۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۰
اتمام حجت کمیسیون اصل ۹۰ با طلافروشان

علی خضریان:عقب نشینی دولت از اجرای قانون سامانه تجارت به نفع طلافروشان آثار سوء دارد. کمیسیون اصل نود اجازه عقب‌نشینی از قانون را به هیچ کسی نخواهد داد.

فردای اقتصاد: علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه هیچ استثنایی برای اجرای قانون سامانه تجارت وجود ندارد، گفت: کمیسیون اصل ۹۰ با هر کسی کوتاهی کند، برخورد می‌کند.

خضریان تاکید کرد: عقب‌نشینی دولت از اجرای قانون سامانه تجارت به نفع طلافروشان آثار سوء دارد و بر این اساس کمیسیون اصل نود بر اجرای قانون تأکید کرده و نسبت به طرز کار دستگاه‌هایی که در این امر کوتاهی کنند، از ابزارهای قانونی خود استفاده می‌کند و اجازه عقب‌نشینی از قانون را به هیچ کسی نخواهد داد.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر به دلیل عدم نظارت بر بازار طلا برخی سواستفاده‌گران، معاملات طلا را به پوششی برای اقدامات خلاف قانون خود، نظیر پولشویی، فرار مالیاتی، معاملات غیررسمی ارز و ایجاد تلاطمات ارزی همچنین خروج سرمایه بدل کرده‌اند.

خضریان افزود: بر اساس گزارش‌های نهادهای مسئول بررسی‌های به عمل آمده حاکی از آن است حجم قاچاق شمش و مصنوعات طلا بالغ بر چند میلیارد دلار است که این رقم سرسام‌آور موجب آسیب فراوان به صنعتگران و تولیدکنندگان این حوزه شده و کشور را از حجم اشتغال بالایی از افراد محروم ساخته است. همچنین در کنار همه این موارد شاهد فروش برخی مصنوعات عیار پایین، تقلبی و سکه‌های غیربانکی در بازار هستیم که موجب خسارت فراوان به عموم مردم شده است و حتی سکه‌های تحویلی بانک مرکزی در بازار به دلایل واهی به قیمت سکه غیربانکی از مردم خریداری می‌شود و عملاً مسئول پاسخگویی در این حوزه، وجود ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت اجرای ضوابط تبصره ۴ ماده ۱۸ و اجرای سامانه تجارت برای همه اصناف از جمله صنف طلا اظهار کرد: بر اساس ضوابط اختصاصی تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای فلزات گران‌بها و گوهرسنگ‌ها که در مردادماه ۱۴۰۱ ابلاغ شد، یکی از گروه‌های کالایی مورد تأکید قانون تولیدکنندگان و فروشندگان طلا، سکه و مصنوعات آنها است و انتظارها بر این بود که تمامی اقداماتی که صورت گرفته در این صنف اعم از خرید، فروش و نگهداری که در قالب تبصره ۴ ماده ۱۸ تبیین شده است، در سامانه جامع تجارت ثبت شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: در گام اول انتظار می‌رفت موجودی‌ها در سامانه جامع تجارت ثبت شود تا شفافیت زنجیره تولید در اولین حلقه که موجودی است، محقق شود و پس از آن زمانی که این شفافیت حاصل شد، الباقی مسیر هم با همکاری نهادهای ذیربط و واحدهای صنفی طی شود.

خضریان تصریح کرد: در این میان مهم‌ترین مسأله طلافروشان با ثبت میزان موجودی طلا و کد ملی خریداران در هنگام فروش است و هرگونه عقب‌نشینی دولت از اجرای این قانون باعث می‌شود با عدم احراز هویت دارندگان و معامله‌کنندگان طلا، اعمال نظارت بر این صنف که در برخی موارد به محملی برای پولشویی، معاملات غیررسمی و تقلب مبدل شده، غیرممکن شود.

وی با بیان اینکه در صورت استنکاف صنف طلافروشان از قانون، سایر اصناف نیز این حق را برای خود قائل خواهند شد که از اجرای قانون استنکاف کنند، گفت: یکی دیگر از آثار عقب‌نشینی دولت از اجرای این قانون در برابر یکی از غیرحیاتی‌ترین اصناف کشور، اعتراض دیگر اصناف از پیوستن به سامانه‌های مهمی همچون سامانه جامع تجارت و سامانه مؤدیان است و برخورد غیرهمسان و ناعادلانه با اصناف قطعاً در آینده باعث ایجاد حس بی‌عدالتی در اصناف مختلف کشور می‌شود و تضییع حقوق اصنافی نظیر فروشندگان لوازم خانگی، داروخانه‌ها، تایر فروشان و فروشندگان کالای اساسی است که با اجرای درست ضوابط مذکور، در مسیر شفافیت با دولت و قانون‌گذار همراهی کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نظارت بر حسن اجرای قانون و شفافیت و البته مبارزه با ویژه‌خواری بر اساس قانون بخشی از وظایف کمیسیون اصل نود مجلس است و بر این اساس این کمیسیون بر اجرای قانون تأکید کرده و نسبت به طرز کار دستگاه‌هایی که در این امر کوتاهی کنند، از ابزارهای قانونی خود استفاده می‌کند و اجازه عقب‌نشینی از قانون را به هیچ کسی نخواهد داد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار