۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
واکنش سازمان هدفمندی به حذف یارانه خریداران دلار

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: خرید و فروش ارز فعالیت اقتصادی است و اطلاعات افراد در این زمینه در پایگاه اقتصادی خانوار ثبت می‌شود و به عنوان شاخصی در دهک‌بندی درآمد خانوار لحاظ می‌شود.

 ایرنا: «سیده طیبه حسینی» سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ دهک‌بندی و شناسایی خانوارهای پردرآمد برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با استفاده از بانک اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان و شاخص‌های تعیین شده افراد با درآمد بالا را شناسایی کرد و از اردیبهشت ماه دهک‌های پردرآمد حذف شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اظهارداشت: هم اکنون اطلاعات هویتی که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه مقرر کرده به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه و این اطلاعات در پایگاه اقتصادی خانوار سازمان هدفمندی و پایگاه رفاه ایرانیان ثبت می‌شود.

حسینی تصریح کرد: همانطور که تراکنش مالی و ‌درآمد جزو فعالیت اقتصادی است، خرید ارز نیز  نیز در این زمره قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه متولی دهک‌بندی خانوارها وزارت رفاه است، ادامه داد: دهک‌بندی از اردیبهشت ماه و براساس قانون بودجه ۱۴۰۱ انجام شد و چنانچه به طور قانونی این سازمان ملزم باشد مجددا این کار را انجام دهد؛ تکالیف برای این وزارتخانه مقرر و براساس آن انجام خواهد شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها بیان کرد: هم اکنون اطلاعات افرادی که ثبت نامی جدید هستند، به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال و آزمون وسع و دهک‌بندی خانوارها انجام می‌شود.

به گفته حسینی، علاوه بر ثبت نامی جدید افرادی که تغییر بُعد خانوار داشته باشند، جزو آزمون وسع قرار می‌گیرند و دهک بندی جدید برای آنها انجام می‌شود.
در روزهای گذشته هم‌زمان با نوسان نرخ ارز در بازار، تقاضا برای دریافت ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار ارز با کارت ملی و نرخ توافقی افزایش یافت، البته باید توجه داشت که بیشتر این افراد متقاضیان اصلی نیستند و برای بهره‌مندی از سود چند میلیونی این معامله به بازار مراجعه می‌کنند.

برخی افراد سودجو با پرداخت پول به سایرین کارت ملی آنها را گرفته و با آن و به نام آنها ارز خریداری می‌کنند تا در بازار آزاد بفروشند و سود کسب کنند. این موضوع بر میزان تقاضای کاذب در بازار ارز می‌افزاید و در مقابل نامی از خریدار و فروشند ارز واقعی ارز باقی نمی‌ماند. این موضوع واکنش بانک مرکزی و دستگاه قضایی را به دنبال داشت.

بر این اساس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پیامکی به افراد اعلام کرد که با توجه به مشاهده مواردی از سوءاستفاده دلالان از کارت ملی افراد برای خرید ارز با هدف سودجویی و تبعات این اقدام غیرقانونی برای دارنده کارت، دقت داشته باشید خرید ارز صرفا برای مصارف شخصی صورت گیرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها