۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸
جایگاه تهران در فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا

فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی توسط اکونومیست منتشر شد. سنگاپور و زوریخ گران ترین و دمشق و تهران ارزان‌ترین شهرها شدند.

فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی توسط اکونومیست منتشر شد. بر اساس این گزارش که هزینه زندگی (بدون اجاره‌بها) را محاسبه می‌کند، در سال گذشته سنگاپور برای نهمین بار طی یازده سال گذشته و زوریخ سوئیس در جایگاه گران‌ترین شهرهای دنیا قرار گرفتند. در رتبه‌های بعدی هم ژنو سوئیس نیویورک و هنگ کنگ قرار دارند.

در سمت مقابل جدول هم دمشق و تهران ارزان‌ترین شهرهای مورد بررسی اکونومیست برای زندگی بوده‌اند. طرابلس،‌ کراچی و تاشکند دیگر شهرها با هزینه زندگی پایین بوده‌اند.

جایگاه تهران در فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا

بحران جهانی هزینه زندگی که در سال 2022 آغاز شد، اکنون آنقدر بخشی از زندگی روزمره است که در حال ورود به زبان عامیانه است. به‌طوری که اخیرا واژه جدید "cozzie livs" توسط یک موسسه دیکشنری واژه سال استرالیا شده است. آخرین نظرسنجی جهانی هزینه زندگی توسط اکونومیست، تأیید می‌کند که تورم در سرتاسر جهان همچنان بالاست: قیمت 200 محصول و خدماتی که در این نظرسنجی رصد می‌شود به طور متوسط 7.4 درصد در سال گذشته افزایش یافته است. این میزان نسبت به 8.1 درصد در سال 2022 اندکی کاهش یافته است، اما بسیار بالاتر از میانگین 2.9 درصدی در پنج سال گذشته است.

امسال در رتبه اول گران‌ترین شهرها سنگاپور و زوریخ قرار گرفتند. سنگاپور با رتبه اول غریبه نیست: این کشور در 9 سال از 11 سال گذشته به عنوان گران‌ترین مکان برای زندگی رتبه‌بندی شده است. به عنوان مثال هزینه گواهینامه مورد نیاز برای داشتن خودرو (که دولت می‌خواهد از آن جلوگیری کند) اخیراً به بیش از 106 هزار دلار رسیده است. 

جایگاه تهران در فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا

در همین حال زوریخ نسبت به سال گذشته پنج پله جهش داشته است. بزرگترین شهر سوئیس همیشه گران است. در سال 2020 به طور مشترک اول شد و به ندرت از ده رتبه بالای جدول خارج می‌شود. صعود آن به بالای شاخص بیشتر به این دلیل است که فرانک سوئیس در سال گذشته بیش از 10 درصد در برابر دلار افزایش یافته است. (شهر معیار این نظرسنجی نیویورک است، بنابراین اگر واحد پول یک کشور تقویت شود، شهرهای آن به طور کلی در رتبه‌بندی بالاتر می‌روند.)

شهرهای اروپای غربی، از جمله کپنهاگ، دوبلین و وین، حدود نیمی از 20 مکان برتر را به خود اختصاص داده اند. افزایش قیمت یکی از دلایل آن است. مورد دیگر این است که بانک مرکزی اروپا در سال 2023 شش بار نرخ بهره را افزایش داد تا تورم را مهار کند که باعث شد یورو در برابر دلار 7 درصد افزایش یابد. شهرهای آمریکای شمالی امسال در رتبه بندی سقوط کردند: نیویورک، گران ترین شهر مشترک سال گذشته با سنگاپور، به رتبه سوم سقوط کرد.

سه شهری که بیشترین جهش را داشتند سانتیاگو دو کوئرتارو و آگواسکالینتس در مکزیک و پایتخت کاستاریکا، سن خوزه بودند. پکن یکی از چهار شهر چین در میان ده شهر بزرگ چین بود که در این رتبه‌بندی افت کرده است. این نشان دهنده کاهش ارزش یوان چین و تزلزل روند بهبود چین بعد از همه‌گیری کرونا است. مسکو و سن پترزبورگ با 105 و 74 پله سقوط به ترتیب در رده 142 و 147 قرار گرفتند. روبل در برابر دلار به دلیل تحریم های غرب بر نفت روسیه و سطوح بالای هزینه‌های نظامی سقوط داشته است.

در گزارش سال گذشته، اکونومیست به درستی پیش‌بینی کرد که قیمت‌های انرژی و مشکلات زنجیره تامین در سال 2023 کاهش می‌یابد. بعید است نرخ بهره به زودی کاهش یابد و این اتفاق رشد اقتصادی را محدود خواهد کرد. اگر جنگ اسرائیل و حماس در خاورمیانه گسترش یابد، قیمت انرژی ممکن است دوباره افزایش یابد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار