نرخ خوراک پتروشیمی‌ها ۴۰ درصد کاهش می‌یابد
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳

رئیس‌ کمیته‌ پتروشیمی ‌کمیسیون‌ اقتصادی مجلس گفت: درصورت اصلاح‌ فرمول ‌تعیین ‌نرخ ‌خوراک ‌پتروشیمی‌ها، در مقطعی‌ نرخ خوراک شناور می‌شود اما نسبت به این قیمتی که هست ۳۰ تا ۴۰ درصد باید کاهش یابد.

فردای اقتصاد: جلسات متعدد مجلس با دولت بر سر تغییر نرخ ‌خوراک ‌پتروشیمی‌ها هنوز ادامه دارد. محسن علیزاده، رئیس کمیته پتروشیمی‌ کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص تعیین ‌نرخ‌ خوراک‌ شرکت‌های ‌پتروشیمی به «فردای اقتصاد» گفت: کمیسیون اقتصادی از پارسال با رئیس جمهور درباره نرخ خوراک ‌پتروشیمی‌ها مذاکره‌ کرده‌ بود و رئیس‌جمهور هم این نامه را به وزرای نفت و صمت ارجاع داد تا فرمول پیشنهادی خودشان را برای اصلاح نرخ خوراک بدهند. ما منتظر گرفتن نتیجه هستیم و قبل از اینکه بودجه را به مجلس بدهند نرخ خوراک را اصلاح کنند. هفته‌ گذشته پورابراهیمی، ‌رییس ‌کمیسیون ‌اقتصادی ‌مجلس در هم گفت‌وگو با «فردای ‌اقتصاد» از تحویل ‌دستی نامه‌ای به‌ رییس‌جمهور درجلسه‌ مشترک دولت و مجلس‌ خبرداده و اعلام کرده ‌بود که مجلس پارسال در تعیین نرخ خوراک در بخش درآمدی بودجه تصمیم اشتباهی گرفت که نتیجه ‌آن در بازار سرمایه مشخص شد.

علیزاده، رئیس‌ کمیته‌ پتروشیمی ‌کمیسیون‌ اقتصادی مجلس گفت: درصورت اصلاح‌ فرمول ‌تعیین ‌نرخ ‌خوراک ‌پتروشیمی‌ها، در مقطعی‌ نرخ خوراک شناور می‌شود اما نسبت به این قیمتی که هست ۳۰ تا ۴۰ درصد باید کاهش یابد.

بنا به اطلاعات موجود مجلس تا کنون دو جلسه با حضور مدیران وزارت نفت، انجمن شرکت‌های پالایشی و اتاق بازرگانی ایران برای اصلاح فرمول تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها برگزار شده است که به گفته علیزاده در آن جلسات تصمیم‌ گرفته شد فرمول محاسبه نرخ خوراک اصلاح شود اما سازمان برنامه و بودجه و محاسبات کشور در هیات دولت در خصوص این اصلاح نرخ خوراک مقاومت کرده ‌است.

رئیس‌ کمیته‌ بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی گفت: مجلس به دنبال کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها است. امیدواریم که این موضوع در دولت باتوجه به حساسیت بسیار بالایی که شکل‌ گرفته و رایزنی‌هایی که با وزارت نفت انجام داده‌ایم و همچنین مصوبات ‌شورای‌ عالی بورس و شورای‌ عالی هماهنگی قوا در این خصوص، اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تصویب و نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی تعدیل شود.

وی درخصوص بازار سرمایه هم گفت: اساسا آن چیزی که در دولت و مجلس به آن توجه می شود این است که بازار سرمایه را به عنوان یکی از حلقه‌های اصلی اقتصاد کشور شناسایی کردند و همه دارند کمک می‌کنند به رشد و توسعه بازارسرمایه. در هفته‌های گذشته شاهد رشد خیلی خوبی در بازار بودیم و در برخی از روزها بازار ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد رشد کرد و این نشان می‌دهد که بازار ما به یک ثبات و آرامشی رسیده است و همین فرآیند را دوستان ما در سازمان بورس و وزرات اقتصاد دنبال می‌کنند. البته به سادگی ‌هم این اتفاق نیفتاد. بانک‌ها و صندوق‌ها حمایت کردند.

وی در پاسخ به اینکه آیا بازار به صورت دستوری حمایت شد هم گفت: شاید درست نباشد بگوییم بازار دستوری حمایت شد اما به وظایف خودشان را عمل کردند و برای ایفای وظایف خودشان پیگیری کردند که بازار یک رشدی پیدا کند. این مسیر قاعدتا از نظر من تداوم دارد و امیدواریم دولت هم در بودجه ۱۴۰۲ بیشتر به بازار سرمایه توجه و بتواند با پیشنهادهایش بیشتر به رشد بازارسرمایه کمک کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار