دو اتفاق عجیب در بازار مسکن

قیمت ملک در تهران مرز ۷۵ میلیون تومانی را از دست داد
۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶
دو اتفاق عجیب در بازار مسکن

از تابستان امسال بازار مسکن آرام گرفت. به طوری که در ۵ ماه از دو فصل تابستان و پاییز سال جاری تورم ماهانه مسکن منفی بود.

متوسط قیمت مسکن در تهران در اردیبهشت‌ماه سال جاری از مرز ۷۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع گذشت. اتفاقی که باعث شد تا قیمت دلاری مسکن به بیش از ۱۵۰۰ دلار برسد که یکی از بالاترین سطوح تاریخی قیمت مسکن محسوب می‌شود. اما در آذرماه به واسطه افت ۲.۲ درصدی قیمت ملک در پایتخت، بعد از ۸ ماه سطح ۷۵ میلیون تومانی واگذار شد و متوسط قیمت مسکن به حدود ۷۴ میلیون تومان رسید.

بعد از رشدهای تندوتیز قیمت مسکن در زمستان سال گذشته و بهار امسال که در مجموع طی ۲ فصل ۶۶ درصد رشد قیمت را شاهد بودیم، از تابستان امسال بازار مسکن آرام گرفت. به طوری که در ۵ ماه از دو فصل تابستان و پاییز سال جاری تورم ماهانه مسکن منفی بود. البته به واسطه چسبندگی بالای قیمت مسکن این افت‌ها چندان قابل توجه نبوده است. به طوری که طی این دو فصل قیمت مسکن کمتر از ۶ درصد کاهش داشته که با جهش ۶۶ درصدی آن در دو فصل قبلش چندان قابل مقایسه نیست.

نکته مهم معاملات مسکن در آذرماه افت سنگین ۱۲ درصدی متوسط قیمت‌ها در منطقه ۲۲ پایتخت بود. به طوری که هر متر مربع ملک مسکونی در این منطقه از ۶۲ میلیون تومان به ۵۴ میلیون تومان رسید. این اتفاق باعث شد تا بازدهی یک ساله مسکن در منطقه ۲۲ به تنها ۲۵ درصد محدود شود که نسبت به رشد ۵۴ درصدی متوسط قیمت مسکن در کل شهر بسیار کمتر است. بعد از این منطقه، مناطق یک و ۲۰ هم دو منطقه دیگری بودند که بازدهی یک ساله مسکن در آن‌ها حدود ۲۰ واحد درصد کمتر از متوسط شهر بود. منطقه ۲۰ هم در ماه گذشته با افت سنگین ۸.۲ درصدی قیمت‌ها مواجه بوده است. هر چند میزان افت قیمت مسکن در منطقه یک طی آذرماه کمتر از کل شهر بوده اما در آبان این منطقه هم تورم منفی ۹.۵ درصدی را تجربه کرده بود. به این ترتیب به نظر می‌رسد مناطقی که طی سال‌های قبل به سردمداران رشد قیمت معروف بوده‌اند اکنون کمترین بازدهی را داشته‌اند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار