۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳
بورس برای صعود در انتظار چیست؟

به گفته امین شجاعی پول بزرگ فارغ از مقوله ارزندگی، وارد سهامی می‌شود که توان ایجاد تحرکات را داشته باشد.

فردای اقتصاد: این دکترای اقتصاد بین‌الملل معتقد است، بازار از سال ۱۳۹۷ تا کنون بیش از حد معقول و واقعیات موجود به سمت پول محوری حرکت کرده است.

امین شجاعی در برنامه امروز بورسان عنوان کرد: حرکت پول‌های بزرگ در سهام شرکت‌هاست که روندها را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: افتتاح نیروگاه فولاد مبارکه را می‌توان به عنوان خبر مثبت بازار در نظر گرفت اما چرا نماد معاملاتی این شرکت منفی است؟ متاسفانه بازار توجهی به ارزندگی ندارد و وزنی به افق سرمایه‌گذاری یک شرکت نمی‌دهد. عمدتا در بازار حرکت پشت سر پول‌های بزرگ مشاهده می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اکنون در شرف انتشار گزارشات ۶ ماهه شرکت‌ها قرار داریم. بعضا مشاهده می‌شود که انتشار گزارش‌های خیلی خوب توسط شرکت در نهایت منجر به تحرکات مثبت یک الی ۲ روزه در سطح معاملات می‌شود.

به باور شجاعی پول بزرگ فارغ از مقوله ارزندگی، وارد سهامی می‌شود که توان ایجاد تحرکات را داشته باشد.

در تمام بازارها ۲ نوع پول داریم، نخست پولی که مختص همان بازار است و دیگری پولی که از خارج وارد بازار می‌شود.

معامله‌گران بازار سهام عمدتا منابع مالی خود را وارد سایر بازارهای رقیب نمی‌کنند و با پول حرکت خواهند کرد. در اینجا فقط جابجایی در سهام، اوراق مشتقه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و... صورت می‌گیرد.

وی گفت: پول نوع دومی که در بازارهای موازی وجود دارد باعث ایجاد تحرکات می‌شود. به عبارتی، اگر در یک بازار تحرکاتی مشاهده شود در واقع بخشی از پول‌هایی که از جنس نوع دوم هستند باعث ایجاد گردش شده‌اند.

پول فعلی که در بازار وجود دارد اتفاقا از جنس بازار سرمایه بوده و توانی برای ایجاد تحرک ندارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است که بازارها با مشکل گردش نقدینگی مواجه هستند.

در برنامه امروز بورسان امین شجاعی دکترای اقتصاد بین‌الملل به ارزیابی وضعیت جاری و چشم‌انداز آتی معاملات بازار سهام پرداخت. در ادامه هم مهدیه علیجانی کارشناس بازار سرمایه عملکرد معاملات در بورس کالا را بررسی کرد. در بخش پایانی، کیوان شیدانی مدیر عامل شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس به تشریح جزئیاتی از پذیره‌نویسی بزرگ‌ترین زیست پالایشگاه ایران پرداخت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار