازها و قیمت دلار محاسباتی در آن باعث شده تحلیلگران فعلا نتوانند نرخ مشخصی را در تحلیل‌های خود برای سودآوری شرکت‌ها لحاظ کنند. از سمت دیگر افزایش ضریب نرخ سوخت صنایع را نیز دلیل دیگری بر عدم افزایش تقاضا در بازار می‌دانند. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به مسیر تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

ابهام در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

چندی پیش بود که مهدوی ابهر دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، عنوان کرد که نتیجه جلسه مشترک وزیر صمت، اقتصاد و نفت با معاون اول رئیس جمهور، فرموله شدن قیمت گذاری خوراک  و گاز صنایع بود و همین ادعا در کنار تاییدیه خاندوزی، وزیر اقتصاد، در رابطه با تصمیمات جدید دولت برای صنایع، جرقه‌ برگشت بورس به مسیر صعودی را ایجاد کرد. از همین رو بورسی‌ها به شتاب خوبی شروع به خرید سهام کردند تا اینکه امروز وزیر اقتصاد طی توییتی از تصمیم نهایی این موضوع رونمایی کرد و مشخص شد که با عقب‌نشینی دولت، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمول سال ۹۴ بازگشته است.

این اما تمام ماجرا نبود و وجود بندهایی در این نامه، ابهامات جدیدی را برای سهامداران ایجاد کرد. در این نامه ذکر شده که با وجود برگشت نرخ خوراک به فرمول ۸ سال قبل، کف نرخ هاب‌های خارجی نباید زیر ۵ هزار تومان باشد و سقف آن نیز نباید از میانگین نرخ گاز صادراتی در ماه گذشته پیشی بگیرد که بعضا نرخ ۳۰ سنتی را برای آن در نظر می‌گیرند. این اتفاق اگرچه نسبت به نرخ ثابت ۷ هزار تومانی بهتر است اما به دلیل مشخص نبودن قیمت گاز صادراتی ایران و همچنین نرخ تسعیر دلار، امکان محاسبه و پیش‌بینی سود شرکت‌ها برای تحلیلگران میسر نیست. در این میان برخی شنیده‌ها از احتمال آزادسازی نرخ دلار پتروشیمی‌ها طی روزها و هفته‌های آتی خبر می‌دهند در صورت چنین اتفاقی، احتمالا دلار نرخ خوراک نیز به حوالی ۳۸ هزار تومان افزایش خواهد داشت. برخی تحلیل‌های اولیه از سمت کارشناسان بازار سرمایه از نرخی حوالی ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان برای خوراک پتروشیمی‌ها خبر می‌دهد.

روزهای کم‌رمق خودروسازان بورسی

درپی نامه اعتراضی شورای رقابت به رئیس‌جمهور درخصوص تبعات تامین ارز خودروسازان از محل صادرات خود، «منوچهر منطقی» معاون وزیر صمت در نامه به شورای رقابت این مساله را تکذیب و تاکید کرد: تغییری در تخصیص ارز خودروسازان به وجود نیامده و نگرانی از این بابت نیست. ۲۲ مرداد امسال توکلی مدیرکل خودرو وزارت صمت، در نامه‌ای از خودروسازان خواسته بود برای تأمین ارز مورد نیاز به فکر صادرات باشند یا اینکه از دیگر صادرکنندگان ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند. انتشار این نامه باعث شد تا شورای رقابت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کند در شرایط ثبات بازار خودرو انتشار این نامه‌ها بر التهابات بازار اضافه خواهد دارد. در این نامه تاکید شد: نامه مدیرکل دفتر صنایع خودرو در خصوص «خودروهای مونتاژی» موضوع فصل (۹۸) بوده که تاکنون نیز از محل ارز غیر از نیما نظیر تهاتر، صادرات و ارز اشخاصی استفاده می‌شد. لذا تغییر خاصی در این خصوص به وجود نیامده است.

از سمتی خاندوزی، وزیر اقتصاد، نیز در مصاحبه‌ای عنوان کرد که این وزارتخانه با همکاری وزارت صمت در تلاش است که روند واگذاری سهام خودروسازان و شرکت‌های تودلی آن‌ها با سرعت بیشتری انجام شود. اگرچه خبرهای منتشر شده برای این گروه رنگ و بوی سبزی دارد اما رنگ سرخ نماد این شرکت‌ها در بازار سهام نشان از عدم توجه به این موضوع دارد و بورسی‌ها همچنان به اقدامات مثبت در جهت رفع مشکلات این گروه خوشبین نیستند.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند اما همانطور که در نمودار پیداست، در ناحیه زرد رنگ، محدوده مقاومتی مهمی وجود دارد که شاخص کل فعلا نتوانسته به صورت کامل از آن خارج شود و در کنار آن حضور کندل‌ها در ابرکومو نیز بر این روند نوسانی و کم‌رمق افزوده است. به نظر می‌رسد که روند صعودی اصلی بازار با گذشت از محدوده ۲.۱۴ میلیون واحدی آغاز شود.

پیش‌ بینی بورس فردا ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

پیش بینی بورس فردا

فرموله شدن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بهبود شرایط در بازارهای جهانی و قیمت‌ کامودیتی‌ها، برخی خبرهای مثبت برای گروه خودرویی و بسیاری موارد دیگر باعث شده که بورس تهران شرایط به مراتب بهتری را نسبت به هفته‌های گذشته داشته باشد اما همچنان برخی عنوان می‌کنند که رکود حاکم بر بازارها و تلاش‌های سیاستگذار برای کنترل تورم و تداوم سیاست‌های انقباضی، منجر به روندی کم‌رمق در بازار سهام خواهد شد. با توجه به تمامی نکات ذکر شده در بالا، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز روزی متعادل و مثبت را سپری کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار