۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸
تولید خودروی ایران بالاتر از اروپا؟

انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا از کاهش ۸درصدی تولید خودروهای سواری ایران طی ۹ماهه ۲۰۲۳ خبر داد و با وجود این اعلام کرد ایران در این دوره بیشتر از کشورهای صنعتی مثل فرانسه و انگلیس خودرو تولید کرده است.

تسنیم: انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا کل خودروهای سواری تولیدی دنیا در ۹ماهه امسال میلادی را ۵۵ میلیون و ۱۳۴ هزار دستگاه اعلام کرد.

تولید خودروهای سواری دنیا در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳ با رشد حدود ۱۰درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. در ۹ماهه سال قبل ۵۰ میلیون و ۲۱۲ هزار دستگاه خودروی سواری در دنیا تولید شده بود.

سهم ۱.۵درصدی ایران از کل تولید خودروهای سواری جهان

این انجمن تخصصی اروپایی از کاهش تولید خودروهای سواری در ایران طی ۹ماهه امسال میلادی خبر داده است.

ایران در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر سال قبل ۹۱۱ هزار و ۱۳۷ دستگاه خودروی سواری تولید کرده بود، اما در مدت مشابه امسال تولید خودروهای سواری در ایران با کاهش ۸درصدی مواجه شده و به ۸۳۷ هزار و ۳۱۱ دستگاه رسیده است.

بر اساس این گزارش، ایران سهم ۱.۵درصدی از کل تولید خودروهای سواری دنیا در ۹ماهه امسال داشته است.

ایران با وجود کاهش تولید خود همچنان از بسیاری کشورهای صنعتی خودروی سواری بیشتری تولید کرده است. تولید خودروی سواری در ایران طی ۹ماهه امسال میلادی بیشتر از انگلیس، روسیه، ترکیه، تایلند، ایتالیا، و حتی فرانسه بوده است. ایران بیش از دو برابر ایتالیا در این دوره خودرو تولید کرده است. تولید خودروی سواری در فرانسه طی این مدت ۷۲۰ هزار دستگاه و در انگلیس ۶۵۷ هزار دستگاه بوده است.

تولید یک‌سوم خودروهای سواری جهان در چین

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروی سواری جهان در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال بوده به‌طوری که ۱۷ میلیون و ۵۳۷ هزار دستگاه خودروی سواری در این مدت تولید کرده و سهم حدود ۳۲درصدی از کل تولیدات جهان را به خود اختصاص داده است. تولید خودروی چین حدود ۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

آمریکا با تولید ۵ میلیون و ۸۴۸ هزار دستگاه خودروی سواری در رتبه دوم و ژاپن با ۵ میلیون و ۶۳۲ هزار دستگاه در رتبه سوم از این نظر قرار داشته‌اند. تولید خودروی آمریکا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است و تولید ژاپن با رشد بیش از ۱۸درصدی مواجه شده است.

روسیه که به‌دلیل جنگ اوکراین با تحریم‌های غرب روبه‌رو شده و در ۹ماهه سال قبل با افت ۶۶درصدی تولید خودروهای سواری مواجه شده بود در ۹ماهه امسال نیز شاهد افت ۹درصدی تولیدات خود بوده است. تولید خودروی سواری روسیه در این دوره به ۳۱۲ هزار دستگاه بالغ شده است.

میزان تولید خودروهای سواری در برخی کشورهای دیگر در ۹ماهه ۲۰۲۳ عبارت است از: ترکیه ۶۸۴ هزار دستگاه، هند ۳ میلیون و ۵۵۷ هزار دستگاه، کره جنوبی ۲ میلیون و ۹۳۴ هزار دستگاه، اندونزی ۸۶۵ هزار دستگاه، آلمان ۲ میلیون و ۹۷۳ هزار دستگاه، ایتالیا ۴۱۲ هزار دستگاه، سوئد ۲۱۸ هزار دستگاه و بلژیک ۲۱۳ هزار دستگاه.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها