۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
آخرین نظرسنجی انتخابات اسراییل؛ نتانیاهو باز می‌گردد؟

بر اساس آخرین نظرسنجی کانال ۱۳ اسراییل، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو پیشتاز است اما نمی‌تواند اکثریت را به دست آورد.

فردای اقتصاد: چهار روز قبل از برگزاری انتخابات اسرائیل، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ائتلاف بنیامین نتانیاهو، رهبر مخالفان، ۶۰ کرسی کنست (پارلمان اسراییل) را به‌ دست آورده‌است که تنها یک کرسی کمتر از اکثریت دارد. ائتلاف رقیب به رهبری یائیر لاپید، نخست وزیر، ۵۶ کرسی به‌دست آورد.
به گزارش هاآرتص، بر اساس نظرسنجی کانال ۱۳، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، ۳۰ کرسی و حزب یش‌آتید به رهبری یائیر لاپید، نخست وزیر کنونی، ۲۷ کرسی به‌دست خواهند آورد. حزب  صهیونیست مذهبی، که یک حزب راست افراطی به رهبری بزالل اسموتریچ و ایتامار بن گویر است، ۱۵ کرسی به دست خواهد آورد.
«حزب اتحاد ملی» شامل فهرست «مرتز»، «هداش تعال» و «عربی متحده» با چهار کرسی بالاتر از آستانه ۳.۲۵ درصدی انتخاباتی قرار دارند. بر اساس این نظرسنجی، حزب کارگر ۶ کرسی به دست خواهد آورد، در حالی که حزب «اتحاد یهودیت توراتی» هفت کرسی کسب خواهد کرد.
مطابق این نظرسنجی، حزب «بلد» که به رهبری سامی أبو شحاده که یک حزب سیاسی عرب است و حزب خانه یهودی، به رهبری آیلت شاکد، وزیر کشور، به کنست راه پیدا نمی‌کنند و به ترتیب ۱.۶ و ۱.۵ درصد آرا را به‌دست خواهند آورد.
بر اساس نظرسنجی شبکه ۱۲، لیکود ۳۱ کرسی و «یش آتید» به معنای «آینده آنجاست» ۲۵ کرسی به دست می‌آورند. صهیونیسم مذهبی راست افراطی، دارای ۱۵ کرسی است. حزب میانه‌روی وحدت ملی به ۱۱ کرسی، حزب مذهبی شاس ۸ کرسی و حزب «اتحاد یهودیت توراتی» هفت کرسی به دست خواهند آورد. «یسرائیل بتینو»، به معنای «اسراییل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، ۶ کرسی کسب خواهند کرد.
حزب کارگر که زمانی یک حزب اصلی به شمار می‌رفت، تنها ۵ کرسی به دست خواهد آورد. همانطور که حزب چپ گرای «مرتز» به معنای«نیرو» همان میزان کرسی کسب خواهند کرد. فهرست اتحاد عربی که بخشی از ائتلاف حاکم بود، ۴ کرسی و هدش تعال که یک فهرست مشترک عربی است نیز ۴ کرسی کسب خواهند کرد.
پارلمان اسراییل موسوم به کنست ۱۲۰ کرسی دارد که برای تشکیل کابینه به ۶۱ کرسی نیاز است.
 

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار