۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۵
پوست‌اندازی در نظام وکالت ایران

چرا خدمات حقوقی در ایران گران است؟ آیا محدودیت‌هایی که تا کنون برای اخذ پروانه وکالت برای فارغ‌التحصیلان رشته‌ی حقوق شده، ضروری است؟ چرا با وجود انتقادهایی که درباره ضرورت تحول در نظام وکالت کشور مطرح می‌شود اقدام موثری در این حوزه صورت نمی‌گیرد؟

ضرورت ایجاد تحول در نظام وکالت کشور مدت‌هاست که مورد بحث تحلیلگران حقوقی کشور قرار دارد. با این حال نه از جانب صنف و نه از جانب حاکمیت اقدام اساسی برای ایجاد چنین تحولی صورت نمی‌گیرد. البته هر از گاهی دولت یا مجلس تلاش‌هایی جهت تغییر در برخی قوانین مربوط به نظام وکالت کشور انجام می‌دهند ولی اقداماتشان اغلب از جانب وکلا و اعضای کانون وکلای سرتاسرکشور مورد اعتراض و انتقاد قرار می‌گیرد. عمدتا انتقادها مبتنی بر این است که برخی سیاسیون تلاش دارند استقلال کانون وکلا را از بین ببرند. از سوی دیگر کانون وکلا هم متهم است که چرا خود برای رقم زدن تحولات ضروری اقدام نمی‌کند؟ بسیاری بر این باورند که با توجه به بنیه‌ی علمی موجود در کانون وکلای ایران بهتر آن است که این نهاد خود اقدام به ایجاد تحول در نظام وکالت کرده تا مجلس و دولت هر یک به دنبال تصویب قانون‌های مختلف و وصله‌پینه کردن مشکلات موجود در این عرصه نباشند. 
فرشید فرحناکیان، عضو هیئت مدیره کانون وکلای تهران، حسین قربان‌زاده، مشاور وزیر اقتصاد و علی میرزاخانی، سردبیر فردای اقتصاد در میزگردی از ضرورت‌های تحول در نظام وکالت در ایران سخن گفتند.

نسخه صوتی این نشست را اینجا بشنوید:

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار