سازوکار سرمایه‌گذاری در صندوق املاک و مستغلات
۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳

نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور بر روی یک ملک اداری راه‌اندازی شد. مدیر صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مدیریت ارزش مسکن از جزئیات این صندوق‌ها می‌گوید.

فردای اقتصاد: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با داوود حمزه، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مدیریت ارزش مسکن به بررسی جزئیات تشکیل این صندوق پرداخته شد.

مدیر صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مدیریت ارزش مسکن گفت: صندوق املاک و مستغلات (REIT) عملاً نوعی سرمایه‌گذاری خرد در در حوزه املاک و مستغلات توسط مردم است به این صورت که افراد می توانند به جای خرید یک واحد کامل ملک، اعم از مسکونی، تجاری یا اداری نسبت به خرید بخش کوچکی از یک ملک با سرمایه‌گذاری‌های خرد خود اقدام نمایند.

داوود حمزه افزود: یکی از تمایزهای این نوع سرمایه‌گذاری با صندوق زمین و ساختمان این است که صندوق‌های زمین و ساختمان به صورت پروژه تعریف شده که پس از اتمام ساخت مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما صندوق‌های ریت، بر روی ملک ساخته شده در حال بهره‌برداری تاسیس می‌شود و سرمایه‌گذاران، علاوه بر بهره‌مندی از فرصت افزایش قیمت ملک، می‌توانند اجاره نیز دریافت کنند.

وی ادامه داد: حسب آنچه در امیدنامه پیشنهادی صندوق املاک و مستغلات «مدیریت ارزش مسکن» بعنوان نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور آمده است، پرداخت اجاره به صورت سه ماهه خواهد بود که پس از کسر هزینه‌های جاری به حساب دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واریز خواهد شد.

حمزه در ادامه درباره فرصتی که این صندوق برای فروش املاک مازاد شهرداری و بانک‌ها ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت مسکن در تهران تعداد خرید و فروش املاک با قیمت‌های بالا کاهش یافته است، اما در صندوق جدید این امکان وجود دارد که بخش قابل توجهی از این املاک به صورت یونیت بندی شده واگذار شوند که موجب افزایش نقدشوندگی در این بازار می‌شود.

مدیرعامل شرکت گروه مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه اظهار داشت: محدودیت حداقل سرمایه‌گذاری برای خریداران این صندوق‌ها وجود ندارد و افراد می‌توانند در حد چند میلیون تومان نیز در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند، ولی در عرضه اولیه نخستین ریت (REIT) کشور، احتمالاً محدودیت‌های معمول در پذیره‌نویسی‌های عرضه اولیه توسط سازمان بورس اعمال خواهد شد.

حمزه در ادامه اعلام کرد:  به منظور شفافیت بیشتر معاملات برای هر ملک یک صندوق مجزا تشکیل خواهد شد؛ نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور بر روی یک ملک اداری با متراژ مفید حدود ۹۰۰ متر مربع و عمر حدود ۱۴ سال در خیابان ملاصدرای تهران تاسیس شده است. مدیر این صندوق، نسبت به عقد قرارداد با شرکت صبا عمران بعنوان «مدیر بهره‌برداری» برای اجاره دادن و جمع آوری وجوه حاصل از اجاره صندوق اقدام نموده و وجوه حاصل را پس از کسر هزینه‌های جاری هر سه ماه یکبار به حساب دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واریز خواهد کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این صندوق به صورت صندوق قابل معامله (ETF) تاسیس شده و معامله خواهد شد، تاکید کرد: با توجه به معامله هر روزه واحدهای این صندوق در بازار فرابورس ایران عملاً امکان اعلام روزانه قیمت مدنظر فعالان بازار سرمایه برای ملک اداری نیز فراهم خواهد شد که این یکی از ویژگی‌های جدید و قابل توجه، و ابزاری جذاب برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

برچسب‌ها

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha