۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۶
سویه جدید کرونا به ایران رسید؟

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص آخرین وضعیت شیوع و مواد ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا در کشور توضیحاتی ارائه کرد.

ایسنا: رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در روزهای اخیر، موارد بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا افزایش یافته است، گفت: مطابق هر سال، معمولا در بهمن ماه ممکن است پیک کوچکی از آنفلوآنزا را داشته باشیم.

دکتر شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت بیماری‌های تنفسی در کشور، شیوع این بیماری‌ها در تابستان امسال را مورد اشاره قرار داد و گفت: در آن مقطع زمانی مقداری از موارد بیماری‌های تنفسی به دلیل کرونا و سویه‌های جدید آن بود و معمولا انتظار آن است که درپاییز و زمستان درگیر سویه‌های آنفلوآنزا باشیم و موارد این بیماری شدت بیشتری داشته باشد.

افزایش موارد ابتلا به آنفلوآنزا در روزهای اخیر

او با بیان اینکه معمولا موارد آنفلوآنزادر اواسط آبان شروع شده و در آذرماه به پیک می‌رسد و پس از آن نیز به‌تدریج کاهش می‌یابد، افزود: همچنین معمولا در بهمن ماه نیز ممکن است پیک کوچکی از آنفلوآنزا را داشته باشیم. امسال نیز همانطور که پیش‌بینی می‌شد بروز موارد آنفلوآنزا و سرماخوردگی‌ها چند هفته‌ای زودتر شروع شد و نیمه اول آذر ماه به حداکثر خود رسید و به‌تدریج هم از میزان بروز موارد کاسته شد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: البته در هفته‌های اخیر شاهد این هستیم که مقداری موارد بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا افزایش یافته است که بخشی از آن نیز به دلیل تغییرات هوا و کاهش دماست و مقداری هم مربوط به پیک دوم آنفلوآنزاست که البته معمولا انتظار است میزان بروز آن کم باشد.

او گفت: بنابراین در مجموع آنفلوآنزا معمولا دو پیک دارد؛ یکی آذر ماه به اوج خود می‌رسد و دیگری هم در بهمن ماه تقریبا مقداری افزایش موارد را داریم. در روزهای اخیر نیز سرماخوردگی‌ها بیشتر شده و مقداری نیز آنفلوآنزا افزایش موارد داشته است.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درحال‌حاضر آنفلوآنزا حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد موارد سرماخوردگی‌های سرپایی را تشکیل می‌دهد و کرونا هم کمتر از دو درصد سرماخوردگی‌ها را تشکیل می‌دهد.

او تاکید کرد: درحال‌حاضر بروز موارد کرونا پایین است و تقریبا در اغلب نقاط جهان همین طور است؛ چراکه با سویه‌های مختلف در گردش، در تابستان همه‌گیری را در بیشتر نقاط جهان داشتیم و همین موضوع یک ایمنی نسبی را نسبت به بیماری ایجاد می‌کند. در مجموع سویه‌های در گردش فعلی، علایم خفیف‌تری ایجاد می‌کنند و بنابراین افراد با علایم سرماخوردگی خفیف یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا اگر مراجعه کنند هم تست نمی‌دهند و بنابراین طبیعتا در آمار بروز کرونا ثبت نمی‌شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به رصد و دیده‌وری دقیق بیماری‌های تنفسی و از جمله کرونا در کشور، گفت: ماهانه صدها مورد سرماخوردگی را در سراسر کشور به صورت منظم در آزمایشگاه‌های مرجع آزمایش می‌کنیم و آمارهای مرتبط در سایت‌های مورد نظر سازمان بهداشت جهانی وارد می‌شود؛ کاری که همه کشورها انجام می‌دهند.

سویه جدید «JN۱» کرونا به ایران رسیده است؟

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره سویه JN۱ کرونا نیز گفت: این سویه ماه‌هاست که در کشورهای اروپایی شایع بوده و اکنون هم بیش از ۶۰ درصد موارد را تشکیل می‌دهد. JN۱ سویه‌ای است که گسترش سریعی دارد و البته در افرادی که در ماه‌های اخیر مبتلا شده‌اند، انتظار نداریم که دوباره و به این زودی مبتلا شوند. در مجموع علایم این سویه خفیف بوده و مورد خاصی را ایجاد نمی‌کند.

عرشی درباره شناسایی سویه JN۱ در ایران نیز گفت: هر سویه‌ای که در کشورهای اروپایی باشد، بعد از چند هفته در سایر کشورهای اطراف هم شایع می‌شود. قاعدتا در کشور ما نیز مانند سایر کشورها، درحال‌حاضر انواع و اقسام سویه‌های کرونا وجود دارد و این سویه را نیز ممکن است داشته باشیم ولی از آنجا که تعداد موارد کم است t طبیعتا ممکن است در آزمایشگاه‌های منطقه‌ای خود را نشان ندهد و شناسایی نشود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین در ادامه صحبت‌هایش درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا با توجه به عبور از زمان طلایی تزریق آن نیز به ایسنا گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا در نیمه دوم شهریور ماه است. طبیعتا وقتی به ماه‌های آخر سال نزدیک می‌شویم، گروه‌های هدف، سه - چهار ماه در معرض خطر بوده‌اند؛ بنابراین اگر افرادی هستند که مطمئن هستند آنفلوآنزا نگرفتند و پرخطر هم هستند، فصل زمستان و حتی در ماه دی و بهمن هم می‌توانند واکسن را تزریق کنند.

عرشی افزود: در مورد کرونا نیز برای امسال توصیه کرده بودیم که گروه‌های پرخطر و سنین بالای ۶۰ سال یک دوز را تزریق کنند؛ در مجموع دستورالعمل کشوری واکسیناسیون کرونا در قوت خود باقی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش توصیه کرد: افراد دچار سرماخوردگی حتما دو، سه روز در خانه بمانند و استراحت کنند تا به این ترتیب هم به بهبود حال خود کمک کنند و هم از انتقال بیماری به سایرین جلوگیری کنند. همچنین توصیه می‌شود که مبتلایان حتما از ماسک استفاده کنند. در صورت ابتلای کودکان و افراد سنین مدرسه و بروز علایم سرماخوردگی در آنها، این کودکان هم حتما در خانه استراحت کنند تا از شیوع بیماری‌های مشابه در کودکان در مدارس و همچنین مهدکودک‌ها جلوگیری شود

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha