۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
تورم برای پیش‌بینی نرخ دلار کافی است؟

با وجود تورم، نرخ دلار مانند هر کالای دیگر افزایش خواهد یافت. اما می‌توان در کوتاه‌مدت بر اساس صرفا نرخ تورم، قیمت دلار را پیش‌بینی کنیم؟

فردای اقتصاد: بر اساس نمودار زیر، شاخص قیمت ارز و شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده شهری در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال ۱۳۸۱، ۶۴ برابر و ۵۷ برابر شده است (سال پایه در این نمودار ۱۳۸۱ است و برای مقایسه بهتر دو شاخص ذکر شده در این سال ۱ در نظر گرفته شده است). اگرچه به دلایل مخلف از جمله تحریم‌های بین‌المللی، انتظارات تورمی و درآمدهای نفتی کشور در بازه زمانی بررسی شده، این دو شاخص بایکدیگر همپوشانی کامل ندارند، اما این نمودار نشان‌دهنده رابطه تورم و نرخ ارز در بلندمدت است.

برای خرید دلار چقدر می‌توان به تورم اعتماد کرد؟

اما برای سرمایه‌گذاران این سوال مطرح است که می‌توان در کوتاه مدت و برای پیش‌بینی نرخ دلار تنها به نرخ تورم اکتفا کرد؟

در نمودار زیر ستون‌های قرمز رنگ تورم شهری و ستون‌های زرد رنگ نرخ رشد ارز را نشان می‌دهد؛ از ابتدای دهه ۸۰، ۱۵ سال نرخ تورم بیشتر از نرخ رشد دلار بوده و فقط ۷ سال نرخ رشد دلار بیشتر از تورم بوده است. البته باید توجه داشت که این بدان معنا نیست که نرخ دلار کمتر از تورم رشد کرده است (همانطور که بر اساس نمودار قبلی، شاخص قیمت ارز بیش از تورم در ۲۲ سال گذشته رشد کرده است.)

همچنین طبق این نمودار عوامل گوناگون سبب شده تا در بیشتر سال‌ها، رشد نرخ ارز بیشتر و یا کمتر از تورم باشد و به همین دلیل می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که نرخ دلار در کوتاه مدت صرفا تابع نرخ تورم نیست.

برای مثال در سال ۱۳۸۶، علی‌رغم نرخ تورم ۱۷درصدی، نرخ رشد دلار صفر بوده است. در سال ۹۲ نیز با وجود نرخ تورم ۳۲ درصدی، ارز رشد منفی ۱۵ درصدی را تجربه کرده است.  در مقابل در سال ۹۷ و به دنبال خروج آمریکا از برجام، شاهد جهش نرخ دلار و رسیدن آن به ۱۸۵ درصد هستیم که در بازه زمانی مورد بررسی، بالاترین نرخ رشد ارز است.

برای خرید دلار چقدر می‌توان به تورم اعتماد کرد؟

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حامد IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
  شاید بتوان گفت پول هم به نوعی کالا محسوب میشود ، یا حداقل می تواند نماد کالایی باقابلیت تبدیل عام باشد ، لذا ارز خارجی به نوعی کالای وارداتی محسوب و به نوعی بدون شک تحت تاثیر تورم قرار خواهد گرفت و البته این بستگی به میزان تقاضا و از سویی میزان عرضه خواهد داشت .
 • حامد IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
  با سپاس از توضیحات علمی شما ، سرکار خانم حسینی
 • CH ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  بسمه تعالی انشاء الله خداوند کسانی را که باعث نا فرجامی بر جام شدند در این دنیا خوار ورسوا نماید ودر آخرت بر عذاب آنها بیفزاید!!
 • علی IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  در هر صورت این من بدبخت بازنشسته حقوق بگیر هستم که با تورم 50درصدی فقط 10درصد حقوقم بیشتر می شود وقدرت خریدم به یک دهم رسیده وباید شرمنده بیش از پیش زن وفرزندانم باشم وزیر بار نداری وندارم له وبی ارزشتر بشم و...
 • امیر IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  ممنون از اینکه نمودارهای ارائه شده در برنامه رو در سایت قرار می‌دین

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار