۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۳
واردات گوشی‌ های مسافری چقدر هزینه دارد؟

بالاخره اطلاعیه گمرک ایران برای محاسبه حقوق ورودی و سود بازرگانی گوشی‌های مسافری ابلاغ شد. در این ابلاغیه بیشترین سود بازرگانی به واردات گوشی های بالای ۶۰۰ دلار اختصاص دارد و گوشی های میان رده قیمتی کمترین سود بازرگانی را می پردازد.

همشهری آنلاین: گوشی‌های تلفن همراه اعم از تجاری و مسافری، برای ثبت ورود رسمی به کشور و قابل رجیستری شدن باید حقوق ورودی را طبق تعرفه تعیین شده از سوی دولت پرداخت کنند. بر اساس آخرین اطلاعیه گمرک ایران، سود بازرگانی گوشی‌های مسافری در سه پله بر اساس ارزش گوشی تلفن به میزان ۲ تا ۵۶ درصد محاسبه شده است.

پرداخت هزینه گمرکی گوشی تلفن همراه در زمان ورود به کشور، پیش‌نیاز قابل‌استفاده شدن دستگاه در شبکه مخابراتی کشور است و مسافرانی که همراه با خود موبایل وارد می‌کنند باید ضمن پرداخت این هزینه، رسید مربوطه را از گمرک ایران دریافت کنند تا دستگاه آنها قابل رجیستری شدن و فعالیت داشته باشد.

تعیین تعرفه واردات موبایل مسافری حواشی بسیاری داشته و حتی در دوره‌ای شایعه شد برای گوشی‌های برند آیفون که همه بالای ۶۰۰ دلار ارز دارند، ممنوعیت واردات اعمال می‌شود و در صورت رفع ممنوعیت نیز تعرفه ورودی ۹۶ درصد برای آنها اعمال خواهد شد.

حالا اما، محاسبات نهایی نرخ حقوق ورودی گوشی مسافری از سوی دفتر فناوری گمرک ایران ابلاغ شده است که کل موبایل‌های وارداتی به شیوه مسافری را بر اساس ارزش کالا، در سه دسته کمتر از ۱۵۰ دلار، بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار و بالاتر از ۶۰۰ دلار تقسیم‌بندی می‌کند. در این میان کمترین حقوق ورودی مربوط به گروه دوم و بالاترین میزان نیز برای گروه سوم اعمال شده است.

نکته قابل‌توجه اینکه از مجموع ارزش ریالی، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، ۱۰ درصد مالیات ارزش‌افزوده محاسبه و دریافت خواهد شد و طبق سالیان گذشته، نرخ هلال‌احمر به میزان یک درصد حقوق ورودی و مبلغ پسماند به میزان نیم در هزار ارزش کالا، اعمال می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha